SYNCTOPIA: پروژه‌ای ایرانی که در مسابقات جهانی EVOLO تقدیر شد

 هدف “synctopia”

 ایجاد راه حلی تازه برای آلودگی هوای تهران با ترکیب چندین تکنولوژی خلاقانه در یک طرح می باشد. آلودگی هوای تهران مشکل جدی در دهه گذشته بوده که در سالهای اخیر بصورت بسیار سریع رو به افزایش است. بطور متوسط هر دو ساعت آلودگی هوا جان یک تن را می گیرد و مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در اثر مشکلات تنفسی بیشتر و بیشتر می شود. دلایل اصلی آلودگی هوای تهران، تعداد بسیار بالای اتومبیل، عدم معاینه فنی خودرو، مهاجرت از حومه شهرها  به پایتخت، استفاده از بنزین غیر استاندارد و از همه مهمتر موقعیت جغرافیایی شهر تهران است. تهران در گودی بزرگی قرار دارد که کوه های بلند آن را احاطه کرده اند و در نتیجه هوا در آن حبس می شود و راه عبور پیدا نمی کند. سایت این پروژه در مرکز شهر تهران انتخاب شده است بدلیل اینکه آلودگی در آن نقطه نسبت به مناطق دیگر بیشتر است و انسجام ساختمانها و تردد اتومبیل ها و انسان ها رو به افزایش است.

Synctopia با هدف به وجود آوردن یک ارتباط جدید بین گوشی های هوشمند، آلودگی هوا و معماری طراحی شده است. یکی از مهمترین عامل های طراحی درگیر کردن انسانها در شکل گیری نمای بیرونی Synctopia می باشد. این اتفاق بر اثر دریافت اطلاعات از مردم توسط تلفن های همراهشان در کل سطح شهر اتفاق می افتد و طرح مورد نظر از این اطلاعات در کمک به مبارزه با آلودگی هوا استفاده می کند. این اتفاق توسط اپلیکیشن مخصوص Synctopia تحقق می یابد. در این ابتکار خلاقانه، مردم شهر به برنامه مورد نظر متصل می شوند و برنامه آنها را به Synctopia متصل می کند. در این حالت مردم چه در خارج و چه در داخل از ساختمان قادر به تماشای نمای بیرونی و داخلی ساختمان و طبقات می باشند. علاوه بر این، قادر به ارسال اطلاعات و شکل گیری نمای بیرونی نیز هستند. این برنامه امکان دسترسی به اطلاعات را برای عموم مردم چه خارج از آن  و چه داخل بصورت یکسان فراهم می نماید. و البته بازدید کنندگان خارج از آسمان خراش قادر به تماشای فضای داخلی می شوند. به کمک این روش، مثلث ارتباطی بین بازدیدکنندگان، معماری و آلودگی هوا ایجاد می شود.

این اپلیکیشن سرویس های متفاوتی را برای داخل و خارج از آسمان خراش توسط موبایل فراهم می کند. نمای بیرونی این پروژه مجهز به مواد نامرئی (quantum stealth) می باشد، که در این تکنولوژی با تابیدن نور به سطح پروژه نور را می شکند و سطح آسمان  خراش را نامرئی می کند و این اتفاق مطابق با سطح آلودگی صورت می گیرد. اطلاعات دریافتی توسط این پروژه از کل سطح شهر بر روی نمای بیرونی منعکس می شود. مقدار آلودگی تاثیری مستقیم بر مرئی و نامرئی بودن آن دارد. هر چه آلودگی هوا کمتر باشد، نمای بیرونی نامرئی می شود بدلیل اینکه synctopia غیر فعال است. زمانی که آلودگی افزایش می یابد، نمای بیرونی به تدریج نمایان می شود و زمانی که کاملا ظاهر شود در این حالت اسمان خراش فعال است. برای از بین بردن آلودگی با پراکنده کردن کاتالیزورهای مبدل (catalytic converters) از طریق کپسول شروع به مبارزه می کند.

طراحی پانارومیک این پروژه باعث ایجاد دسترسی مساوی برای جمع آوری اطلاعات از تمام فضای اطراف آسمان خراش را فراهم می کند. اطلاعات جمع آوری شده از طریق موبایل ها توسط مکش های اطلاعاتی (data vaccums) ساختمان که بر روی این پروژه قرار دارند جمع آوری می شود. این مکش ها به گونه ایی طراحی شده اند که حرکت اطلاعات را از سطح خارجی به داخل نشان می دهند. با هدف تبدیل اطلاعات دریافتی (Data) به زبان معماری مکش ها به گونه ایی طراحی شده اند که تبدیل void به Mass  را به تدریج در طراحی نشان می دهد.

 اپلیکیشن امکان همگام سازی (Sync) به فضای داخلی آسمان خراش را برای بازدید کنندگان فراهم می کند. Synctopia تجربه ایی جدید را که شامل Sync شدن بازدید کنندگان به اسانسورها مباشد ایجاد می کند. این آسانسورها در هسته اصلی ساختمان قرار گرفته اند و امکان دسترسی به مکش های اطلاعاتی (data vaccums) را در پروژه فراهم می کنند. هنگام داخل شدن به Synctopia، موبایل ها  به آسانسورهای داخلی وصل (Sync) شده و فقط امکان دسترسی به طبقات ظاهر شده امکان پذیر می باشد. تعداد طبقات قابل دسترس ارتباطی مستقیم با سطح آلودگی دارد و این امکان فقط برای بازدید کنندگان در داخل پروژه مهیا است. هر چه نمای بیرونی این پروژه بیشتر ظاهر شود امکان دسترسی به طبقات بیشتری برای بازدید کنندگان مهیا می شود. اپلیکیشن طبقات ظاهر شده (قابل دسترس) را نشان می دهد و همچنین آسانسورهای قابل استفاده را نیز مشخص می کند. دو سکو در پایین ترین و بالاترین سطح ارتفاعی شاخص اصلی این پروژه می باشند و در همه زمان قابل مشاهده و دسترسی برای بازدیدکنندگان می باشند. سکوی پایینی به عنوان ورودی پروژه و سکوی بالایی به عنوان نشان دهنده ارتفاع ساختمان در ششصد متری طراحی شده اند.

در نتیجه هوای آلوده توسط کمک مردم، پیشرفت تکنولوژی و معماری فیلتر می شود. Synctopia زنجیره ایی بین این سه عامل معرفی می کند که هر سه به هم وابسته اند. با معرفی تجربه ای جدید بصری و فضایی، همگام سازی (Syncing) جزئی از نهاد معماری می شود.

 

 اپلیکیشن:

  1. اپلیکیشن امکان مشاهده سه بعدی ، چرخش و بررسی نمای بیرون و مقدار مرئی بودن آسمان خراش را برای کاربران امکان پذیر می کند.

  2. اپلیکیشن امکان بررسی درصد مرئی بودن، مقدار آلودگی، اطلاعات دریافتی از موبایل ها و شانس انفجار کپسول را در هر زمانی به کاربران می دهد.

  3. اپلیکیشن امکان مشاهده طبقات قابل دسترس را با در نظر گرفتن مرئی بودن نمای بیرونی نشان می دهد و درک بهتری را از تجربه ی فضایی نسبت به مقدار آلودگی برای بازدید کنندگان فراهم می کند.

  4. اپلیکیشن امکان مشاهده و جستجو در هر طبقه را بصورت جداگانه از طریق پلان ها برای کاربران ایجاد می کند.

 

مکش های اطلاعاتی (Data Vacuums):

چهار طبقه بندی اصلی برای طبقات وجود دارد که هر کدام آنها از دیگری در زمینه اندازه متفاوت اند. در طبقه بندی گروه اول مکش ها فقط شمال، جنوب، شرق و غرب را مورد هدف قرار می دهند. در طبقه بندی گروه دوم به بعد مکش ها کوچکتر و دقیق تر همه جهات را پوشش می دهند. (دلیل اصلی این تفاوت افزایش آلودگی در طبقات بالاتر است). این طبقه بندی به چهار سطح از آلودگی واکنش نشان می دهد. (ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک

 

 

 

 

 

 

 

۱۳۹۷-۲-۸ ۰۹:۰۳:۴۰ +۰۴:۳۰ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷|رویدادهای معماری ایران, مسابقات دسته بندی ها|برچسب ها: |