۹ معمار مشهوری که مدرک معماری نگرفتند(بخش سوم)

باکمینستر فولر

فولر که به طور گسترده یکی از بزرگترین ذهن‌های زمان شناخته می شود رابطه‌ی خوبی با تحصیل رسمی نداشت. او که با گنبد ژئودزی خود مشهور شد، از دانشگاه هاروارد نه فقط یکبار بلکه دوبار اخراج شد وهیچوقت نتوانست فارغ التحصیل شود.

او در طول سخنرانی سال ۱۹۶۱ موقعیت خود را شرح داد :« وقتی خیلی جوان بودم پدرم فوت کرد و با اینکه خانواده‌ی فقیری داشتم برای مدرسه مقدماتی به هاروارد که برای خانواده‌های تقریبا ثروتمند بود رفتم. خیلی زود فهمیدم که به محافلی راه نخواهم یافت که اگر ثروتمند بودم یا پدری داشتم که حمایتم می‌کرد می‌توانستم بروم. بیشتر این محفل‌ها توسط دانشجویان فارغ التحصیل بوجود آمده بود. من تا آن لحظه نمی دانستم که اختلاف طبقاتی وجود دارد. من متوجه فروپاشی جهان ایده‌آل خود در هاروارد شدم.

سپس وارد یک بازی خطرناک شدم، کلاس‌ها را نرفتم و اخراج شدم. خارج از کالج خیلی سخت کار کردم.  در زمان کمی خبرهایی به هاروارد رسید که من بچه‌ی خوب و توانایی هستم و واقعا لازم هست که به هاروارد برگردم و هاروارد به من اجازه داد تا دوباره به آنجا بروم. با این حال من یک ماموریت اجتماعی داشتم و هیچ یک از دوستان قدیمی خود را ندیدم، این خیلی دردناک تر بود. دوباره کلاس‌ها را نرفتم و کل کمک هزینه‌ی یکساله‌ی خود را خرج کردم و یکبار دیگر اخراج شدم. بعد از دومین اخراج ، من دوباره سخت کار کردم. مطمئن هستم که اگر جنگ جهانی اول رخ نداده بود دانشگا من را دوباره بر می‌گرداند و بازهم مطمئن هستم که دوباره اخراج می‌شدم. هر بار که من به هاروارد بر می‌گشتم نه با یک موسسه‌ی آموزشی بلکه با جهانی از سختی‌های متفاوت روبرو می‌شدم و مشکل این بود.»

   لوئیس باراگان

معمار مکزیکی که برنده‌ی جایزه‌ی پریتزکر شد و کارهایش مینیمال، احساسی و مرموز نامیده می‌شود، زمانیکه از مدرسه‌ی رایگان مهندسی(Escuela Libre de Ingenieros) گوادالاخارا در مکزیک با مدرک مهندسی عمران در سال ۱۹۲۳ فارغ‌ التحصیل شد برای گرفتن مدرک معماری تلاش کرد که هیچوقت نتوانست آن را دریافت کند. در بازدیدی از نمایشگاه Internationale des Arts Decoratifs در پاریس، او با آثار منتشر شده‌ی معمار منظر و تصویرگر فرانسوی  فردیناند باک آشنا شد. ۶ سال بعد باراگان، باک و لوکوربوزیه را در بازدیدی دیگر از اروپا دید، دو معماری که تاثیر عمیقی بر کارهای او داشتند.

۹ معمار مشهوری که مدرک معماری نگرفتند(بخش دوم)

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۴۶ +۰۳:۳۰ ۲۴ مرداد ۱۳۹۶|معمار معاصر, معماری امروز دسته بندی ها|برچسب ها: , |