کارگاه تخصصی بتن اکسپوز با همکاری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر در ۸ جلسه در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر برگزار گردید.

مدرسین این کارگاه تخصصی را، مهندس عطا صادقی نژاد دانش آموخته کارشناسی عمران و ادامه تحصیل در رشته ­ی DBA و MBA، مدرس دانشگاه علم و صنعت و مهندس محمدرضا کیشانی برعهده داشتند که با هدف آشنایی با بتن اکسپوز، پاسخ به سوالات دانشجویان و سرفصل های زیر به ارائه مطلب پرداختند:

معرفی بتن و ویژگی های آن، تاریخچه بتن، جایگاه بتن در معماری مدرن، قابلیت ها و محدودیت های  بتنی،  انواع بتن، سازه های بتنی، روشهای اجرایی و انواع قالب بندی ها، مسلح کردن بتن و نکات اجرایی، پروسه طراحی معماری برای بتن اکسپوز، قالب سازی، شرایط نگهداری بتن اکسپوز،  ترمیم بتن، نظارت بر اجرای بتن اکسپوز و ... به همراه پروژه ساخت عملی همراه با  بازدید دانشجویان کارگاه.

در همین ارتباط بخوانید!  نشست تخصصی روش‌شناسی طراحی در آثار هادی طهرانی | دانشگاه هنر

به بهانه کارگاه گفتگویی کوتاه با مهندس عطا صادقی نژاد:

از سال ۷۱ وارد کار اجرایی شدم، در پروژه های خوب و بسیاری کار کردم، نکات زیادی را آموختم و کاملا حسشان کردم و به زیر ساخت هایی رسیدم که شاید بشود با تغییراتی آن را تغییر داد، به علت فطرت درونیم عاشق کارهای خاص بودم و دوست داشتم کاری را در دست بگیرم که حداقل تعداد افراد محدودی در آن کار باشند و بتوانم راه حلی برایش پیش بینی کنم، در همین حل کردن گره های کوری که در طراحی و اجرا وجود داشت، تجربه کسب کردیم و نهایتاً من و همکارانم تصمیم گرفتیم که این تجربیات را در اختیار دیگران قرار دهیم.

در همین ارتباط بخوانید!  کتابخانه‌ی دانشگاه هنر موساشینو | علیرضا سید احمدیان

کارگاه آموزشی بتن اکسپوز با هدف پاسخ دادن به سوالات دانشجویان شکل گرفت و کاملاً با توجه به تقاصای دانشجویان پروژه را جلو خواهیم برد، این اطمینان را خواهیم داد که هیچ دخالتی در کار نیست و سعی­مان بر این است که هر آنچه دانشجویان می خواهند را به آنان آموزش می دهیم، در این کارگاه طیف شرکت کنندگان متفاوت است، بعضاً دانشجو هستند، بعضاً با کار آشنا و سوالات اجرایی دارند، تولید کننده هستند و کسانی هستند که کارهای دکوراتیو و مجسمه سازی می کنند، بنابراین چاره ای جز اینکه با تقاضای کلاس پیش رویم را نداریم و جمع بندی ما این است که بتوانیم پاسخگوی سوالات افراد باشیم. خوشبختانه در علم تکنولوژی بتن، ساخت و به قوام رساندن آن ما در مرز دنیا قرار داریم به شرطی که بخواهیم رعایت کنیم بنابراین هدف این است که این دانش را هر چند اندک به صورت عملی توضیح دهیم و ناچاریم که برای آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان در جلسات اول بحث تئوری را قویتر کنیم در ادامه قصد بازدید از کارهای اجرایی بتن اکسپوز را خواهیم داشت و در نهایت یک شی بتنی را طراحی و اجرا خواهیم کرد و به عنوان المانی در دانشکده نصب خواهد شد.

در همین ارتباط بخوانید!  مشق هنر: نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان دانشگاه هنر

 


 

تصاویری از کارگاه:

 


 

این گزارش توسط تیم اعزامی از خبرنگاران وبسایت هنرمعماری آنلاین تهیه شده است.

اگر شما نیز تمایل به تهیه‌ی گزارش از رویدادهای خود و انعکاس آن در این وبسایت و شبکه‌های اجتماعی وابسته و فضای رسانه‌ای کشور دارید با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۳۴۲۹۶۱۰