پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

گزارش چهارمین مسابقه‌ی «یک روز طراحی» | هنر معماری

چهارمین مسابقه­‌ی «یک روز طرّاحی» به همّت انجمن علمی طرّاحی صنعتی دانشگاه تهران و با حمایت مالی مؤسّسه­‌ی فرهنگی ـ هنری هُنر معمــاری قرن، شرکت طرّاحی آرتاژ، مبلمـان هارمونی و شرکت لیوتاب در روز شنبه ۲۱ آذر ۱۳۸۸ در نگارخانه‌ی پردیس هُنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار شد.
در این برنامه که با هدف افزایش توانایی طرّاحی و تقویت روحیّه‌ی کار گروهی انجام می‌­شود، جمعاً ۲۹۰ نفر شرکت کردند که ۲۵۰ نفر از آن‌ها در قالب ۵۰ تیم و ۴۰ نفر شرکت کننده‌­ی انفرادی در قالب ۸ تیم به طرّاحی پرداختند و جمعی از اساتید نیز با نظارت بر روند کار گروه­‌ها به جهت­‌دهی و سرعت بخشیدن به کار آن‌ها کمک کردند. این بار، بر خلاف روال همیشگی، گروه­بندی‌ها به صورت اتّفاقی و در صبح مسابقه انجام نشد، بلکه شرکت کنندگان از طریق اینترنت و به شکل گروه‌­های پنج نفره و یا انفرادی ثبت‌­نام کردند، که این‌ها نیز در صبح مسابقه به گروه‌­های پنج نفره تقسیم شدند. رقابت در دو بخش ارائه­‌ی طرح (راندو) و اسکیس و با موضوع صندلی انجام شد که نهایتاً جوایز مسابقه به سه گروه در بخش راندو و یک نفر در بخش اسکیس اهدا شد.
پس از اعلام موضوع مسابقه و اعلام معیارهای امتیاز (۱٫ خلاقیّت و ایده­پردازی %۴۰ ؛ ۲٫ ارگونومی، کارکردی بودن و قابلیّت تولید %۳۵ ؛ ۳٫ طرّاحی و نحوه‌­ی ارائه %۲۵)، رقابت رأس ساعت ۱۰ صبح آغاز شد. گروه‌­ها پس از گذراندن مراحل ایده‌­پردازی و اسکیس بر روی کاغذ A3 و بعد از آن اجرای ایده‌­های نهایی بر روی ۲ شیت A2 در ساعت ۱۵:۳۰ سالن مسابقه را ترک کردند. در طول مدّت داوری، شرکت­‌کنندگان به مکانی به نام «تفرّجگاه» رفتند و که در آنجا بسته‌­های تبلیغاتی و سی.دی.ها و دی.وی.دی.های دوره‌­های قبلی «یک روز طرّاحی» و دیگر همایش‌های گذشته­‌ی انجمن در اختیار آن‌ها قرار گرفت. ۸ داور مسابقه (آقایان مهدی اصل فلاح، جمشید امامی، عبّاس محبوبی، محمّدرضا کتابی، شادمان خُرسندیان، روبرت سرکیسیان، آرماند درور و کامران والیان) پس از یک داوری طولانی و دقیق، سه گروه برتر را اعلام کردند.
به گروه اوّل یک میلیون و پانصد هزار تومان و به هر سه گروه برگزیده «تندیس یک روز طرّاحی» اعطا گردید. لازم به ذکر است در همان ساعات اوّلیّه­‌ی مسابقه، آقای علی خادم‌­زاده، مدیرعامل شرکت آرتاژ، با دیدن شور و شوق طرّاحان شرکت­‌کننده، برای برترین طرح جایزه‌­ی نقدی ویژه­ای به مبلغ پانصد هزار تومان در نظر گرفت، که نهایتاً به آقای مجید احمدی خوشبخت، از دانشگاه هُنر اسلامی تبریز تعلّق گرفت.
«یک روز طرّاحی» در مقایسه با دوره‌های پیشین در سطح بهتری انجام شد، و حتّی شبکه‌­های خبری تلویزیونی و خبرنگارانی از مطبوعات برای پوشش خبری آن حضور داشتند.
رشته‌­ی طرّاحی صنعتی پُلی­ست میان هُنر و صنعت که از الزامات صنعت هر کشور صنعتی در دنیاست؛ به واقع هر جا روند توسعه­‌ی اقتصادی هر کشور مثبت و مبتنی بر تولید باشد، این رشته نیز به تبع آن رو به رشد و شکوفایی خواهد گذاشت. وضعیّت طرّاحی صنعتی در کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، آمریکا و دیگر قدرت‌های اقتصادی دنیا ثابت‌­کننده­‌ی این مدّعاست که طرّاحی صنعتی و اقتصاد مبتنی بر تولید در کنار یکدیگر قرار دارند. بنابراین، اوّلین گام در توسعه­‌ی این رشته، پویایی و رشد عرصه‌­ی تولید است.
در پایان از تمامی دانشجویان که از مسافت‌های دور و نزدیک در این مسابقه شرکت کردند سپاسگزاریم؛ و همچنین از حمایت‌های مسئولین پردیس هُنرهای زیبا: جناب دکتر حبیبی ریاست محترم، دکتر چوپانکاره مدیر گروه طرّاحی صنعتی، دکتر حیدری معاونت دانشجویی پردیس، و حامیان مالی برنامه و نیز از اعضای انجمن علمی طرّاحی صنعتی که نزدیک به دو ماه و با تمام توان موجود برای برگزاری هر چه بهتر این برنامه تلاش کردند، تشکّر و قدردانی می‌­گردد.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی عککس زیر کلیک کنید⇓

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۲۰ +۰۰:۰۰۲۹ خرداد ۱۳۹۶|دسته‌ها: طراحی صنعتی|برچسب‌ها: , , , , , |