پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

گزارش مراسم رونمایی از پوستر و معرفی اولین همایش اکو آرشیتکت با همکاری کشور های عضو اکو و سازمان فرهنگی اکو

پوستر نمایشگاه اکو آرشیتکت در مرکز پژوهش‌های مجلس رونمایی شد.
اولین نشست معرفی و رونمایی از پوستر همایش و نمایشگاه اکو آرشیتکت صبح ۳۰ مهرماه امسال با حضور جمعی از مهندسان و فعالان حوزه معماری و عمرانی کشور در سالن آفتاب مجلس شورای اسلامی با حمایت موسسه فرهنگی اکو، بنیاد خیریه سفیر مدد ایرانیان، فراکسیون اکو مجلس شورای اسلامی و موسسه ترمه رسانه پویا برگزار شد.

این همایش در راستای ارتقا و برگزاری هر چه بیشتر روابط در حوزه های معماری و فنی ،مهندسی و فرهنگی ،هنری و اقتصادی برگزار شد .
اقای پویا میزانی مدیر اجرایی این رویداد ضمن عرض خوش آمد گویی به مدعوین از تاثیرات مثبت برگزاری این همایش و همچنین کارگاه های آموزشی معماری و معرفی فرصت های معماری در بین کشورها عضو اکو گفت. در این رویداد نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا از ظرفیت‌های قانون‌گذاری خود در جهت رفع موانع و اکو بهترین استفاده را داشته باشد.
در این برنامه نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ظرفیت‌های خوب و سازنده مجموعه فرهنگی اکو، گفت: اتحادیه اکو و ظرفیتی که در این مجموعه داریم می‌تواند در توسعه روابط سیاسی، اجتماعی و ارتقای سطح فرهنگ کشورهای عضو تاثیر بسزایی را داشته باشد.
وی با بیان این که انتظارات ما هنوز از فعالیت مجموعه اکو حاصل نشده است، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا از ظرفیت‌های قانون‌گذاری خود در جهت رفع موانع و مشکلات اکو بهترین استفاده را داشته باشد.
رضا علیزاده با اشاره به بحران‌های اقتصادی موجود در کشور، اظهار داشت: فعالیت مجموعه اکو در سطوح مختلف بین‌المللی می‌تواند در شرایط تحریم به کشور کمک کند.

وی افزود: روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو مجموعه اکو در تحقق اهداف این مجموعه موثر بوده و مشکلات متعددی را ایجاد کرده است.

در ادامه این برنامه دکتر محمدمهدی مظاهری با اشاره به شیوه ارتباط کشورهای عضو اکو با یکدیگر، گفت: به دلیل وجود مشکل در شیوه ارتباطاتی که مجموعه اکو با کشورهای غیرموسس خود دارد اقدام چندانی در فعالیت‌های این مجموعه رخ نداده است.

وی در ادامه اضافه کرد: امید است که دیپلماسی عمومی و فرهنگی کشور بتواند جریان ناقص دیپلماسی کلاسیک ایران را جبران کند.

رییس موسسه فرهنگی اکو با بیان این که معماری یک دیپلماسی عمومی و فرهنگی است، اظهار داشت: هنر یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که در جریان کارهای مختلف اکو مورد توجه قرار می‌گیرد. چراکه در زمانه امروز بدون توجه به هنر نمی‌توان زیست خوبی را تجربه کرد.

وی تصریح کرد: عدم توجه به هنر در جریان زندگی می‌تواند انسان را به موجودی ناانسان مبدل کند.

دکتر محمدمهدی مظاهری با اشاره به این که معماری دارای تاریخی جهانی است، عنوان کرد: معماری از جمله فعالیت‌هایی است که علاوه بر قرارگیری در جریان هنر می‌تواند بر سایر رشته های هنری نیز موثر باشد.

وی در ادامه اضافه کرد: امید است که کشورهای عضو مجموعه اکو بتواند جو میان معماری دوران مدرن و دوران سنت را به خوبی مدیریت کنند.

ریس موسسه فرهنگی اکو در ادامه تاکید کرد: مجموعه اکو به عنوان دومین نهاد فرهنگی بین المللی جهان بعد از سازمان یونسکو با محوریت ایران عهده دار توسعه فعالیت‌های فرهنگی کشور در سطح بین‌الملل است.

در طول این برنامه دکتر شاهرخ رامین (رییس بنیاد مدد ایران)، نیما کیوانی (معمار)، فرشاد مهدی‌زاده (معمار مدرن)، پریسا اشراقی (نماینده شورای سیاست‌گذاری مجموعه اکو) و آقای میرزایی (دبیر فراکسیون اکو) در زمان هایی کوتاه و مجزا به بخش هایی از کارکردهای مهم مجموعه اکو و این رویداد مهم در کشور سخنرانی کردند.

کشورهای آذربایجان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، ترکمستان، ازبکستان و افغانستان عضو مجموعه و موسسه فرهنگی اکو هستند.

۱۳۹۷/۷/۲۹ ،۲۳:۳۷:۱۹ +۰۰:۰۰۲۹ مهر ۱۳۹۷|دسته‌ها: رویدادهای معماری ایران, گزارش|برچسب‌ها: , |