گزارش سمینار تبادلات معماری ایران و اروپا

به گزارش هنر معماری آنلاین و به نقل از پردیس هنرهای زیبا، سمینار تبادلات معماری ایران و اروپا به همت قطب علمی فناوری معماری، ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ در این پردیس برگزار شد.

پروفسور می‌یر وایزر پژوهشگر معماری از کشور آلمان برگزار کننده این سمینار بود که این سمینار را با بررسی ایدئولوژی باغ ایرانی آغاز و نظام فضایی آن در باغ‌سازی اروپا و افریقا رصد کرد. پس از بررسی ایدئولوژیک، وی المان‌ها و کالبد‌های معماری ایرانی را در برخی از آثار معماری مغرب جستجو و پس از آن وی با تمرکز بر آنچه عصر طلایی معماری مدرن در ایران می‌خواند، خوانش آثار معماری معاصر ایران را مورد واکاوی قرار داد و سعی در شناسایی ریشه‌های این معماری بر اساس آثار کلاسیک معماری ایرانی و اسلامی داشت.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  اعلام برندگان مسابقه طراحی موزه جازموریان + تصاویر تکمیلی از حضور همه‌ی داوران و قرائت بیانیه

این سمینار با استقبال قابل توجه دانشجویان معماری و شهرسازی برگزار شد و دکتر ایرج اعتصام نیز با شرکت در بخش نهایی پرسش و پاسخ، حاضرین را از نظرات خود آگاه کرد.

پروفسور می‌یر وایزر، پژوهشگر معماری از شور آلمان و نویسنده کتاب «راهنمای معمارانه ایران» است که راهنمایی برای گردشگران از منظر معماری است. این کتاب بیش از ۳۰۰ بنای معماری از ابتدای صفویه تا پس از انقلاب اسلامی ایران را شامل می‌شود و بناهایی از تهران، اصفهان، کاشان، شیراز و تبریز را مورد بررسی قرار داده است.

تمرکز اصلی پروفسور می‌یر در انتخاب و بررسی این بنا‌ها، هویت و الفبای مشترک معماری ایرانی و اسلامی در آنها بوده است. وی معتقد است اثرات این معماری و شهرسازی را می‌توان در آسیای میانه و هند رصد نمود.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  نشست های معمارانه دانش آموختگان معماری علوم و تحقیقات با موضوع پوسته های کارامحور

پرفسور می یر یک نسخه از این کتاب را که به زبان‌های انگلیس و فرانسوی نوشته شده است، به کتابخانه پردیس هنرهای زیبا اهدا کرد.

۱۳۹۷-۲-۱ ۰۴:۵۷:۴۷ +۰۴:۳۰ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷|گزارش دسته بندی ها|برچسب ها: , , |