گزارش جامع از برنامه و برندگان هجدمین جایزه معمار ۱۳۹۷ | اختصاصی هنرمعماری آنلاین

هجدهمین جایزه معمار دقایقی پیش جشن پایانی خود را در تالار قلم کتابخانه‌ی ملی ایران آغاز نموده است. این برنامه با نیم ساعت تأخیر در ساعت ۱۵:۳۰ آغاز شد. ما گزارش لحظه‌ای این برنامه را بصورت اختصاصی تقدیم شما همراهان می‌کنیم:

 

 

مهمانان شاخص:

در بین مهمانان حاضر در برنامه تاکنون مهدی علیزاده، سیروس باور، شامیل محمدزاده، آرماند درور، رضا دانشمیر دیده شده‌اند.

 

تقدیر از مهدی علیزاده:

در ابتدای این برنامه فیلمی از خانه کوه بر و با سخنرانی مهدی علیزاده در فیلم پخش شد. علیزاده در این فیلم از نقش خاطرات ذهنی او بر معماری امروزش گفت. در ادامه مهدی علیزاده به پاس بیش از ۲۰ سال همکاری با مجله معمار بر روی صحنه آمد و تقدیر شد. او همچنین با سخنرانی، فرصت جهان معاصر را برای جوانان معمار مغتنم دانست. جهانی که در آن سیلیکون‌ولی‌ها و صنایع کوچک و هوشمند جای جهان ماشینی قدیم را گرفته است.

 

فرایند داوری:

در ادامه این مراسم گزارشی کوتاه از آثار ارسالی تقدیم شد. آنگونه عزیزه درفشی، مجری برنامه اعلام نمود، مجموعاً ۲۹۷ پروژه به مسابقه ارسال شده است. این اثار در روزهای ۱۰ و ۱۱ شهریور قضاوت شدند و از بین آنان ۱۳۰ پروژه به مرحله دوم رفتند. در مرحله دوم که در روزهای ۷ و ۸ مهر انجام شدند، ۱۳۰ پروژه به ۳۴ پروژه تقلیل یافتند. نهایتاً ۱۶ اثر فینالیست شدند.

 

تغییر تیم داوران:

طبق اعلام قبلی آقایان شامیل محمدزاده، محمدرضا قدوسی، مهرداد ایروانیان، زیگفرید فرانک و رضا علی آبادی(از کانادا) تیم داوری بودند. لیکن به دلیل عدم حضور آقای علی آبادی در تهران، برنارد درور به تیم داوری اضافه شدند.

 

 

پخش فیلم از فینالیست‌ها:

در ادامه‌ی برنامه فیلمی از کلیه‌ی آثار فینالیست در سالن پخش شد.

 

 غیبت داوران در جشن اختتامیه:

از بین تیم داوران ۵ نفره جایزه، دو تن، آقایان فرانک و ایروانیان در مراسم جشن امروز حاضر نشده‌اند.

 

برندگان:

در ادامه با حضور محمدرضا قدوسی، شامیل محمدزاده، برنارد درور و اسپانسرها برندگان معرفی شدند.

تقدیر شدگان بخش ویلایی:

  • ویلای جلال آباد، گروه معماری حجم سبز
  • ویلای آخر هفته ناتل، استودیو معماری کاما

رتبه سوم:

سرپناه اردوگاه، سولماز صباغ نوین

رتبه دوم:

ویلای ۱۲

رتبه نخست:

خانه آبان، گروه فضا رویداد شهر، محمدعرب و مینا معین الدینی

 

برندگان آپارتمانی:

رتبه سوم:

پنج بعلاوه یک از دفتر معماری رویداد 

رتبه دوم:

ساختمان مسکونی ۳۰ از دفتر معماری بوژگان

رتبه نخست:

خانه مربع، آمنه بختیار

 

بخش عمومی:

تقدیر شدگان:

  • عرصه میان: منظر بام لند از دفتر معماری زمینه
  • ابرپیاده از محمدمحمدزاده

رتبه سوم:

تالار و رستوران دال از دفتر معماری تموز

رتبه دوم:

کوشک نمکی از گروه طراحی سایبان سازه کاشان

رتبه اول:

مدرسه ابتدایی گروه ۲ به کارفرمایی مؤسسه خیریه نور مبین از دفتر تجربه بنیادین معماری

 

بخش بازسازی:

رتبه سوم:

رستوران بازار، رستوران مصطفی، حمیدرضا گذریان

رتبه دوم:

راهشهر کلات کشتاران از بهزاد ریاضی

رتبه نخست:

خانه‌ای میان دو کاج از کامبیز مشتاق گوهری

 

جشن پایانی معمار در ساخت ۱۶:۲۰ به پایان رسید. در ادامه حضار از نمایشگاه آثار بازدید نمودند.

 

۱۳۹۷/۷/۱۱ ،۰۸:۲۳:۳۶ +۰۰:۰۰ ۱۱ مهر ۱۳۹۷|رویدادهای معماری ایران, مسابقات دسته بندی ها|