پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

گروه طراحی و معمـاری داخلی نما

B&E  Interior Design  Group

نام پروژه: واحد مدرن

طراحان پروژه: الهام دلیری، بهادر اسحاق­بیگی

مجری: گروه طراحی و معماری داخلی نما (B&E)

مکان: زعفرانیه، تهران، ایران

مساحت: ۲۱۳ مترمربع

تاریخ شروع پروژه: آذر ماه ۱۳۸۶

تاریخ تکمیل پروژه: اسفند ۱۳۸۶

عکاس: ارسیا سروش‌فر (شرکت «شیوه  طرح و ایده»)

روحیه‌ی حاکم بر فضا ترکیبی است از مینیمالیسم اروپایی و فضای ذن در فلسفه‌های زندگی آسیای جنوب شرقی. نحوه‌ی قرارگیری اشیا طوری است که تأثیرپذیری از فنگ شویی چینی را نیز به ذهن متبادر می‌کند. فضایی که پدید آمده در عین حال که از عناصر سنگی و شیشه‌ای درشت استفاده کرده، ظرافت و نظافت را نیز مد نظر قرار داده است. دیوار جداساز در واقع به عنوان عنصری کارکردی نقش دودکش شومینه را نیز ایفا می‌کند.

دیوار آینه‌ای، بُعد دیگری به مجموعه اضافه کرده و در واقع باعث گسترش عمق و نفوذ دید در معماری داخلی آن شده است.

«واحد مدرن»

 این پروژه در طبقه‌ی ششم ساختمانی در منطقه‎ی زعفرانیه واقع شده که ۲۱۳ متر مربع مساحت دارد. معماران در گام نخست با آپارتمانی سه خوابه روبه‌رو شدند که کارفرما می‌خواست نقشه‌ی آن را تغییر دهد و آن را به یک آپارتمان تک خوابه تبدیل کند. سعی گروهِ نما در این پروژه معطوف به ارائه‌ی کاری متفاوت بود که در عین تأثیرپذیری از شرق دور بتواند به عنوان تجربه‌ای در طراحی مدرن داخلی شمرده شود. نخستین تفاوت این پروژه خود را در آشپزخانه عیان ساخت که طبق طرح آشپزخانه‌ی منوتّی (Menotti) توسط یک گروه مرکب از متخصصان ایتالیایی و ایرانی در کارخانه‌ی گروه نما تولید شد. رنگ این آشپزخانه از نوع براق است.

حال و هوای عمده‌ی حاکم بر این پروژه از آسیای جنوب شرقی آمده است. کلیه‌ی تغییرات در دستشویی‌ها و دیگر مکان‌های منزل نیز با این حال و هوا هماهنگ انتخاب شده‌اند.

نمایی دیگر از همان اتاق خواب. تلویزیون پلاسما به خودی خود امروزه عنصری مینیمالیستی به شمار می‌آید که باعث تشدید حس بیننده از بودن در فضایی شبه بودایی می‌شود. سالن حمام و وان جکوزی آن در گوشه‌ی سمت راست با شیشه از اتاق خواب جدا شده است.

کلیه‌ی درب‌ها و چارچوب‌های آنها، کمدها، پشت اتاق تلویزیون و لوازم چوبی به کار رفته در دستشویی‌ها همگی در کارخانه‌ی گروهِ نما ساخته شده‌اند. لوازم دکوراسیون منزل همگی از کشور ایتالیا، ساخت کارخانه‌ی مانتالاسّی هستند که در ردیف ۵ کارخانه‌ی برتر دنیا در حیطه‌ی ساخت اثاث مدرن منزل به شمار می‌آید.

سبک به کار رفته در شومینه کاملاً مدرن و پوشش آن از سنگ است که با سنگ‌های تراورتن کف در هماهنگی کامل قرار دارد.

در نگاه اول شاید عجیب به نظر برسد، اما معماران توفیق یافتند تا با استفاده از تمهیدات مختلف، عناصر کاربردی در آشپزخانه را چنان از دید پنهان سازند که فقط با دقت بسیار می‌توان آنها را در موضعشان تشخیص داد. به طرح بدیع چراغ سقفی دقت کنید.

اتاق پذیرایی و سالن ناهارخوری به صورت یکپارچه و در امتداد آشپزخانه طراحی شده‌اند و به واقع با آن یکی هستند، به نحوی که ترکیب آنها یک فضای واحد را در ذهن ایجاد می‌کند.

ترکیب زیبایی از رنگهای کرم و قهوه‌ای به هماهنگی روکش مبلمان، کفپوش تراورتن و دیوار آجری سنگی پشت مبلها دقت کنید.

نمایی دیگر از شومینه‌ی دیواری، در حال سوختن که معبدی بودایی با بخوردانهای آن را به یاد بیننده می­آورد.

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۷:۴۷ +۰۰:۰۰۲۲ مرداد ۱۳۹۶|دسته‌ها: پروژه‌های معماری داخلی|برچسب‌ها: , , , , |