کارگاه‌های موسیقی JSM دفتر معماری حریری – حریری ( نیویورک، ۱۹۹۱ )

JSM Music Studios

HARIRI & HARIRI ARCHITECTURE

مدیران پروژه: گیسو حریری، مژگان حریری

گروه طراحی: پاول بایرد، مارتا اسکینر، جان بنت، هری زرنیک

کارفرما:JSM

مهندسی سازه: شرکت رابرت سیلمن

پیمانکار: شرکت یوگران

کارهای فلز: شرکت کرن / راکنفیلد

هولوگرام: رودی برکهوت

عکسها: پل وارکول

کارگاه‌های موسیقی JSM  با ۱۰۰۰۰ فوت مربع مساحت، دو طبقه از یک ساختمان صنعتی در منهتن را اشغال کرده‌اند. طراحی باید در حوزه‌‍ای به مساحت ۴۵۰۰ فوت مربع انجام می‌شد تا موارد زیر را در خود جای دهد: ورودی جدید و آرم شرکت، محوطه‌ی پذیرش و انتظار، دفاتر اداری، تالار مرکزی بزرگی برای گردهمایی‌ها و کنسرت‌ها، تجهیزات آشپزخانه و غذاخوری، دستشویی‌ها، مبلمان، لوازم نورپردازی، و پلکانی برای ارتباط دو طبقه.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  مرکز تحقیقات تامس جِی. ؤاتسن | ارو سارینن

این فضا که ۱۲ فوت ارتفاع، ۵ فوت پهنا و ۱۱۲ فوت درازا دارد، حاوی ضرب آهنگی در قالب یک رشته عناصر مکعبی متوالی است. این نظام در سمت دیگر فضا، در تقابل با سیستمی پر پیچ‌وخم از صفحات ملودیک قرار می‌گیرد. ضرب آهنگ و ملودی، عناصر مکعبی و صفحات خمیده، در کنار یکدیگر فضایی پویا به وجود می‌آورند که با پلکانی که به طبقه‌ی بالاتر منتهی می‌شود، فعالیت و انرژی بیشتری به خود می‌گیرد. چنین ترکیب بندی و آرایشی فضا را به شکل یک ساز موسیقی درمی‌آورد و حرکت فرد در میان دیوارها را به حرکت صدا در درون ساز مانند می‌کند.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  ساختمان سی.بی.اس. | ارو سارینن

عنصر شاخص ورودی، آرم شرکت است که به شکل هولوگرام طراحی شده است. در اینجا وظیفه‌ی هولوگرام که به خودی خود یک سند نوری است، ثبت و نگهداری صدا، نور و فضاست.

سیستم مجراهای تأسیساتی و لوله‌های کابل‌های برق به صورت عریان و در معرض دید طراحی شده‌اند تا معرف محور و هدف اصلی پروژه باشند. محوطه‌های نمایش سازها و نیز محوطه‌ی کافه با ایجاد شکاف‌هایی در سیستم دیوار خمیده به وجود آمده‌اند و فضاهایی کمکی برای استراحت و گپ زدن فراهم می‌آورند. تالار و محوطه‌ی کنسرت با ورقه‌ای فولادی تعریف شده است. سه رقم اسباب و لوازم که به صورت سفارشی طراحی شده‌اند، یعنی چارپایه‌های بلند گالیلو، میز آموبوید، و نورپردازی ابر (کلاود)، در سراسر ترانه‌ی این پروژه در فضاهای استراتژیک جای گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  موزه‌­ی مرکز فرهنگی – هنری کره در آمریکا
۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۴۲ +۰۳:۳۰ ۱۳ شهریور ۱۳۹۶|آمریکای شمالی, پروژه‌های معماری داخلی, مدرن دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , , , , , , |