جهشی منطقی در آموزش معماری | گزارش اختصاصی از پاکت آبی

اختصاصی وبسایت هنرمعماری آنلاین

آموزش معماری غرق توهمات سه بعدی شده است. به خیال خود در حال کشف مرزهای جهان هستیم، غافل از اینکه دانشجویان خود را مثل بستنی سنتی لای نان نرم‌افزارهای سه بعدی، ساندویچ می‌کنیم! حالا در این بین گروهی متشکل از چند معمار جوان می‌کوشند دوستان خود را با واقعیت‌های بیشتری از معماری ایران و فضای حقیقی معماری در این مملکت آشنا نمایند.

صبح پنجشنبه مؤرخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، در خیابان دربند تهران، علیرضا مشهدی میرزا و کارفرما و همکاران او در پروژه‌ی سی خانه، منتظر دانشجویان معماری و اصحاب رسانه بودند. جدیدترین اثر مشهدی میرزا در واقع مجتمعی مسکونی است که مشتمل بر ۳۰ واحد مسکونی و بنا بر فرمول مورد علاقه‌ی مشهدی میرزا، سرتاسر بنا، با آجر و بافت و الگوهای پیچیده‌ی آجری مزین شده است. این برنامه به کوشش یکی از زیرمجموعه‌های کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، یعنی برنامه‌ی پاکت آبی اجرا شد و شرکت‌های  روجا تجارت آذرستان و ونوس شیشه نیز به عنوان حامی، به برگزاری شایسته‌تر آن کمک می‌نمودند.

نقدی جدی بر رسانه‌های معماری وارد است که پاکت آبی سی و پنجمین نشست خود را برگزار نمود اما این اتفاق خوب آموزشی تاکنون آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است. شکوه‌های بچه‌های پاکت آبی در مورد رسانه‌ها جای دفاعی را برای ما باقی نمی‌گذارد. به گفته‌ی مهندس هاشم‌زاده، مدیر کارگروه پاکت آبی:

هدف پاکت آبی، پر کردن خلاء آموزش معماری با  کار معماری در جامعه است و به طور کلی تلاش می‌کند که از مباحث نظری و تجریدی صِرف ، دوری کند و معماری را از مرحله‌ی فکر تا عمل، به دانشجویان و معماران جوان نشان دهد. همچنین هدف پاکت آبی، نه نقد معماری که بسیاری از گروه‌ها این کار را انجام می‌دهند، بلکه معرفی کارهای خوب معماری است، یعنی از وجه مثبت به معماری نگاه می‌کنیم.

از نخستین ارزش‌های حاکم بر این کار، جلب توجه دانشجویان به مسائل واقعی معماری و درک ملموس ایشان از فضای معماری کشور است. به هر حال در ایران نرم‌افزارهای معماری که ابتدا برای پرزانته کاربرد داشتند به روشی از روش‌های طراحی ارتقا یافتند و هم اکنون از آنها به عنوان ستون فقرات فرایند طراحی یاد می‌شود. مهمی که روزی به خلاقیت، مطالعه، تحقیق در آثار برتر جهان و اقداماتی حقیقی و فیزیکی از این دست تعلق داشت.

این نکته را هم برگزارکنندگان به آن واقف هستند و هم خود علیرضا مشهدی میرزا:

من فکر می‌کنم اگر بخواهیم بخشی از جامعه‌ی حرفه‌ای در صنعت ساختمان را که دنبال ارتقا کیفی این صنعت هستند به دیالوگ و گفتگو دعوت کنیم بهترین گزینه حضور در خود بنا و اثر معماری است. ما امروز به غیر از دانشجویان و معماران جوان ، میزبان کارفرماها و مهندسین تأسیسات و سازه هستیم که اغلب تمایل دارند باحضور در خود اثر گفتمان انجام پذیرد تا روی نقشه و تصاویر مجازی. ما هر چقدر بصورت عینی اهالی فن را درگیر با خود اثر کنیم بهتر است تا ارائه‌ی ذهنی و تصویری. علتش هم بخاطر از بین رفتن فاصله‌هاست ،فاصله بین ادعا و تحقق اثر معماری. نقد اثر باحضور کارفرما عوامل اجرایی و معمار در محل رخداد اثر یا همان سایت پروژه منجر به نقد عادلانه و به دور از غرض می‌شود و بحث‌های جدی تری در زمینه‌ی نقد حتی با پرسش و پاسخ از کارفرما و کاربران آن اثر انجام می‌شود درست مانند بررسی در بسیاری از جوایز معتبر معماری در جهان.

در این برنامه ما شاهد حضور مهمانان ویژه و بیش از ۶۰ نفر از دانشجویان معماری بودیم. برگزارکننده نیز با همکاری معمار، با سخاوتمندی تمام لوح فشرده‌ای شامل آثار و مستندات و فایل‌های کاربردی برای تحقیقات آتی را در اختیار حضار قرار دادند.

اشکان زرنگ کسی است که از زمان دانشجویی پیگیر پاکت آبی(در ۳۳برنامه از ۳۵ عدد) حاضر بوده است. او اکنون که از فارغ‌التحصیلان معماری است معتقد است:

پاکت آبی شش سال است که فعال شده است و داره اون راه واقعی رو نشون می‌ده. من هر زمان این فضا روتجربه می‌کنم به شوق می‌آیم. بین این همه دانشگاه و دانشجو که کیفیات مشخصی دارند، اینگونه برنامه‌ها خیلی اثرگذار هستند. شاید روزی سوژه‌ی پاکت آبی خود من و یکی از آثار من باشه. من به این موضوع خیلی امید دارم.

 

 


آشنایی با کارگروه پاکت آبی:

عکس از دست‌اندرکاران برنامه به همراه علیرضا مشهدی میرزا در برنامه‌ی پاکت آبی ۳۵

مهرداد هاشم‌زاده همایونی(مدیر کارگروه)

محمدامیر کرامت(نماینده‌ی هیئت مدیره‌ی کانون در کارگروه)

افشین اخلاص‌پور(نماینده‌ی هیئت مدیره‌ی کانون در کارگروه)

امیر علی طوسی(مسئول برنامه‌ی پاکت آبی ۳۵)

راحله حبیبی

حوریه مشهدی باقر مؤخر

میترا خلیلی

زینب محمدی

رویا محبی


 

 

برای آشنایی بیشتر با پاکت آبی و برنامه‌های آتی ایشان روی لوگوی زیر کلیک نمائید:

 

کانال تلگرام پاکت آبی:

حامیان این برنامه شرکت روجا تجارت آذرستان و شرکت ونوس شیشه بودند:

 

 

پاکت آبی شاخه‌ای است از کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران:


کلیه‌ی تصاویر و نقل‌قول‌ها تحت پروتکل اخلاقی و حرفه‌ای هنر معماریمنتشر شده‌اند. این موارد در صورت نیاز دارای مجوزهای لازم و در نهایت تحت حق انتشار(Copy Right) مؤسسه‌ی فرهنگی هنری هنرمعماری قرن است. انتشار محتوای این گزارش بدون ذکر مأخذ و دست‌اندرکاران پیگرد قانونی این مجموعه را در بر خواهد داشت.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار