پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

چگونه مسابقه معماری زیستا بدون مدیر مسابقه ، مورد تأیید دبیرخانه‌ی مسابقات واقع شده است؟ / آیا مسابقات در حال تنزل به جایگاه روشی تبلیغاتی برای شرکتها شده‌اند؟

⚪ طبق آئین نامه جامع برگزاری مسابقات معماری، حضور مدیر مسابقه در برگزاری یک مسابقه ضروری است. این اهمیت را از تأکید و شرح وظایف سنگین و غیرقابل انکار مدیر مسابقه در آئین نامه می‌توان فهمید. اما در مسابقه‌ی معماری زیستا متأسفانه تاکنون هنوز مدیر مسابقه معرفی نشده است و به نظر می‌رسد این مهم از قلم افتاده است!

با توجه به عدم تجربه‌ی شرکت ویستا بست در برگزاری مسابقات پیشنهاد می‌کنیم این شرکت نسبت به معرفی مدیر مسابقه جهت سازماندهی بهتر برنامه‌ی خود اقدام نماید.

 

⚪ از جانب برخی یاران اظهار شده است که برای جلوگیری از تکرار تجربه‌ی مسابقه‌ی معماری نامعماری، که در آن آثار برتر حتی با اصول اولیه‌ی مدیریت بحران سازگار نبودند، بهتر بود در تیم داوری این مسابقه نیز کارشناسان مدیریت بحران، خارج از رشته‌ی معماری، حداقل بدون حق رأی و در مقام مشاور داوران حضور داشتند. این حرف تا حدی صحیح است اما چون برگزارکننده به دنبال راهکارهای معمارانه است، شاید این مورد چندان اهمیت هم نداشته باشد و خرده‌ای بر مسابقه وارد نباشد، هرچند حضور این افراد نیز خدشه‌ای بر مسابقه وارد نمی‌کرد و در نهایت باعث ارتقای کیفیت کار می‌شد.

 

⚪ برخی از دوستان دیگر نیز اظهار داشته‌اند که نگرانی قدیمی تبدیل شدن مسابقات معماری به نوعی روش تبلیغات غیرمستقیم برای شرکتها هم اکنون اینجا در حال وقوع است و نبود نظارت و همراهی مجلات دارای هیأت تحریریه یا حداقل اشخاص معتبر در سطح مسابقات در این وضعیت بسیار خطرناک است. اما واقعیت این است که کیفیت یک مسابقه به مسائل زیادی بستگی دارد. هر ساله در کشور ما مسابقات زیادی برگزار می‌شود که جز خسران چیزی بر جای نمی‌گذارند. امیدواریم مسابقه‌ی معماری ویستا که تاکنون موضوع را جدی و حرفه‌ای به پیش آورده، در ادامه نیز طبق اصول اخلاقی و حرفه‌ای اقدام نماید. همچنین نباید از کیفیت معماری هیأت داوران مسابقه‌ی فعلی غافل شد که همگی از اهل فن و معتبر هستند لیکن بهتر است برای ارتقای کیفی مسابقه نیز در این زمینه تدابیری صورت پذیرد زیرا کیفیت داوران ارتباط مستقیمی با مسئله‌ی مطرح شده ندارد و در یک مسابقه هرکسی در جایگاه خودش نقش مؤثر دارد. به هر حال داور، داور است و بی‌دلیل نیست که در کشوری مثل انگلستان که معظم‌ترین شرکت‌های جهان شعبه دارند، تمام مسابقات باید تحت نظارت یک رسانه‌ی معتبر یا riba  صورت بپذیرد. Riba  اساسا در این زمینه یک شاخه‌ی اجرایی برگزاری مسابقات دارد. بنابراین شایسته است که در ایران نیز این مهم مورد توجه قرار گیرد.

 

⚪ این نخستین بار نیست که یک شرکت رأساً اقدام به برگزاری مسابقه‌ی معماری می‌نماید و آخرین بار نیز نخواهد بود. اگر تمایل داریم چارچوبهای نظارتی بر همه‌ی مسائل معماری مان کار کنند باید اتحادیه و جامعه‌ی معماران توانمند و مقتدری داشته باشیم. تا قبل از این هرکسی از بی‌نظمی موجود به نفع خود بهره می‌برد و متأسفانه تر و خشک، سالم و ناسالم، حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای نیز متضرر می‌شوند. 

 

⚪ ما بر خلاف برخی بر نیت خیر شرکت ویستا بست و داوران مسابقه در جهت کمک به معماری ایران تردید نداریم. امیدواریم نواقص مذکور که حاصل تجربه‌ی ما به عنوان رسانه بودند مورد توجه برگزارکننده‌ی محترم قرار گیرد و با رفع آنها به شفاف سازی و ارتقای مسابقه اقدام نماید. بهترین قاضی برای درک کیفیت یک مسابقه خود شرکت کنندگان و سطح ادراک و آگاهی ایشان است. رسانه‌ها در این زمینه تنها می‌توانند حسب وظیفه و رسالت خود زوایا و فضا را روشن سازند تا تصمیمات آگاهانه تر باشند.

 

منبع: کانال تلگرام هنرمعماری آنلاین

@AOAonlineIR

۱۳۹۷/۱/۱۵ ،۱۸:۴۰:۲۴ +۰۰:۰۰۱۵ فروردین ۱۳۹۷|دسته‌ها: نقد و نظریه|برچسب‌ها: , , |