پلی میان دیروز و امروز محبوبه شیرین‌‌‌بیان

طراحی داخلی خانه­‌ی مسکونی با استفاده از عناصر تزیینی خانه‌­های سنّتی کاشان

محیطی که در آن زندگی می‌کنیم (در اینجا منظور از محیط زندگی، مشخصاً خانه است) نیاز به برقراری روابط منطقیِ فرمی و روابط سازمان‌بندی شده‌ی دقیق بر مبنای اصول و مبانی بیان بصری دارد، تا بتوان در چنین محیط مطلوب و دلنشینی فارغ از فشارهای ناخواسته روانی، زندگی سالم و پرنشاطی را تجربه کرد. حال این سؤال پیش می‌آید که با وجود سابقه‌ی دیرین و درخشان هنرمندان هموطن در ساختن چنین محیـط‌هایی (خـانه‌های کـاربردی و همچنین زیبا از نظر بصری وغنی به لـحاظ تزئینات)، چرا خـانه‌هایی که هم اکنون در آن زندگی می‌کنیم، هیچ‌گونه نشان و رنگ و بویی از آن پیشینه و سابقه‌ی تاریخی درخشان معماری ایرانی ندارد و هر چه می‌بینیم تقلیدی ناآگاهانه از معماریِ مدرنِ غربی است که حاصل آن، ظهور شهرها و خانه‌هایی بی‌هویّت و بی‌نظم است.

خانه‌های تاریخی کاشان به عنوان خانه‌هایی با معماری و تزئینات کاملاً ایرانی، می‌تواند مرجعی کامل برای طراحانی باشد که می‌خواهند فضایی دارای «هویّت» طراحی کنند. استفاده از عناصر هویّت‌ساز یک فضای ایرانی، می‌تواند الهام‌بخش طراحان برای خلق محیطی با مشخصه‌های ملّی باشد. عناصر استفاده شده برای تزیین در خانه‌های تاریخی کاشان شامل، گچبری، آینه‌کاری، آجرکاری و نقّاشی دیواری هستند که همگی جز در مواردی از قبیل نقّاشی‌های دیواری، خواستگاه کاملاً ایرانی دارند و در بناهای اروپایی نظیر آن‌ها دیـده نمی‌شود. تنها در مواردی، نقّاشی‌های دیواری تحت تأثیر فرهنگ و نقاشی غربی قرار گرفته که به علت زمان ساخت این خانه ها که دوره‌ی قاجار است و این دوره، آغاز نفوذ بسیاری از جنبه‌های زندگی اروپایی به ایران است، دور از انتظار به نظر نمی‌رسد.

عناصری همچون بافت مشخص دیوارها (با رنگ و جنس مشخص)، استفاده از نقوش شناخته‌شده‌ی ایرانی (در جای جای خـــانه‌های تاریخی کاشان این نقوش را می‌بینیم)، گچبری، آجرکاری، استفاده از در و پنجره‌های مورد استفاده در خانه‌های تاریخی (دارای نقوش هندسی منسجم و شیشه‌هایی با هارمونی رنگیِ زیبا)، همه و همـه، می‌تواند یاری‌رسان ما طراحان، برای خلق فضایی باشد که در عین مدرن بودن، بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا و آسایش، که فلسفه وجودی یک خانه است، از عناصر هویت‌ساز فرهنگی‌مان نیز خالی نباشد.

 با مطالعه‌ی عمیق و همه‌جانبه‌ی این خانه‌ها و شناختن عناصـر تزئینی و نقش‌های ایرانی به کـار رفتـه در آن‌ها، می‌توان اطمینان حاصل کرد که امکان بهره‌گیری از این عناصر در طراحی یک فضای مدرن وجود دارد.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی دکمه زیر کلیک کنید⇓

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  دفاتر عمومی| هنر معماری

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۸:۰۸ +۰۳:۳۰ ۱۳ تیر ۱۳۹۶|پروژه‌های معماری داخلی, خاورمیانه, مسکونی دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , |