پر کردن خلاء عظیم منبع مطالعات در تاریخ تطبیقی هنر با انتشار کتاب «سی هزار سال هنر»

کتاب سی هزار سال هنر مجموعه ای از هزار اثر هنری متعلق به فرهنگها و تمدنهای مختلف در طول تاریخ است که با ترتیب زمانی در کنار هم قرار گرفته اند. نخستین اثر هنری درکتاب متعلق به نخستین نمونه های نقاشی غاری و مربوط به سی هزار سال پیش است و آخرین اثر متعلق به سال ۲۰۰۱ است. در هر صفحه یک تصویر، یک جدول از مختصات و مشخصات اثر و یک متن توصیفی دقیق و مفید وجود دارد که در آن خصوصیات سبکی، اهمیت تاریخی و زمینه های اجتماعی، سیاسی و گاه اقتصادی خلق اثر نیز آمده است. همچنین به شیوۀ ساخت، مواد و مصالح به کار رفته و اطلاعاتی دربارۀ هنرمند و زمانهاش نیز اشاره شده است. کتاب همچنین یک نمودار تاریخی و جغرافیایی دارد که تاریخ پیدایش و افول فرهنگها و تمدنها، زمان پیدایش نهضتها و جریانهای هنری در محدوده های جغرافیایی در آن نمایش داده شده است. از دیگر ویژگیهای بسیار برجستۀ کتاب واژهنامه و نمایۀ آن است. در واژهنامه بسیاری از تکنیکهای ساخت آثار شرح داده شده و دربارۀ فرهنگها و تمدنهای معرفی شده در کتاب، اطلاعات مختصر و مفیدی ارائه شده است.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  گزارش نشست: بنای تخت جمشید؛ اثر حاکمان یا هنرمندان؟

 

 

آخرین بخش کتاب نیز نمایه است که به مثابۀ یک فهرست دقیق برای جستجو و یافتن تمام آثار، سبکها، هنرمندان و حتی کشورها عمل میکند. نکتۀ بسیار مهم دربارۀ نمایه دو زبانه بودن آن است که به صورت فارسی به انگلیسی تنظیم شده است که خواننده میتواند از معادل اصلی خبردار شود. مخاطب اصلی این اثر نه فقط متخصصان، پژوهشگران، دانشجویان هنر و هنرمندان هستند بلکه تمام کسانی که به هنر علاقه مند هستند میتوانند از این کتاب استفاده کنند و لذت ببرند.

این کتاب شبیه یک موزۀ خانگی عمل میکند، میتوانید هر گاه که بخواهید، بخشی از آن را ورق بزنید و خودتان را به قدم زدن میان آثار هنری مهمان کنید. اگر متخصص هنر باشید علاوه بر جنبۀ تاریخی اثر، جنبۀ تطبیقی آن نیز برایتان مفید است. زیرا مثلا میتوانید بفهمید زمانی که ونوس میلو در یونان تراشیده میشد، چه آثاری در ژاپن، عراق، پرو یا نیجریه خلق میشدند.

این اثر همچنین برای علاقمندان به حوزه های تاریخ و مردم شناسی و مطالعات تاریخ هنر به طور ویژه سودمند است زیرا حین معرفی هر اثر در اغلب موارد اطلاعات مفیدی از نحوۀ زندگی، خوراک، پوشاک و مناسک آن مردمان نیز ارائه شده است. همچنین برخی از آثار کتاب سی هزار سال یا بسیار کمتر دیده شده اند یا در کتابهای تاریخ هنر ترجمه شده به فارسی وجود ندارند. در نهایت سی هزار سال هنر طیف وسیعی از خوانندگان و علاقمندان به حوزه های مختلف را به مطالعه و تماشا دعوت می کند تا نشان دهد تنوع پرمایۀ آثار هنری چگونه در طول هزاره ها از گوشه کنار جهان خلق شده و با یکدیگر تطبیق یافته اند.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  گزارش نشست: بنای تخت جمشید؛ اثر حاکمان یا هنرمندان؟

کتاب «سى هزار سال هنر» با ترجمه‌ی «گلناز صالح‌کریمی»/«منیره پنج‌تنی» از سوی انتشارات «کارگاه فیلم و گرافیک سپاس» در ١٢۲۴ صفحه، به صورت گلاسه و تمام رنگى با قیمت ۲۵۰‌هزار تومان منتشر شد

۱۳۹۶/۱۱/۱۲ ،۰۷:۳۵:۴۶ +۰۰:۰۰ ۱۲ بهمن ۱۳۹۶|رویدادهای معماری ایران دسته بندی ها|برچسب ها: , , |