پروژه‌ی بازسازی تبدیل یک واحد مسکونی به اداری | هنر معماری

گروه طرّاحــی و معمـاری رُخ

نام پروژه: دفتر طرّاحی و معماری داخلی
طرّاح پروژه: گروه معماری رُخ، علی بهزادی، مریم اطمینان
مُجری: گروه اجرایی رُخ
مدیر اجرایی: افشین یخچالی‌ها
کارفرما: تکاپو
مکان: زعفرانیه
مساحت: ۸۰ متر مربّع
سبک: مینیمال
تاریخ تکمیل پروژه: بهار ۸۸

 

سایت پروژه از دو جهت شُمال و غرب به خیابان مُشرف است. قبل از بازسازی، این سوئیت شامل ورودی و یک اتاق مُجزّا بود، که با توجّه به نیازهای یک دفتر معماری و معماری داخلی، فضـایی برای آتلیه نیز به­وسیله‌­ی دیوارسازی به آن افزوده شد. ورودی این دفتر، به تبعیّت از ایده­‌ی کُلّی طرح، از یک طرّاحی ساده، شامل یک فضای نشیمن کوچک و یک میز مُنشی است. دیوارسازی سفیدـ مشکی بخش آتلیه نقطه‌­ی تأکید طرّاحی است. عکس‌هایی از پروژه­‌های پیشین این دفتر، به اضافه‌­ی سه تابلوی انتزاعی سیاه و سفید که بر روی یک طاقچـه قرار گرفته‌­اند، تنها آرایه‌­های دیوار بُلند منتهی به اتاق مدیر هستند. برای حدّاکثر استفاده از نور مُناسب شمال در ساعات اداری، پنجره­‌ی فضای ورودی فقط با یک سری تخته‌­ی افقی پوشیده شده است.
در آتلیه از سطوح سفید برای فضای کار استفاده شده؛ در حالیـکه در اتاق مدیر به منظور رسـمی­تر نمودن فضا، رنگ‌های تیره غالب می­باشند (رنگ بنفش تیره).

تنها حرکت روی دیوار اتاق مدیریّت یک سری رف قرص و محکم به‌­منظور قرارگیـری کتاب‌های مرجع و مجلّات است؛ جلد کتاب‌ها تنها رنگ‌های موجود در اتاق را تشکیل می‌­دهند. با توجّه به فُرم غالب موجود بر روی سقف، حرکاتی آزاد طرّاحی شده­‌اند که با رنگ یاسی به هنگام نورپردازی به سقف تأکید می‌­بخشند. همه­‌ی قطعات مُبلـمان این دفـتر با توجّه به نیازها طرّاحی شده است. به طـور کُـلّی، طرّاحی این دفتر در غـالب مُـدرن و مینیمال با رنـگ‌های سیـاه و سفـید، بیانگر ایده‌­های اصلی طرّاحی این دفتر معمـاری و معمـاری داخلی است.

 

 

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۲۳ +۰۰:۰۰۲۵ خرداد ۱۳۹۶|دسته‌ها: معمار داخلی معاصر|برچسب‌ها: , , , , , , |