پخش زنده برنامه‌ی WAF: یادی از روزگار پرداخت وجه و ارسال ایمیل درخواست برای حضور در waf!

world architecture festival که به اختصار waf خوانده می شود رویدادی است که توسط مجله‌ی architectural review هرساله اجرا می گردد. در این برنامه علاوه بر دعوت از منتقدان معماری و طراحان معمار به معرفی آثار برتر جهانی اقدام می گردد. بُعد مالی در این برنامه بسیار قوی است و واریز وجه در ازای حضور و ارتقای آثار در آن پیش از این بارها مورد انتقاد رسانه‌ها و منتقدین قرار گرفته است. در سال جاری این برنامه که سالها به دلیل تحریم‌های مالی علیه ایران از پذیرش آثار ایرانی امتناع می‌ورزید ناگهان تغییر جهت داد و به انتشار فراخوانی از معماران ایران اقدام نمود. این درحالی بود که زمان ارسال اثار به پایان رسیده بود و چنین برداشت شد که مسئولین waf به معماری ایران علاقه‌ی خاصی دارند.

اما با گذشت زمان مشخص شد موضوع بیشتر شبیه نوعی درآمدزایی هوشمندانه از طرف برگزارکنندگان انگلیسی برنامه دارد. اولاً به نظر رسید اصرار معماران ایرانی برای حضور در رویداد و ارسال ایمیل‌های فراوان مسئولین waf را به این خلاء فرهنگی در بین معماران ایرانی آدرس داده بود و دیگر اینکه در واقع ایرانیان نه تنها باید برای آثار خود در جشنواره پول پرداخت می کردند که شرایط تحقیرآمیز دیگری نیز به ایشان تحمیل شده بود. همان زمان بسیاری از رسانه های ایرانی به این تفکیک غیراخلاقی ایرانیان از دیگران و دریافت وجوه نامتعارف برای حضور در جایزه اعتراض نمودند، هرچند برخی از معماران نیز تنها و تنها به ارسال اثار، پرداخت وجه و دریافت جایزه فکر می کردند!

در ادامه شایعات و حرف هایی پیروی درخواست وجه بیشتر از طرف waf برای فینالیست شدن آثار ایرانی نیز در فضای معماری کشور منتشر شد. موضوعی که کم کم با اصرار تماس‌های تلفنی مسئولین waf رنگ واقعیت به خود گرفت. اسنادی در این بین در همین وبسایت نیز منتشر شد.

تماس‌های تلفنی مسئولین WAF برای تشویق معماران ایرانی به پرداخت وجه و حضور در رویداد

هنرمعماری آنلاین نیز در مطالبی در طی ماه‌های گذشته کوشش نموده است که تا به اگاهی بخشی مخاطبین خود در این زمینه بپردازد. ما یکی از کاملترین پوشش‌های خبری را پیرامون این جایزه در مدت اخیر در دستور کار خود داشتیم.

هرچند ارزش توان فنی و اخلاقی معماران ایرانی و آثار ایشان غیر قابل انکار است اما حضور در رویداد با چنین شرایطی بیشتر شبیه نوعی درماندگی حاصل از ذوق زدگی بود. به هر حال waf در طی سه روز پیش رو به اجرای برنامه‌های خود خواهد پرداخت و در پایان به معرفی آثار برتر اقدام خواهد نمود. علاقه‌ی کسب جایزه در معماران ایرانی حتی با پرداخت وجه و ارسال ایمیل درخواست به برگزارکنندگان و قبول شرایط تحقیرکننده موضوعی است که باید در ادامه و دیگر برنامه‌ها به آنها بپردازیم.

برای مشاهده‌ی پخش زنده‌ی این رویداد بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده زنده‌ی برنامه‌ی سه روزه‌ی waf اینجا را کلیک نمایید!

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۳۱ +۰۳:۳۰ ۱۸ آبان ۱۳۹۶|رویدادهای معماری ایران دسته بندی ها|برچسب ها: , |