نگاهی به پروژۀ «گالری زرفام» اثری از دفتر معماری آکال (از همدان)

از طرح‌های برگزیده دومین دوسالانه ملی و شهرسازی و طراحی داخلی ایران (۱۳۹۵-۱۳۹۳)

 

زرسام هنر، اولین و تنها کارخانه­ ی اجناس لوکس، دکوری و تزئینی با پوشش طلا در ایران است که نامش از سه بخش «زر» به معنی طلا، «سام» پدر نریمان، پدر زال و پدربزرگ رستم، از تبار گرشاسب، پهلوان اسطوره ای ایران و «هنر» تشکیل شده است. محصولات زرسام، یادآورهنردیرینه­ ی مردمان این سرزمین، آمیخته با هنرطلاکاری است. نمایندگی زرسام در شهر همدان با نام تجاری زرفام شروع به فعالیت نموده است.ایده­ ی اولیه­ ی گالری زرفام بر پایه­ ی ایجاد شرایط زمینه ای موزه های ایران است. بر این اساس، تحقیقات اولیه بر روی موزه ها انجام گرفت و دو موزه­ ی آبگینه و سفالینه های ایران، جهت پرورش ایده­­ی طرح مورد توجه واقع شدند. از این جهت، باید گفت طراح به این دلیل به موزه های مذکور توجه داشته که نخست به لحاظ تاریخی، آثاری قابل توجه هستند و دوم فرم ویترین ها، با تمامی آثار تاریخی این موزه در تمامیتی خاص قرار گرفته است. همچنین بررسی موزه­ ی آبگینه، از جهت وفاداری طرح اتریشی به ارزش های بومی ایران، بعنوان یک رویکرد پست مدرنیستی دارای اهمیت است. درباره ­ی مصالح و رنگ به کار رفته، نکات زیر رعایت شده است:

·      استفاده از رنگ سبز که یادآور ثبات عقیده، نماد حیات، جاودانگی و تقدس در فرهنگ در خرده فرهنگ ایرانی است و استفاده از پارچه ­ی چرم که حس زنانه رسمی را برای بازدیدکنندگان القا می کند.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  اصول طراحی هتل (عناصر فضایی: رستوران)

·         استفاده از سنگ کرم که بازنمای حس رسمی کاملا مردانه در کنار پارچه­ ی سبز است و می تواند به انبساط فضا، مکث و حضوری طولانی در آن کمک کند.

·         استفاده از چوب، بعنوان قدیمی ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت و عنصری گرم و پویا که حس اصالت و بودن را القا می کند.

 

گالری زرفام

گروه معماری آکال (از همدان)

طراح: محمد آرمند

محل پروژه: همدان، خیابان جهان نما، مجتمع تجاری میلاد، طبقهی سوم، واحد ۴۱۳

آدرس: همدان، میدان امام حسین، انتهای بلوار الغدیر، نرسیده به بریدگی آخر سمت راست، صنایع چوبی آرمند

تلفن: ۰۸۱۳۲۷۴۷۶۲۹

پست الکترونیک: mohamad.arm84@gmail.com

 

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  مبلمان هِرمان میلر | هنر معماری
۱۳۹۷-۲-۱۵ ۰۶:۵۱:۵۶ +۰۴:۳۰ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷|معمار داخلی معاصر, معماری امروز دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , |