پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

نگاهی به پروژۀ «جواهر فروشی گلستان» اثری از شرکت کارناکو

از طرح‌های برگزیده دومین دوسالانه ملی و شهرسازی و طراحی داخلی ایران (۱۳۹۵-۱۳۹۳)

 


 

این پروژه در بخش شمالی شهر تهران که ساکنان آن اغلب از طبقه ی ثروتمند شهر هستند و در مرکز خرید نوسازی که به سبک نئوکلاسیک طراحی شده، قرار گرفته است. معماری غالب این بخش از شهر به سبک نئوکلاسیک و التقاطی است، از این رو سعی کردیم از نظر فرمی، مدرن، ولی با اصول زیباشناسی کلاسیک طراحی کنیم. هندسه و جزئیات، ویژگی های برجسته ای هستند که در طراحی جواهر و معماری کلاسیک به صورت مشترک مشاهده می شوند، از این رو کانسپت کار در دو بخش طراحی نشد. بخش اول پوستهای سیال، ساده و سفید رنگ است که با هندسه ی خط و خم طراحی شده و بخش دوم صفحات استیل پانچ شده ای است که جزئیات بالایی دارد. پوسته های سفید رنگ با خلوص و سادگی خود، زمینه را برای جلب توجه بیشتر خریداران به ویترین ها فراهم می کنند. به علاوه، این پوسته ها، به طور همزمان نقش دیوارها، سقف و کف را ایفا کرده و فضاهای مختلف را تعریف می کنند. تبدیل شدن تدریجی که به دیوارها با ایجاد کشش بصری، زمینه را برای ترغیب خریداران به استفاده از فضای تست جواهرها فراهم می کند، پوسته ها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند که با اختلاف ارتفاع از یکدیگر جدا شده و علاوه بر تفکیک فضاها به خصوصی نیمه خصوصی و عمومی، ترکیب هندسی جذابی را نیز تشکیل داده اند. ویترین ها به عنوان اصلی ترین بخش باید دارای بیشترین جذابیت باشند، از این رو از متریال استیل طلایی مات به دلیل درخشش و رنگ خاص آن استفاده شده، برای افزودن جزئیات بیشتر به ویترین ها طرح واره ای از بافت طبیعی سنگ های قیمتی بر روی صفحات استیل پانچ شد و با تابش نور از پشت صفحات استیل، طرح پانچ شده جذاب ترین گردید. طراحی و ساخت مانکنها مرحله ی نهایی در جذب خریداران بود. فرم کلی پیکر مانکن ها به صورت انتزاعی بوده و بسیاری از جزئیات فیزیکی آن حذف شده تا توجه مخاطب بیشتر به جواهر جلب شود. استفاده از خطوط اصلی و زیبای بدن و دو رنگ سفید و سیاه برای جذابیت بیشتر در کنار استیل های طلایی، اجزای اصلی کانسپت مانکن ها را شکل می دهد این مانکن ها در سه مقیاس متفاوت برای ارائه ی کامل انواع جواهر طراحی شده اند. سازه: از محدودیت های موجود در این طرح، عبور کانال تأسیسات از بخشی از سقف مغازه بود که برای حفظ یکپارچگی فضایی، ما را ناچار به انتقال سازهی نگهدارنده به ارتفاع زیر کانال تاسیسات می کرد. این محدودیت باعث شد تا شرایط برای کار در فضای بالای سقف مهیا بوده و این امکان را فراهم آورد تا علاوه بر مخفی کردن تأسیسات فنی و دیتیل های ویترین، بخشی از فرم پوسته ها را نیز از سقف مهار کنیم و آزادی عمل بیشتری در طراحی فرم پوسته ها داشته باشیم. از این رو برای ایستایی فرم پوسته ها از یک شبکه ی فلزی که به کمک دستک هایی به سقف اتصال دارند، استفاده شد. برای ساخت خود پوسته ها نیز، ریل هایی در تمام طول لبه ها از جنس قوطی فلزی اجرا و در نقاطی که خارج از دید ناظر باشد، به شبکه ی فلزی سقف اتصال داده شده است. دو لب هی پوسته با شبکه ای از میلگرد به هم متصل و در نهایت با توری فلزی و اندود گچ و رنگ پوشیده شده است. سازه ی ویترین ها نیز به طور مجزا از پوسته ها شاسی کشی شده و در نقاط مورد نیاز به شبکه ی فلزی سقف اتصال داده شده است.

تأسیسات: تأسیسات مکانیکی طرح از نوع فن کوئل سقفی با موتورخانه مرکزی پاساژ بوده که اجزای مربوطه به همراه لوله های انتقال، همگی در سقف کاذب پنهان و از طریق دریچه ی خطی سرتاسری، با فضاها مرتبط شده اند. تأسیسات الکتریکی و مکانیکی مورد استفاده نیز، به وسیله ی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، کنترل و عملکردشان قابل برنامه ریزی و بهینه سازی است.

 

 جواهرفروشی گلستان 
 طراح: رضا عامریان، محسن تاجیک، علیرضا حسنعلی، محیا قنبری، سارا خسروی پور
همکاران اجرایی: بهنام معیریان، بابک بهزادی، صنایع چوبی ماهون (سعید نوری)، شرکت نارین تک فرتاک (فرزاد رحیمی، مراد توماج) اتوماسیون ساختمان: گروه هوشمندسازی کارناکو (فرزاد پورشوروی، پویان مددی، مژده مهیندوست)
عکس: استودیو دید (مسیح مستاجران، حکیم حمادی)
کارفرما: سید محمد جواد گلستان
محل پروژه: تهران، زعفرانیه، بعد از میدان الف، به سمت غرب، مجتمع تجاری پیرامید، طبقه ی دوم، جواهرفروشی گلستان .
سطح زیربنا: مساحت پروژه ۶۶ متر مربع، با ارتفاع کف تا سقف ۴متر و بدون بازشو است.
تاریخ شروع پروژه: ۱۳۹۲
کاربری بنا: این واحد تجاری در طبقه ی دوم پاساژی نوساز در محلهی زعفرانیه و با کاربری فروش جواهر و طلا می باشد.
info @ karnko . com:پست الکترونیک 
www. karnko . com:سایت
۱۳۹۷/۲/۱۷ ،۰۹:۴۶:۴۷ +۰۰:۰۰۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷|دسته‌ها: پروژه‌های معماری داخلی, تجاری|برچسب‌ها: , , , |