نگاهی به نشست پیش روی انجمن مفاخر معماری ایران: باغ جهانی شاهزاده‌ی ماهان انجمن مفاخر معماری ایران

به نام خدا
دویست و چهل و هفتمین گفتمان هنر و معماری

با یونسکو در گذر باغ ایرانی
(نشست دوم)
باغِ جهانیِ شاهزاده ی ماهان

باغ شاهزاده ماهان، در صحرائی وسیع در دامنه کوهستان جوپار قرار دارد و رشته آبی برای کشاورزی زمین های قریه ماهان از آن سرازیر است. این باغ به همت عبدالحمید میرزا ناصرالدوله فرمانفرما، در دوران یازده سال حکومت وی در استان کرمان، با توانمندی باغبان ها و معمارها و همچنین صاحبنظران آشنا با فرهنگ دیرینه و غنی باغسازی ایران، ساخته شده است. انتخاب موقعیت باغ در زمینی شیب دار که استعداد ایجاد باغ تخت را داراست، باعث شده این فردوس به صورت باغ مطبق ساخته شود. فرمانفرما، اما قبل از اتمام کامل باغ به علت بیماری درگذشت. با وجود ناتمام ماندن بنای باغ، عظمت و انسجام ساختار باغ – تخت متکی بر محور اصلی آن (که به صورت اندامی است مرکب، آبشارهای مکرر، حوضچه ها، ردیف درختان سایه افکن و فواره هائی با پرش مرتفع آب)، شکوه و جلال کم نظیری راحتی قبل از رشد کافی گیاهان در باغ آفریده بود.
باغ شاهزاده ماهان، در تمام ویژگی های خود، نظام ها و ضوابط باغ ایرانی را دنبال می کند. دنیای درونی، متفاوت از دنیای بیرونی، در تقابل چشم گیر بین خشکی مرزناپذیر و شکل ناگرفتنی صحرای پیرامون و سرسبزی انبوه محصور داخلی، از مسافت های دور خودنمائی می کند. نمایش افسون گونه آب در سطح های افقی و عمودی، به تبعیت از شیب زمین، یکی از مشخصه های بارز باغ مطبق شاهزاده است. از محوطه های ورودی، شکل کلی باغ با محور مرکزی، پیاده راه ها و ردیف های متناوب درختان چنار و سرو و همچنین سطح های بالارونده سکوها و کرت های جانبی میوه، یکی بعد از دیگری مشاهده می شود و دید بیننده را به بنای سفید بالاخانه در متن کوه های پوشیده از برف جوپار، متوجه می سازد. ردیفی از درختان در دو طرف دو نهر جانبی، به گونه ای غرس شده است که رنگ اندازی فصلی برگهای چنار بر روی متن سبز تند همیشگی سروها، جلوه گری شگفتی دارد. جهت باغ با توجه به نظام اصلی استقرار، وضعی را به وجود آورده است که درخت های سایه افکن تنهاروی پیاده راه های محورهای فرعی، مرز میان دو کرت و پیوند دهنده راه های مرکزی با پیاده راه جوار حصار سایه می افکند و کرت های درخت میوه بر حسب ضرورت، زیر تابش نور آفتاب باقی می ماند.
در دویست و چهل و هفتمین گفتمان هنر و معماری و در دومین نشست معرفی باغ های ایران زمین (ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو) که به شناخت و معرفی باغ شاهزاده ماهان (کرمان) اختصاص دارد. خانم ها مهندس خوبچهر کشاورزی و دکتر آزاده شاهچراغی و آقایان دکتر آرش شریفی و دکتر علی طاهری سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو خانم مهندس انوشه منصوری هستند.

زمان: چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۶ الی ۱۸
مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) – بالاتر از ظفر – بلوار اسفندیار – شماره ۳۵

انجمن مفاخر معماری ایران

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۵۳ +۰۳:۳۰ ۱۱ مرداد ۱۳۹۶|رویدادهای معماری ایران دسته بندی ها|برچسب ها: , |