موزه‌­ی مرکز فرهنگی – هنری کره در آمریکا

(Korean American Museum of Art & Cultural Center (KOMA

HARIRI & HARIRI ARCHITECTURE

موزه‌ی مرکز فرهنگی – هنری کره در آمریکا برای نمایش و ارائه‌ی «هویت» فرهنگ کره‌ای‌های مقیم آمریکا تلاش می‌کند و در حکم منزلی است برای هنر کره در ایالات متحد. این موزه در شهرک کره‌ای‌های لس‌آنجلس واقع شده است و بودجه‌ی آن به سی میلیون دلاری می‌رسد.

معماران با الهام گرفتن از سازه‌های سنتی کره‌ای، مانند دروازه‌ها و باغها و زنگ و ناقوسها، و سازه‌های قاب بند و محافظ آنها، این پروژه را طراحی کردند. هدف آن بود که مرکز فرهنگی دلنشینی به وجود آید تا جدا از مسائل نژاد و قومیت، مایه‌ی استراحت و فراغت بیننده از دنیای شلوغ پیرامونش شود… مکانی برای بیداری… مکانی برای طلوع.

پروژه شامل ساختمان موزه، باغ و حیاط، کتابخانه‌ی بزرگ و تالار گردهمایی می‌شود. بخش‌های مختلف مرکز در قالب حجم‌های واضح و مشخصی طراحی شده‌اند که در اطراف باغ به یکدیگر پیوند خورده‌اند. قلب پروژه، تالار گردهمایی است: این حجم سهمی شکل از قاعده‌ای با خطوط مستقیم بر می‌خیزد و موجب «موازنه‌ی متقابل» حفره و خلاء باغ می‌شود. «گوشه‌ی مجتمع با دیوار منحنی پرعظمتی مشخص شده که سنگ پایه‌ی پروژه به شمار می‌آید و نام بانیان مرکز بر آن نقش خواهد شد. و بالاخره گالری مجسمه سازی معاصر، سازه‌ی پل مانندی است که همانند یک فانوس دریایی بر فراز باغ برافراشته شده و خوشامدگوی کسانی است که وارد مرکز می‌شوند.