مقایسه‌ی انتخابات نظام مهندسی ساختمان با نظام پزشکی

به گزارش هنرمعماری آنلاین به نقل از «صما» در چند سال اخیر با توجه به اتفاقی که در حوزه‌های کاری و معیشتی مهندسان رخ‌داده و تعامل و تقابلی که با شهرداری‌ها و وزارتخانه به وجود آمده است مهندسان ساختمان همواره خود را با پزشکان و سازمان نظام‌پزشکی مقایسه کرده و تمایل دارند که روسای سازمان و وزیر راه و شهرسازی از سازمان نظام‌پزشکی و وزارت بهداشت الگو بگیرند.

از سوی دیگر منتقدان نظام‌مهندسی نیز به نظام‌پزشکی اشاره می‌کنند که آیا این سازمان نیز برای پزشکان کار ارجاع می‌دهد و به بیماران، پزشک معرفی می‌کند؟ که انتظار می‌رود نظام‌مهندسی نیز چنین کند؟

«صما» در این گزارش نگاهی اجمالی به ماهیت و چگونگی شکل‌گیری این دو سازمان خواهد داشت و مثالی از انتخابات نظام‌پزشکی و نظام‌مهندسی و میزان مشارکت این دو قشر تحصیل‌کرده جامعه بیان خواهد کرد.

سازمان نظام‌پزشکی از آغاز تا اکنون

با تصویب مجلس شورای ملی اولین قانون نظام‌پزشکی در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی نوشته شد و به دنبال آن و بنا بر مقتضیات در ۸ نوبت این قانون موردبازنگری قرار گرفته است که آخرین آن به تاریخ ۱۶/۸/۱۳۸۳ و تصویب نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام بر می‌گردد.

فعالیت رسمی نظام‌پزشکی در سال ۱۳۴۷و با برگزاری اولین دوره انتخابات هیات‌مدیره نظام‌پزشکی آغاز شد. تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی و در ۴ دوره فعالیت نظام‌پزشکی به ترتیب منوچهر اقبال ( ۲ دوره)، یحیی عدل و ملکی به ریاست این سازمان انتخاب شدند. پس از پیروزی انقلاب به ترتیب عباس شیبانی ( ۶۰ تا ۶۳) محمدعلی حفیظی (۶۳ تا ۶۵) هادی منافی ( ۶۵ تا ۷۰) ایرج فاضل ( ۷۰ تا ۷۵) سیدشهاب الدین صدر ( ۷۵ تا ۷۹) محمدرضا ظفرقندی( ۷۹ تا ۷۳ ) سیدشهاب الدین صدر ( ۷۳ تا ۹۱ دو دوره متوالی) و علیرضا زالی(۹۲ تا ۹۶) ریاست نظام‌پزشکی را بر عهده داشته‌اند.

البته در سال ۱۳۶۵ لایحه‌ای از سوی دولت تهیه شد که متعاقب آن بحث و کشمکش بر سر اختیارات و مسئولیت‌های نظام‌پزشکی ایجاد شد و برخی پزشکان لایحه پیشنهادی دولت را مغایر با استقلال صنفی نظام‌پزشکی می‌دانستند و درنهایت این اعتراضات هیات‌مدیره نظام‌پزشکی منحل و هادی منافی به‌عنوان رییس سازمان نظام‌پزشکی منصوب شد. در ابتدا منافی قرار بود برای دو ماه رییس نظام‌پزشکی باشد، اما به مدت ۷۲ ماه در این سمت ماندگار شد. اواخر سال ۱۳۶۵ نیز دولت لایحه سازمان نظام‌پزشکی را از مجلس پس گرفت.

سازمان نظام‌پزشکی بر اساس آمار منتشره دارای ۲۱۳ هزار نفر عضو در سراسر کشور است که به تفکیک عبارت‌اند از ۷۸ هزار نفر پزشک عمومی، ۳۶ هزار نفر پزشک متخصص و فوق تخصص، ۲۴ هزار نفر دندان‌پزشک عمومی، ۲ هزار نفر دندان‌پزشک متخصص، ۱۹ هزار نفر دکترای داروسازی، ۱۲۰۰ نفر دکترای علوم آزمایشگاهی، ۳۵ هزار نفر ماما، ۱۵ هزار نفر گروه‌های پروانه دار (از شامل فیزیوتراپیست، متخصص تغذیه، بینایی‌سنج، شنوایی‌سنج و…) و ۷۰۰ نفر اتباع خارجی.

البته در آخرین آمار تعداد پزشکان عمومی را تا ۱۱۱ هزار نفر و تعداد اعضای نظام‌پزشکی را ۲۵۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

گزارش مختصر از انتخابات اخیر نظام‌پزشکی

هشتمین دوره انتخابات هیات‌مدیره‌های نظام‌پزشکی سراسر کشور پس از انقلاب، در تاریخ ۳۰/۴ /۱۳۹۶ به‌صورت همزمان در ۲۰۰ شهرستان برگزار شد و ۵۳ هزار ۸۳۴ نفر از اعضای سازمان در این انتخابات شرکت کردند که مشارکت ۲۰ درصدی در کشور و ۱۲ درصدی برای تهران را نشان می‌دهد و از میان حدودا ۵۱۷۶ نفر کاندیدای واجد شرایط ۲۸۶۰ نفر را انتخاب کردند. بیشترین رقابت در تهران بود که از میان ۱۲۰ نفر نامزد واجد شرایط ۱۷ نفر انتخاب شدند سپس هیات‌مدیره‌های منتخب شهرستان‌ها از میان خود ۲۳۰ نفر را به‌عنوان اعضای مجمع عمومی نظام‌پزشکی ( پارلمان نظام‌پزشکی) انتخاب کردند که از این تعداد در تاریخ ۳/۶/۱۳۹۶ ، ۴ نفر هیات رئیسه مجمع و ۲۵ نفر اعضای شورای عالی و نیز رییس‌کل نظام‌پزشکی انتخاب شدند.

انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان از آغاز تا کنون

در قانون نظام معماری و ساختمانی مصوب سال ۱۳۵۲ و اصلاح‌شده سال ۱۳۵۶ تأسیس دو سازمان نظام مهندسان معمار و شهرسازی و سازمان نظام مهندسان ساختمان و تأسیسات پیش‌بینی‌شده بود.

در سال ۱۳۷۱ قانون آزمایشی نظام‌مهندسی ساختمان تصویب شد که به‌جای دو سازمان ذکر شده در قانون ۱۳۵۶ یک سازمان واحد با عنوانسازمان نظام‌مهندسی ساختمانتأسیس گردد و در سال ۱۳۷۴ قانون از مرحلهٔ آزمایشی خارج شد و قانوننظام‌مهندسی و کنترل ساختمانتصویب گردید که در آن هم تأکید بر ایجادسازمان نظام‌مهندسی ساختمانشده بود.

اولین دوره انتخابات هیات‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان در سال ۱۳۷۶ برگزار شد و از دوره اول تا چهارم ریاست این سازمان با سیدمحمد غرضی بود، دوره پنجم ریاست سازمان به سیدمهدی هاشمی رسید و با انتخابات سال ۱۳۹۲ اکبر ترکان رئیس دوره ششم نظام‌مهندسی شد و از سال ۱۳۹۵ تا کنون نیز فرج اله رجبی ریاست دوره هفتم را بر عهده دارد.

بر اساس آخرین آمار منتشره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان دارای ۴۸۴ هزار و ۷۶۹ نفر عضو در سراسر کشور است که ۲۳۴ هزار و ۷۱ نفر آنها دارای پروانه اشتغال در هفت رشته عمران، نقشه‌برداری، ترافیک، معماری، شهرسازی، مکانیک و برق هستند.

گزارشی از انتخابات هفتمین دوره نظام‌مهندسی ساختمان

در این دوره ۲۵۲۱ نفر کاندیدای انتخابات هیات‌مدیره استان‌ها بودند و بیش از ۳۳۰ هزار نفر اعضای سازمان مجاز به رای دهی بودند که درنهایت حدود ۱۱۰ هزار نفر در انتخابات شرکت کردند که مشارکت حدود ۳۴ درصدی در کل کشور را نشان می‌دهد هرچند که استان تهران با داشتن یک‌سوم از جمعیت مهندسان کشور تنها با حدود ۱۰هزار رای دهنده کمترین نرخ مشارکت را به خود اختصاص داد.

اکنون و در آستانه انتخابات هشتمین دوره انتخابت نظام‌مهندسی که مهرماه برگزار خواهد شد و تعداد کاندیداهای سراسر کشور با کاهشی چشمگیر نسبت به دوره قبل به ۱۴۳۹ نفر رسیده است باید منتظر میزان مشارکت مهندسان در انتخابات بود که آیا می‌تواند از دوره قبل بیشتر شود یا خیر به‌خصوص برای استان تهران با بیش از ۱۲۷ هزار عضو سازمان.

مقایسه آماری دو نظام‌مهندسی و پزشکی

از نظر قدمت تاسیس سازمان نظام‌پزشکی به‌مراتب قدیمی‌تر از نظام‌مهندسی ساختمان است و تعداد اعضای نظام‌مهندسی در حال حاضر تقریبا دو برابر اعضای سازمان نظام‌پزشکی کشور است.

طبق آمار آخرین انتخابات میزان مشارکت در انتخابات نظام‌پزشکی در کل کشور ۲۰ درصد و انتخابات نظام‌مهندسی حدود ۳۵ درصد است و آمار مشارکت تهران نیز برای نظام‌پزشکی حدود ۱۲ درصد و نظام‌مهندسی ۱۰ درصد است که در کل کشور میزان مشارکت اعضای نظام‌مهندسی ساختمان بیشتر از سازمان نظام‌پزشکی است.

البته باید به اینکه هم توجه داشت که تعداد داوطلبان حضور در آخرین انتخابات هیات‌مدیره نظام‌پزشکی ۵۱۷۶ نفر بوده درحالی‌که در این دوره نظام‌مهندسی تنها ۱۴۳۹ نفر بوده‌اند که تفاوت معناداری را نشان می‌دهد.

۱۳۹۷/۶/۳۰ ،۰۵:۰۳:۴۶ +۰۰:۰۰۲۶ شهریور ۱۳۹۷|دسته‌ها: رویدادهای معماری ایران|