معرفی کتاب الکترونیک « مبانی نقشه برداری و مقدمه‌ای بر ژئوماتیک »

انسان‌ها از آغاز کوشیده‌اند تا تصویری از مکان زندگی خود را در ذهن ثبت کنند و به‌تدریج با ابزارهای ساده توانستند تصورات ذهنی خود را با نمادهایی بر روی دیواره غارها و پوست درختان ترسیم نمایند تا بتوانند به انسان‌های دیگر اطلاعاتی از وجود منابع غذایی، پناهگاه‌ها، چشمه‌سارها و خطراتی از محیط اطراف خود بدهند.

با شکل‌گیری تمدن‌های بشری و افزایش دانش انسان‌ها، ابزارهای جدید برای اندازه­گیری و ثبت محیط پیرامون ایجاد گردید. گسترش قلمرو امپراتوری‌ها به ایجاد شهرسازی و راه‌سازی منجر گردید و افراد زیادی برای تهیه نقشه از مرزهای سرزمین‌ها، زمین‌ها و اراضی آن‌ها گمارده شده‌اند. افزایش بهای زمین و اهمیت مرزهای دقیق همراه با دوره پیشرفت در ایجاد کانال­های آب‌رسانی، راه و راه‌آهن، نقشه­برداری را در موقعیت ویژه­ای قرار داد. در سال­های بعد ساخت سازه­های عظیم­تر، تفکیک زمین­های بزرگ­تر که نیاز به ثبت اطلاعات دقیق­تری داشت با توجه به مطالبات موردنیاز در حوزه اکتشاف و اکولوژی موردتوجه قرار گرفت و موجب تقویت نقشه­برداری شد. نقشه­برداری همواره نشانه حرکت در جهت توسعه، استفاده و حفظ و نگهداری منابع زمینی است.

جنگ‌های جهانی اول و دوم بستر مناسبی را جهت پیشرفت نقشه­برداری به دلیل افزایش سطح نیازها به نقشه­ها و چارت‌های دریایی دقیق فراهم نمود و همچنین برنامه­های فضایی ایالات‌متحده و نیاز به تهیه نقشه­هایی دقیق از سطح ماه و سیارات نزدیک به زمین پیشرفت‌های چشمگیری را شاهد بود.

هم‌اکنون تجهیزات و دستگاه­های نقشه­برداری نسبت به دستگاه­های مرسوم در دهه­های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، مانند ترانزیت، تئودولیت ترازیاب و مترهای نواری فولادی، با مجموعه­ای از تجهیزات و دستگاه­ها با فنّاوری‌های بسیار پیشرفته جایگزین شده­اند که شامل دستگاه­های توتال استیشن، سیستم­های ناوبری جهانی ماهواره­ای، دستگاه­های اسکن لیزری که شبکه بسیار متراکمی از نقاط مختصات دار ارائه می­نماید. همچنین دوربین­های جدید هوایی و فضایی ساخته‌شده‌اند که تصاویر دیجیتال آن‌ها پس از پردازش موقعیت مکانی هر نقطه از سطح زمین را به دست می­دهد.

عمده مطالب این کتاب ترجمه‌ای است از ویرایش ۱۳ کتاب  “Elementary surveying : an introduction to geomatics” نوشته پرفسور  Charles D.Ghilani و Paul R.Wolf و همچنین در تألیف آن از کتاب و مجلات زیر استفاده‌شده است :

·         Surveying with construction applications / Barry F. Kavanagh. –  ۱۳th Ed.

·         The American Surveyor / all VOL from 2011 – ۲۰۱۴

·         Professional Surveyor   /  all VOL from 2010 – ۲۰۱۳

·         GIM International         /   all VOL from 2012 – ۲۰۱۵

کتاب مبانی نقشه‌برداری و مقدمه‌ای بر ژئوماتیک به زبان ساده و با استفاده از تصاویر به ارائه مفاهیم اساسی و عملی در هر یک از زمینه‌های نقشه‌برداری (ژئوماتیک) می‌پردازد. این کتاب در درجه اول برای دانشجویانی که می‌خواهند شروع به مطالعه مفاهیم نقشه‌برداری در سطح دانشگاهی نمایند تألیف گردیده است، اگرچه این کتاب به مفاهیم اساسی نقشه‌برداری پرداخته است اما عمق و وسعت مطالب، آن را برای افرادی که در کارگاه‌های نقشه‌برداری مشغول به کار هستند و همچنین کسانی که می‌خواهند خود را برای امتحانات ورودی دانشگاه‌ها آماده کنند بسیار مفید خواهد بود.

این کتاب باهدف ارائه مطالب به‌روز در زمینه نقشه‌برداری، روش‌ها و تجهیزات از جمله دستگاه‌های توتال استیشن به‌عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری فاصله و زاویه، نقشه‌برداری سیار (mobile mapping)، سیستم­های ناوبری جهانی ماهواره­ای، دستگاه­های اسکن لیزری تألیف گردیده و در مورد ابزارهای مانند ترانزیت، تئودولیت‌ها و ابزارهای که در عمل استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود صحبتی نگردیده است.

امید است کتاب حاضر گامی در جهت پیشرفت علم نقشه‌برداری بوده و برای دانشجویان و متخصصین این رشته مفید واقع گردد و نیز صاحب‌نظران ارجمند ما را از راهنمایی‌های گران‌قدر خود جهت اصلاح و تکمیل آن بهره‌مند سازند بدیهی است کتابی به این وسعت دارای نقایصی خواهد بود که یادآوری آن‌ها می­تواند در بهبود کتاب کمک شایانی نماید.

 

همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس                      که دراز است ره مقصد و من نو سفرم[۱]

 

 

باتشکر

پاشایی و کرامت

En.point@yahoo.com

 


۱  حافظ


این کتاب در حال حاضر فقط به صورت دیجیتال ( در وب سایت کتابراه ) منشتر شده و در حال حاظر نسخه چاپی نداره

کتاب مبانی نقشه برداری و مقدمه ای بر ژئوماتیک به مفاهیم اساسی نقشه برداری می پردازد، در این کتاب سعی شده مطالب پایه و اساسی نقشه برداری به صورت کامل بررسی گردد و در تدوین آن از به روزترین منابع دنیا استفاده شده است.

برای مطالعه کتاب‌ لازم است تا اپلیکیشن #کتابراه را در رایانه، موبایل و تبلت‌های اندرویدی یا آیفون و آیپد نصب کنید. برای دانلود برنامه متناسب با سیستم عامل دستگاه خود به آدرس زیر مراجعه کنید.

https://www.ketabrah.ir/apps

و برای تهیه کتاب مبانی نقشه برداری و مقدمه ای بر ژئوماتیک به لینک زیر مراجعه کنید.

http://ktbr.ir/b30541

 

۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۹:۲۰:۴۱ +۰۳:۳۰ ۱۶ اسفند ۱۳۹۶|رویدادهای معماری ایران دسته بندی ها|برچسب ها: |