معرفی پروژۀ «فروشگاه سیاتیری مرکز خرید تیراژه» اثری از وحید زلفی( از تهران)

از طرح‌های برگزیده دومین دوسالانه ملی و شهرسازی و طراحی داخلی ایران (۱۳۹۵-۱۳۹۳)


آهن، ماده ای با قابلیت های بسیار زیاد در طراحی است که از تغییراتش می توان به فرم ها و اشکال زیاد، در عین استحکام دست پیدا کرد؛ قابلیت هایی که باعث راحتی استفاده ی آن در طراحی های خاص مانند قابلیت خمش، پرداخت و غیره می شود. در فروشگاه سیاتیری واقع در مرکز خرید تیراژه که فروشگاه فروش پوشاک زنانه می باشد ابتدا ایده ی لوورشدن قوطی های آهنی بر روی دیوار مطرح شد که از دو مزیت مهم برای کارفرما برخوردار بود: اول اینکه کارفرما برای چیدمان فروشگاه به طبقاتی طویل درعین ظرافت نیاز داشت که باید استحکام آن نیز تأمین می شد و مورد دوم، تأمین نورپردازی متنوع برای داخل فروشگاه بود که فرم لوور شدن قوطی ها باعث می شد تا فضای خالی بین آنها، نورپردازی دیوار پشت شان را به خوبی به نمایش گذارد.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  طرح های برتر بخش طراحی صندلی اولین مسابقه ی معماری داخلی هنر معماری اثری از ناصر بتوئی، وحید زلفی

طراحی نورپردازی فروشگاه متشکل از پنج خط مجزا با قابلیت دسترسی و کنترل بی سیم بوده که به صورت جداگانه قابل تغییر می باشد. برای نورپردازی دیوارهای جانبی از وال واشرهای یخی استفاده گردید که در عین ایجاد حس معلق بودن طبقات و لباس ها روی دیوار، به تبدیل کردن فضا به محیطی آرامش بخش کمک می کرد. نورپردازی داخل میز فروش و دیوارهای کناری به تنهایی باعث به وجود آمدن ظاهری نورانی برای جلب توجه بیننده تا انتهای ” راهروی روبرویی می گردید. کف فروشگاه که قبل از طراحی و بازسازی، ظاهری نامناسب داشت، با پوششی از سنگ امپرادور روشن اسپانیایی پوشیده شد که موجب هماهنگی بیشتر میان رنگ سفید و مشکی استفاده شده در داخل فروشگاه گردید، استفاده از رنگ سفید و مشکی به صورت رنگ خنثی، زمینه ای برای لباس های رنگارنگ روی آن بود که موجب نمایش بهتر اجناس روی دیوار می شد. طبقات که در بین قوطی های فلزی قرار گرفته روی دیوار، ساندویچ شده بود، ظاهری ساده در عین ظرافت و زیبایی را در برداشتند. قسمت آویز لباس که مانند فرم قوطی ها در زیر طبقات پنهان شده، باعث یکپارچگی طرح می شود و در عین حال، فضای زیادی را برای آویز لباس در اختیار کاربران فروشگاه قرار می دهد.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  معرفی پروژۀ « طراحی فروشگاه افشار» اثری از وحید زلفی( از تهران)

فروشگاه سیاتیری مرکز خرید تیراژه

طراح: وحید زلفی ( از تهران)

گروه طراحی: آدورین دیزاین

مساحت: ۲۳ متر مربع

کارفرما: محمد سیاتیری

عکاس: امین اشکان صادقی

آدرس دفتر: تهران، خیابان ۱۷ شهریور، خیابان شیرازی، پلاک ۱۰۹۲

پست الکترونیکی: V.zolfi@gmail.com

۱۳۹۷-۲-۲۱ ۰۶:۴۶:۱۹ +۰۴:۳۰ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷|پروژه‌های معماری داخلی, تجاری, مدرن دسته بندی ها|برچسب ها: , , |