معرفی پروژۀ «طرح ساختمان نظام مهندسی شهرستان بوکان» اثری از شورش عابد ( آذربایجان غربی)

از مجموعه آثار منتخب دومین دوسالانه ملی و شهرسازی و طراحی داخلی ایران (۱۳۹۵-۱۳۹۳) پروژه های اجرا شده و نشده


 تعریف پروژه بر اساس دو مقیاس خرد و کلان و دستیابی به دو توده مشخص بر همین مبنا که در هم ادغام نمی‌شوند.

الف: توده تکنولوژی: (نماد)

 در مقیاس کلان اینجا محل فعالیت بخشی از جامعه است که می‌خواهند نظام‌مند بسازند. اینجا جاییست که در پی اثرگذاری بر ساخت و سازهای شهری است. و پس بنا باید اثرگذار باشد چرا که خودش نماد ساختن نظام‌مند است. لذا استفاده از مصالح نوین با دتایلهای خاص و تمیز بر مبنای مهندسی روز در آن واجد اهمیت است.  مجموعه باید نماد دانش نوین در امر ساختن باشد. ما بتن اکسپوز و شیشه را پیشنهاد می‌دهیم.

ب: توده تاریخ: (الگو)

در مقیاس خرد آنچه اهمیت دارد؛ اینجای پروژه است. اینجا یعنی شهری کوچک در دل کوهستان. اینجا به هر طرف نگاه کنی، در پس‌زمینهٔ همه‌ی فعالیتهای شهری، کوه می‌بینی. در کوهستان معماری از قدیم حول محور سنگ شکل گرفته است. کوهستان هم سنگ است هم تاریخ. تاریخ ما در لابلای سنگها جریان دارد. بنا باید الگویی برای ساخت‌وساز پیرامون  باشد. ما سنگ را پیشنهاد می‌دهیم.

این دو توده در هم ادغام نمی‌شوند در فاصله‌ی چند متری از همدیگر در شمال و غرب سایت برای بهره‌گیری از نور صبحگاهی شرقی و نور جنوبی خصوصاً در زمستان، استقرار یافته‌اند. در حد فاصل این دو توده یک فضای بینابین  نیمه شفاف قرار می‌گیرد که  دسترسی مجموعه به طبقات را فراهم می‌کند و در طبقات سوم و چهارم با نفوذ در توده سنگی یک حفره در لابلای سنگها ایجاد می‌شود، که هم مکانی برای تامل کارکنان در لابلای کار روزانه است و هم یادمانی از حفره‌های موجود در معماری منطقه.

در نهایت چند قطعه سنگ در حیاط مجموعه قرار دادیم. آخر اینجا سنگ یعنی همه چیز.

طرح ساختمان نظام مهندسی شهرستان بوکان

طراح: شورش عابد (آذربایجان غربی)

پست الکترونیک: shoreshabed@gmail.com

 

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  معرفی پروژۀ « آپارتمان مسکونی کِلوان شماره‌ی ۴» اثری از شورش عابد ( آذربایجان غربی)
۱۳۹۷-۴-۲۵ ۰۲:۱۷:۱۸ +۰۴:۳۰ ۷ خرداد ۱۳۹۷|اداری, سنگ, معماری امروز دسته بندی ها|برچسب ها: , |