معرفی تقدیر شدگان مسابقه ی طراحی مدرسه ی شش کلاسه ی روستای ده نو- جیرفت اثری از آرش آبی نما و درنا لطفی

تقدیرشدگان مسابقه ی طراحی مدرسه ی شش کلاسه ی روستای ده نو- جیرفت 

دومین دوسالانه ی ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (۱۳۹۵-۱۳۹۳)


با توجه به قرارگیری محل سایت در منطقه محروم، طراحی بنای مدرسه با رویکرد پایداری انجام شد. بنابراین در طرح پیشنهادی از مصالح خاک و تکنیک خاک کوبیده استفاده شده است،  که علاوه بر در دسترس بودن و ارزان بودن این مصالح، شیوه خاک کوبیده به راحتی با استفاده از نیروی محلی و با حداقل هزینه قابل اجرا است.

همچنین در طرح مدرسه سعی بر آن بوده که علاوه بر کیفیت فضایی، خوانایی و شناسایی آسان ریز فضا ها میسر باشد تا به راحتی مورد استفاده کاربران آن قرار گیرد.

کانسپت حجم

در طراحی ازترکیب دو حجم ساده و چهار گوشه استفاده شده است.که علاوه بر خوانایی حجم منجر به دسترسی آسان به ریز فضاها می شود و نقش بسزایی در اجرای ساده و آسان بنا دارد.جهت کمک به استحکام بنا از دیوارهای باربر موازی استفاده شده است.

احجام بر اساس مدول مشخص تقسیم بندی و پرو خالی شد. پرو خالی کردن حجم، منجر به استفاده بهینه از نور طبیعی، سایه اندازی ،جداره ها بر روی یکدیگر و تنوع بخشی به بدنه بنا شده است.

ترکیب حجم فشرده L  شکل در جبهه جنوب غرب برای مقابله با باد نامطلوب و باد سرد زمستانی در نظر گرفته شده است.

اهداف و راهبردهای احیاء کیفیت محلی

    – احیاء مشخصه های سیمای محل و هویت منطقه با استفاده از مصالح ساخت بوم آورد و ایدری

   – تقویت هویت و خاطره جمعی با استفاده از مصالح خاک و شاخ و برگ نخل

   – در نظرگرفتن مدرسه به عنوان پایگاهی فرهنگی جهت برآورده کردن نیازهای فرهنگی کل روستا و مورد استفاده برای  تمامی ساکنان روستا در غالب کتابخانه، کارگاه صنایع  دستی، سالن صمعی بصری، سالن اجتماعات، زمین والیبال وفوتبال گل کوچک

   – در نظر گرفتن زمین کشت و گلخانه، جهت علاقمند کردن محصلین به دانش کشاورزی و آموزش اصولی زراعت و کشاورزی وتنوع بخشی به مباحث درسی

طراحان: آرش آبی نما و درنا لطفی ( از تهران)

۱۳۹۷/۳/۱۱ ،۰۴:۱۱:۰۵ +۰۰:۰۰۱۱ خرداد ۱۳۹۷|دسته‌ها: دوسالانه معماری و شهرسازی, مسابقات, معماری امروز|برچسب‌ها: , |