معرفی برگزیدگان بخش معماری فضاهای عمومی اولین دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران اثری از دفتر فرآیند منطقی در طراحی معماری

برگزیدگان در بخش معماری فضاهای عمومی

اولین دوسالانه ی ملی معماری و معماری داخلی ایران


طراحی کارخانه ها معمولا از قرارگرفتن دو عملکرد اصلی “خط تولید و ساختمان اداری” در کنار یکدیگر تعریف می شود. در ایران عمدتا ساختمان خط تولید از قبل طراحی شده و از طراح انتظار می رود که ساختمان اداری فاخری به سوله های قبلا ساخته شده اضافے کند. در این پروژه نیز، که بنای یک کارخانه ی تولید رنگ ورق های مجتمع فولاد در مجاورت جاده ی اصفهان – شهرضا است، قبلا سه دهنه سوله به عنوان خط تولید کارخانه پیش بینی شده بود، بنابراین سعی شد تا با تعریف احجام اداری و خدماتی در کنار آنها و ترکیب دو عملکرد اداری و صنعتی از لحاظ فرم، عملکرد و سازه، گونه ای متفاوت از ساختمان های اداری – صنعتی ارائه شود. طراحی پروژه در سال ۱۳۸۶ انجام شد و ساخت آن با وقفه های فراوان، اخیرا به اتمام رسید.
“هویت سازمانی از مؤلفه های اصلی مجموعه های تولیدی است و طراحی بنای کارخانه، نقش بسیار مهمی در ایجاد این هویت بر عهده دارد. با الهام از محصول این کارخانه، ورق های صنعتی و استفاده از تنها سه رنگ تولیدی این کارخانه -یعنی زرد، آبی و سفید- احجام سنگین بنا شکل گرفتند و توسط یک ورق تاخورده به یکدیگر دوخته شدند. ورق تاشده، در ضلع غرب و در مجاورت خیابان، بدون هیچ گشودگی و نمادی از هویت مجموعه است که حیاط های شفاف و پرسایه ی داخلی را در برمی گیرد و از این رو تهویه ی طبیعی و استفاده ی حداکثری از سایه را در اقلیم گرم وخشک منطقه مهیا می سازد. زیربنای تقریبی پروژه ۶۰۰۰ مترمربع بوده و سیستم سازه از اسکلت فلزی، سرمایش از چیلر و گرمایش از موتورخانه ی مرکزی تأمین می شود.
 

کارخانه رنگ توکارنگ

طراحی و نظارت: الهام گرامی زاده، احسان حسینی

دفتر فرآیند منطقی در طراحی معماری

کارفرما: شرکت توکارنگ اصفهان

سازه: محمود نجفی

اجرا: کمال صالحی

زیربنا: ۶۰۰۰ مترمربع

محل پروژه: اصفهان، شهرک صنعتی رازی

تاریخ طراحی و ساخت:۱۳۹۳-۱۳۸۶

سایت: hosseini@lpoffice.ir

 

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  معرفی پروژۀ « ویلایی برای آنا و سعید» اثری از احسان حسینی - الهام گرامی زاده نایینی ( از اصفهان)