معرفی برگزیدگان بخش معماری فضاهای عمومی اولین دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران اثری از استودیو معماری z

برگزیدگان در بخش معماری فضاهای عمومی

اولین دوسالانه ی ملی معماری و معماری داخلی ایران


ساختمان بانک مسکن(شعبه نارمک) در یک بافت متراکم در محدوده نارمک ، تقاطع خیابان آیت و خیابان دل سیم هاشمی قرار دارد. ساختمان قدیمی شعبه با حجمی نسبتا صلب، سنگین، خالی از هر گونه نشانه و کاملا خنثی در ارتباط با عملکردش در این مکان قرار گرفته بود. با در خواست کارفرما، موضوع بازسازی کامل شعبه نارمک در پایان سال ۹۱ در دستور کار شرکت قرار گرفت. با توجه به وجود الگوهای تیپ سازمانی بانک مسکن، بازسازی فضاهای داخلی بر اساس استانداردهای مربوطه انجام گرفت، ولی طراحی و بازسازی نمای بانک با هدف همسویی با هویت سازمانی، تاثیر بر سیمای شهر، ایجاد خوانایی هرچه بیشتر برای شهروندان و مشتریان و در نهایت طراحی نمایی منحصر به فرد برای شعب ویژه بانک مسکن صورت پذیرفت. در این مرحله دغدغه اصلی طراحان فراهم کردن نمایی با تاکید بر بعد هویتی بانک مسکن ، به لحاظ بصری شاخص و متمایز از سایر بانک ها، قابل تبدیل شدن به نماد شعب بانک مسکن و همچنین هماهنگ با محیط پویای پیرامون بانک بود که بدین منظور تمهیداتی اتخاذ شد.

در جهت منحصر به فرد نمودن پروژه برای کارفرما، استفاده از لوگو بانک مسکن به عنوان الگویی هویت ساز و نمادین برای پوسته خارجی سرلوحه کار قرار گرفت. بدین صورت که برخلاف پروژه های متداول در بازسازی نما که معمولا نتیجه کار یک شکل دو بعدی است، هدف ایجاد یک پوسته سه بعدی، پویا و پر انرژی بود که به عنوان یک عنصر در بافت شهری با تردد زیاد عابران پیاده، سواره و نیز شبکه های حمل و نقل، منعکس کننده انرژی های سایت در نما باشد. بنابراین با تکرار المانهای مثلثی شکل برگرفته از نشان بانک در نمای ساختمان و نیز با حرکت رئوس شاخص نما در امتداد سه محور مختصات و تبدیل آن به یک شبکه سه بعدی و پر تحرک، مفهوم دوگانه حجم و پوسته با کالبدی پر و خالی منجر به خلق تصویر ذهنی متفاوت و بدیع گردید تا نمای پروژه به صورتی منحصر به فرد و نوین شکل گیرد. در ادامه با حذف دیوارهای صلب و بهره گیری از جداره های شیشه ای، علاوه بر ایجاد شفافیت در نما و ایجاد امنیت در شب، معماری داخلی با معماری خارجی طرح پیوند زده شد و در نهایت با نورپردازی تاکیدی بر روی عناصر اصلی طرح  نما، بنای بانک در شب نیز به صورتی تندیس وار و متفاوت خود نمایی نموده و سبب افزایش کیفیت فضای شهری می گردد.

نمای ساختمان بانک مسکن شعبه نارمک – تهران

 استودیو معماری Z

مدیر پروژه و سرپرست تیم طراحی : محمد مهدی ذاکری

همکاران طراحی : فرزاد رفیعی نیا ، مریم سادات رضوی پور  

مدلسازی سه بعدی : فرزاد رفیعی نیا

نظارت : علیرضا بهبودی ، فرزاد رفیعی نیا

مجری پروژه : شرکت عمران شهر

همکاران اجرا : محمد رضا یعقوبی ، محمد مومن آبادی ، احسان جباری

مجری نما : شرکت بانیان نمای کیش

طراح سازه و مقاوم سازی : مهندس اعتمادی

 نورپردازی : علی دیناروند

گرافیک : محمد عزیزی پور

عکس : البرز تیمورزاده

مساحت زیر بنا : ۱۲۷۰ متر مربع

مساحت زمین پروژه :   588 متر مربع

محل پروژه : تهران – نارمک- میدان نبوت ( هفت حوض )

شماره تماس : ۸۸۶۷۱۸۰۲

سایت: www.omranshahr.com

 

 

 

 

 

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  اعلام برندگان مسابقه محدود بازآفرینی شهری تبریز با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیران بانک مسکن
۱۳۹۷-۳-۲۰ ۲۳:۵۳:۱۲ +۰۴:۳۰ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷|دوسالانه معماری و شهرسازی, معماری امروز دسته بندی ها|برچسب ها: , , |