معرفی برگزیدگان بخش معماری داخلی فضاهای مسکونی اولین دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران اثری از شرکت اورارتو

برگزیدگان در بخش معماری داخلی فضاهای مسکونی

اولین دوسالانه ی ملی معماری و معماری داخلی ایران


این مجموعه در زمینی به مساحت ۷۰۰۰۰ مترمربع در ۱۴ بلوک در حال احداث بوده، که یکی از واحدهای این پروژه بعنوان نمونه جهت طراحی داخلی انتخاب شد. پروژه نمونه، یک واحد ۱۰۲ متری ۲ خوابه در طبقه همکف می باشد. این مجموعه از نظر سطح تعریف شده برای اقشار  سطح متوسط شهر تهران لحاظ شده و به همین منظور مصالح معماری داخلی آن بیشتر از مصالح ایرانی با کیفیت عالی بوده است؛ در موارد خاص و به صورت خیلی محدود، با وجود توجیه اقتصادی، استفاده از مصالح های خاص نیز مجاز تشخیص داده شد.

ایده طراحی:

با توجه به کوچک بودن واحد، در حد امکان از خرد کردن فضاها جلوگیری به عمل آمده و بخش هایی که بی دلیل از هم جدا شده و المان های میانی مانند کمدها و … که فضا را تقسیم کرده بودند، به دیوارهای اطراف انتقال یافت تا فضایی یکپارچه و بزرگ به دست آید. ضمن محدود بودن ارتفاع، مسیر سقف کاذب و موقعیت فن کویل ها به گونه ای طراحی شد که در فضاهای اصلی تا حد امکان از بلندترین ارتفاع ممکن استفاده شود، و از آننجایی که این یک پروژه انبوه سازی است، انتخاب مصالح و جزئیات باید متناسب با سرعت کار اجرایی، بسیار صنعتی و با دقت باشد. محدودیت نورگیری چنین ایجاب کرد که رنگ غالب فضاها، روشن انتخاب شود. با وجود این سادگی، اندکی تغییر رنگ و بافت، نقاط تاکید بسیار خوبی را فراهم آورده است. 

انتخاب مصالح و رنگ ها

در انتخاب مصالح کف ها- مخصوصا مسیرهای پرتردد داخل خانه، شامل ورودی، راهرو ها و آشپزخانه- از سرامیک زوشن طرح سنگ ساده با ابعاد بزرگ استفاده شده که از نظر مقاومت، تغییر رنگ، قیمت و نحوه ی تدارک بسیار مناسب است. ولی در بخش نشیمن و پذیرایی که بیشترین منظر را دارد و نیازمند طرحی رسمی تر است، از پارکت که به رمی خانه نیز کمک می کند استفاده می شود. دیوارها نیز به طور عمده از گچ و رنگ ساده هستند که صرفا به منظور ایجاد تنوع فضایی، بعضی دیدها در امتداد سقف های کاذب رنگی، متفاوت به خود گرفته اند. سقف های کاذب کناف صرفا در راهروها و آشپزخانه با موقعیت فن کویل ها هماهنگ شده و ارتفاع فضاهای اصلی، بلند به چشم می آید. نورپردازی، بسیار ساده و با ۲ مدل چراغ توکار و تعدادی آویز در محل های خاص و یک نور مخفی در لبه ی سقف های کاذب که به سبک نشان دادن سقف ها نیز کمک میکند، انجام گرفت.

طراحی داخلی واحد نمونه ی ۱۰۰ متری در پروژه ی انبوه سازی باغ بهشت

طراح و معمار داخلی: کامبیز آذرخویش، نازلی ابریشمی و سارا آذر خویش ( شرکت اورارتو)

مجری: شرکت آرمه نو

کاربری: مسکونی( نمونه سازی)

سازه: اسکلت بتنی

تاسیسات: مرکزی

زیربنای کل: ۱۰۲ مترمربع

مساحت زمین: ۷۰۰۰۰ مترمربع

محل پروژه: تهران، سعادت آباد، بلوار ۲۴ متری، مجتمع باغ بهشت

تاریخ اجرا: ۱۳۹۲

ایمیل: urartu.co@gmail.com

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  معرفی برگزیدگان بخش معماری داخلی فضاهای عمومی اولین دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران اثری از شرکت اورارتو