معرفی برگزیدگان بخش معماری داخلی فضاهای مسکونی اولین دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران اثری از فرزاد رستمی فر( شرکت مهندسین سومه)

برگزیدگان در بخش معماری داخلی فضاهای مسکونی

اولین دوسالانه ی ملی معماری و معماری داخلی ایران


تخریب خانه باغ‌های خاطره انگیز و نه چندان قدیمی شمال تهران در طی دو دهه اخیر و به خصوص دوران پس از جنگ ، یکی پس از دیگری ساکنین مستغلاتی نشین شمال تهران را آپارتمان نشین و دیگر گونه ساخته است. فرآیندی که علیرغم ظاهر پر زرق و برق اش عاملی در نهایت در خلاف جهت مولفه‌های توسعه بوده و شهروند غیر مالک را نیز از حداقل حقوق شهروندی اش شامل بهره مندی از دید و منظر گشوده و محیط‌زیست در خور و پیاده راه محروم کرده است. صرف نظر از اقتضای رشد جمعیت و بازار سرمایه که چون تیغی دو لبه در جهت واگرایی و یا همگرایی بر مولفه‌های موثر بر توسعه تأثیرگذار است حضور نگرش معمارانه بر طرح و ایجاد فضای منفی و یا مثبت نیز نقشی تامل برانگیز و تعیین کننده خواهد داشت. بازسازی خانه امینی واقع در محله زعفرانیه تهران، به فرآیند بازسازی یک واحد مسکونی در مجموعه‌ای  می پردازد که از نمونه های تبدیل یک خانه باغ به مجتمع آپارتمانی بوده است. محور اصلی فرآیند طراحی بر مبنای باززنده سازی فضای نوستالژیک و هویت متعلق به خانه قدیمی استوار است و سعی دارد واحد آپارتمانی را مطابق با نیازهای فضایی عملکردگرا احیا کند.در این روند ایجاد تقارن و تفکیک فضایی روز و شب در کنار به کارگیری نمادهایی طبیعت گرا با تفکری مینیمالیستی  (minimalis) به دنبال عینیت بخشیدن به مبانی فکری در قالب یک تجربه فضایی جدید است.

-۱ مینی مالیسم یا کمینه گرایی، مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی بنیان گذاشته است. مینی مالیسم در شکل های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می‌شود. مینی مالیسم پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد.

مینی مالیستها معتقدند با حذف حضور فریبنده ترکیب بندی و استفاده از موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سرا اشاره کرد.

 

بازسازی خانه امینی

طراح و معمار داخلی: فرزاد رستمی فر

شرکت مهندسین سومه

زیربنا:۱۴۰ مترمربع

مکان: تهران، زعفرانیه

تاریخ طراحی و ساخت: ۱۳۹۱-۱۳۹۰

سایت:www.soomeh.com