مصاحبه اختصاصی هنرمعماری آنلاین با پروفسور محمود گلابچی به بهانه دریافت مدال Torroja توسط پروفسور هشیار نوشین.


محمود گلابچی چهره‌ی ماندگار جمهوری اسلامی ایران، بنیان گذار دانشگاه معماری و هنر پارس، دارای کرسی یونسکو در معماری (UNESCO Chair in Architecture) است.

 

آقای دکتر در ابتدا در مورد شخصیت علمی و عالی پروفسور نوشین بفرمایید؟ و اینکه جایزه Torroja چیست و این جایزه توسط چه نهادی اهدا می گردد؟

پروفسور هشیار نوشین از اساتید و همکاران ما در دانشگاه معماری و هنر پارس و هم از اساتید دانشگاه Surrey انگستان هستند. ابتدا لازم به توضیح است از آنجا که رویکرد دانشگاه پارس بهره گرفتن از برجسته ترین اساتید داخل و خارج کشور در تدریس دروس، کارگاه های آموزشی و برنامه های درسی است؛ از این رو پروفسور نوشین زمانی که در ایران حضور دارند از همکاران ما در دانشگاه پارس بشمار می آیند.

پروفسور هوشیار نوشین در حال حاضر به عنوان یک پروفسور بازنشسته (Emeritus Professor) در دانشگاه Surrey انگلستان حضور دارند. ایشان سال ها پیش در دانشگاه سارى انگلستان مرکزی به نام ( Space Structures Center ) مرکز سازه های فضاکار  را بنیان نهادند. پروفسور نوشین حدود ۱۸ سال سردبیر مجله ی International Journal of Space Structures  بودند که توسط آن مرکز منتشر می شود. ایشان از شخصیت های منحصربه فرد در زمینه ی Space Structure و Space Frame در جهان به شمار می روند. جایزه ای به نام Torroja Award توسط یک انجمن بین المللی به شخصیت های تأثیر گذار حوزه ی سازه های پیشرفته در جهان اهدا می گردد. در سال ۲۰۱۸ این جایزه به خاطر خدمات ارزشمند و بسیار زیاد در زمینه سازه های پیشرفته به پروفسور هشیار نوشین تعلق گرفت. این جایزه به نام Edward Torroja نامگذاری شده است. Edward Torroja بنیان گذار این انجمن بین المللی با عنوان international association for shell and spatial structures بود.

با توجه به اینکه این انجمن توسط یکی از مهندسین برجسته قرن بیستم به نام Edward Torroja تأسیس شد، در جهان جایزه ای به این عنوان تعریف شده است و این جایزه به شخصیت هایی که توانسته اند نقش زیادی در گسترش سازه های پوسته ای و سازه های فضاکار و به طور کلی سازه های پیشرفته داشته باشند اهدا می گردد. تا به امروز بین افرادی که در این زمینه فعال بوده اند تنها پروفسور هشیار نوشین موفق به دریافت این جایزه شدند و این یک جایزه ای با اعتبار برای کسانی است که در این زمینه کارهای زیادی انجام داده اند.

پروفسور نوشین حدود ۵٨ سال پیش از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدند و دوره دکترى خود را در انگلستان گذراندند و در زمینه ی سازه های فضاکار کارهای زیادی را در  ابعاد  علمی و تحقیقاتی انجام دادند و با ایجاد مرکز سازه های فضا کار در دانشگاه Surrey و انتشار مجله بین المللی سازه های فضاکار توانستند نقش زیادی در گسترش سازه های فضا کار در جهان داشته باشند.

ما این افتخار را به ایشان و به دانشگاه پارس تبریک می گوییم، امیدواریم ایشان همچنان بتوانند در سازه های پیشرفته به فعالیت های بیشتری ادامه دهند و همچنان در دانشگاه Surrey و زمانی که در ایران هستند در دانشگاه پارس بتوانند افرادی را در زمینه ی سازه های فضا کار تربیت کنند و  موفقیت های بیشتری کسب کنند. 

آقای دکتر شما به عنوان بنیان گذار  دانشگاه معمارى و هنر پارس چه اهدافی را دنبال می کنید؟

دانشگاه پارس در راستای اهداف بلند مدت خود برای ایجاد یک فضای علمی آموزشی با کیفیت کاملاً متفاوت تلاش مى کند ودرصدد توسعه ی فعالیت های خود با ایجاد رشته های جدید، بهره گیری از اساتید برجسته، ایجاد رشته های مورد نیاز جامعه به عنوان یک دانشگاه تخصصى نسل سوم مى باشد. پارس درصدد است که دانشگاهی با سطح علمی کاملاً متفاوت در کشور ایجاد کند. همان طور که بیان شد دانشگاه پارس به عنوان یک دانشگاه نسل سوم فعالیت می کند. دانشگاه هاى نسل سوم، دانشگاه هایی هستند که بر اساس نیازهای جامعه فعالیت های خود را در حوزه های آموزش و پژوهش تعریف می کنند. در همین راستا آنچه که در دانشگاه پارس ایجاد شده یا خواهد شد کاملاً در راستای نیازهای جامعه بوده و آموزشی که به دانشجویان داده می شود آنها را برای پاسخگو بودن به نیازهای واقعی پس از فراغت از تحصیلشان آماده می کند.  سخنرانی ها، کنفرانس ها و همایش های متعددی هر ساله در دانشگاه برگزار می شود و بازدیدهای متعددی برای دانشجویان برنامه ریزی می شود. حضور اساتید برجسته، حضور دانشجویان در محیط های حرفه ای بخشی از اهداف دانشگاه پارس برای تربیت دانشجویان ممتاز، نخبه و توانمند در حوزه ی تخصصی خود است. ما در نظر داریم با ایجاد دوره های دکتری و دوره های پیشرفته، زمینه هایی را فراهم کنیم که دانشگاه پارس بتواند فعالیت های ملی، منطقه ای و بین المللی داشته باشد. در آینده دانشگاه پارس به عنوان مرکزی برای آموزش هنر و حضور افرادى از سایر کشورها در ایران و این دانشگاه خواهد بود دانشگاه پارس مى تواند افتخاری برای کشور ما در زمینه هنر، معماری و شهرسازی باشد، حوزه هایی که کشور ما در آن همواره در قله ها بوده است. ایجاد انتشارات دانشگاه پارس، انتشار چندین مجله علمى پژوهشی، چاپ بیش از ۲۰ جلد کتاب در طول یکسال گذشته و بسیاری از فعالیت هایی که در کنار آموزش در دانشگاه پارس صورت می گیرد، تلاشی است برای ایجاد یک دانشگاه متفاوت با رویکردهای کاملاً نوین. بر همین اساس دانشگاه معمارى و هنر پارس امروزه در سطح یک دانشگاه های کشور به عنوان دانشگاه اساتید برتر رتبه بندی مى شود. این ها بخش هایی از تلاش ها، فعالیت ها و دستاوردهاى دانشگاه پارس به شمار می رود و این اولین گام ها در برنامه ها و اهداف بلند دانشگاه معمارى و هنر پارس مى باشد.

۱۳۹۷/۵/۲۵ ،۲۲:۵۲:۱۸ +۰۰:۰۰۲۵ مرداد ۱۳۹۷|دسته‌ها: گفتگو|برچسب‌ها: , , , |