مصاحبه اختصاصی با سولماز فولادی: معماری که مدعی است یکی از آثار معماری او در اوکراین مورد سرقت علمی قرار گرفته است

اختصاصی هنرمعماری آنلاین

مطالب ویژ‌ه‌ی هنرمعماری منوط به خرید اشتراک این رسانه است

برای باز کردن محتوا ورود کنید یا ثبت نام+خرید اشتراک انجام دهید
 
  • این تصمیم با هدف ارتقای جایگاه این رسانه بعنوان یک صدای مستقل و مدافع منافع جامعه‌ی معماران صورت پذیرفته است.
  • خرید اشتراک هنرمعماری آنلاین از روزانه(با پرداخت فقط ۱۵۰۰تومان) تا سالانه امکانپذیر است.
  • شما در صورت عضویت و خرید اشتراک می‌توانید از هر وسیله‌ای(دسکتاپ، موبایل و یا تپلت) و از تمام مطالب سایت بدون محدودیت تا زمان انقضای اشتراک خود استفاده نمایید.
  •  لازم به یادآوری نیست که این تصمیم به حفظ منابع طبیعی ایران نیز کمک می‌نماید.
  • از نظر ما خوانندگان و مخاطبین حرفه‌ای خود بیشتر از همه آگاه هستند که ارزش اخبار و مقالات تولیدی خبرنگاران و اعضای تحریریه‌ی هنرمعماری آنلاین بیش از است که همچنان بصورت رایگان منتشر شوند.
نکته مهم:
  • منظور از نام کاربری همان ایمیل شما به هنگام ثبت نام است
  • اگر قبلاً عضو سایت شده یا اشتراک خریداری نموده‌اید اما اکنون اشتراک شما به پایان رسیده و منقضی شده است، کافیست گزینه ثبت نام را زده و مجدداً اشتراک خریداری نمایید. این خرید روی حساب شما اعمال خواهد شد. اما اگر این نخستین بازدید شما است، پس از زدن دکمه ثبت نام، اطلاعات هویتی شما همراه با پرداخت حق اشتراک دریافت خواهد شد.

خانم مهندس فولادی، مخاطبین ما کمابیش از ماجرا به دلیل اطلاعات قبلی که در اینستاگرام منتشر شده مطلع شده‌اند. ما تمایل داریم موضوع را کمی عمیق‌تر و حرفه‌ای‌تر بررسی کنیم. این برای رسانه‌های بزرگ یک ضرورت است زیرا مرجع آخر خبر و اطمینان خاطر مردم هستند. بنابراین خوشحال می‌شویم به سوالات ما پاسخ دهید. هرچند این حق برای دیگر طرفین ماجرا نیز وجود دارد که پاسخ دهند.

قوانین کشور اوکراین در مورد موارد مشابه چیست؟

قانون کپی رایت در حال حاضر فعال و توسعه یافته است و اگر سرقت هنری انجام پذیرد در موسیقی، شعر، طراحی و … می تواند از مبلغ ۱۲۰۰ تا ۶۸۰۰ یورو جریمه‌ی نقدی همراه با دو سال محرومیت از فعالیت کاری در بر داشته باشد.

آیا برای احقاق حقوق خود به فرد یا نهاد یا مجله‌ی خاصی مراجعه کردید؟ میزان استقبال ایشان چه بود؟

به دلیل علاقه‌ی من به کشورم ایران، آقای کیوانی پیشنهاد چاپ استودیو – هوم آفتاب من را در مجلات ایران پیشنهاد دادند. صحبتی راجع به مسابقه نبود و بعد از شروع ارسال تصاویر پروژه‌ی استودیو – هوم آفتاب برای چاپ در مجله از طریق مهندس نیما کیوانی ، ناگهان متوجه شدم ایشان برای شرکت در مسابقات داخلی و خارجی بدون اطلاع من کار را ارسال کردند. بعد از مطلع شدن و اعتراض من به ایشان، بنده را بلاک کردند. به علت حجم کاری فراوان در اوکراین امکان پیگیری این موضوع را نداشتم. همزمان اقدامات خودم را در زمینه‌ی مسابقات ای دیزاین آوارد ایتالیا، ژورنال تاچ لندن، برنامه‌ی تلویزیونی من و تو و همچنین چند سایت داخلی ایران اقدام کردم، متأسفانه پاسخی دریافت نکردم. سرانجام سپتامر ۲۰۱۸ توسط یکی از دوستان معمارم در ایران (در جریان مراحل کار دیزاین استودیو – هوم آفتاب بودند) پیغامی به صفحه‌ی مستر دیزاین تی وی در خصوص ویدیویی که در مورد مهندس نیما کیوانی قرار بود روز بعد به اشتراک گذاشته شود، ارسال کردند. همان روز مستر دیزاین تی وی با من ارتباط برقرار کرد و بعد از شنیدن شواهد کامل بخش‌هایی که مربوط به استودیو – هوم آفتاب بود حذف کردید.

تا اینکه در نهایت با صفحه‌ی زنان معمار ایرانی در اینستاگرام آشنا شدم. اگر صفحه‌ی زنان معمار ایرانی نبود نمی‌توانستم از حق خودم دفاع کنم.

فکر می‌کنید علت بروز این دست اتفاقات چیست؟

اعتماد به شخصی که خودش را به عنوان یک معمار مطرح در ایران و جهان معرفی کرد. نتیجه‌ی یک سال زحمات شبانه روزی من را با نیرنگ و فریب به نام خودشان ثبت کردند.

پیشنهاد شما برای حل این قبیل مشکلات چیست؟

خواهشمند است اقدامات لازم توسط مراجع ذیربط در خصوص افرادی چون مهندس نیما کیوانی صورت پذیرد.

توقع شما از طرفین ماجرا چیست؟

درخواست حذف پست‌های مربوط به پروژه‌ی استودیو – هوم آفتاب و بازگرداندن تمامی جوایز و عناوین این پروژه به بنده، جریمه‌ی نقدی طبق قانون ایران انجام پذیرد و چندین سال از حضور در کلیه‌ی مسابقات و جوایز داخلی و خارجی منع شوند. ایشان طی ویدیویی رسمی از اینجانب، جامعه‌ی معماری ایران و اوکراین و بخصوص مجله و مسابقه‌ی اینتریر گودا عذرخواهی را نمایند.

فکر می‌کنید نقش رسانه‌ها در این بین چیست؟

نقش مهمی را ایفا می‌کنند مانند صفحه‌ی مستر دیزاین تی وی، آقای محمد غفاری که من را به نمایشگاه زیورآلات کرمان دعوت کردند و همچنین صفحه‌ی زنان معمار ایرانی نقش بسیار مهمی را در پیگیری و حمایت از من ایفا نمودند.

۱۳۹۷/۱۱/۱۱ ،۲۳:۰۷:۱۱ +۰۰:۰۰۳۰ دی ۱۳۹۷|دسته‌ها: گفتگو|