پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

مسابقه: کتابخانه‌ی هاید پارک لندن | هنرمعماری آنلاین

کتابخانه هاید پارک لندن


لندن، از ادبیات «روح‌های گم‌گشته»، یکی از مکان‌های مورد علاقه نویسندگان، شاعران، دانشمندان، متفکران و روشنفکران است، کسانی که این شهر را به بزرگترین قطب انقلاب فکری تبدیل کرده‌اند. لندن، یکی از بزرگترین شهرهای زنده این سیاره، بیشترین تأثیر را بر جنبه‌های اجتماعی_اقتصادی و چشم انداز فرهنگی جهان داشته است. لندن تجلی و موضوع چهره‌های مختلف ادبی مانند شکسپیر، کیتس، میلتون، بایرون، دیکنز، نیوتن، آرتور دویل، جرج برنارد شاو، بی پی شلی، چاسر، ویرجینیا وولف، جی کی رولینگ و غیره بوده است. لندن بزرگترین قطب پیشرفت هنرها، علوم و زبان و ادبیات انگلیسی بوده است.


هدف

هدف این مسابقه، برپا کردن یک کتابخانه عمومی در پارک هاید لندن است که فرهنگ کتابخوانی را در میان عموم و بازدیدکنندگان ارتقاء خواهد داد. کتابخانه باید ساختاری مستقل و فرم شهری نمونه‌ای باشد تا بتواند چشم‌انداز غیر قابل انعطاف کتابخانه‌ها را تغییر دهد. معماری کتابخانه باید دعوت کننده و بی‌تشریفات ، قادر به برقراری ارتباط با عموم مردم باشد. کتابخانه باید سیال و دارای فضایی پویا و در ارتباط با طبیعت باشد. زیبایی‌شناسی، مصالح، حجم و فرم بنا باید سرزندگی، زیبایی و حس هویت را به فضا بدهد و به زمینه و محیط اطراف احترام گذارد. همچنین این بنا باید از مصالح با دوام و سبکی که حفظ آن آسان است ساخته شود که عناصر شفافیت، نور، طبیعت و فعالیت سراسر ساختمان را معرفی کند.

ساختمان کتابخانه باید قادر به بازسازی خود با برنامه‌ریزی توسط معرفی کردن راه‌های جدید باشد وتکنولوژی‌های دیجیتالی را با راه‌ها و شیوه‌های آموزشی موجود ترکیب کند. فضای کتابخانه باید از فضای داخلی خسته کننده و بکاربسته شده به فضایی خلاق، جالب و دارای گونه‌شناسی انعطاف‌پذیری از فضا، مبلمان، نظم و ترتیب داخلی و… تبدیل شود.

شرکت‌کنندگان باید بر بوجود آوردن تجربه‌ای برای ‌کاربران فضای کتابخانه تمرکز کنند که کاربران را به ماندن و گذراندن وقت بیشتر ترغیب کند. مسابقه به دنبال خلق یک کتابخانه‌ی قرن بیست و یکمی در تناقص با پارکی است که عاملی اجتماعی را در یک فرم ساخته شده غیراجتماعی مانند یک کتابخانه ترکیب خواهد کرد. این بنا باید بعدها منبع نمونه‌ای عمومی مفید و نقطه عطفی معمارانه در پارکی که حتی غیرخوانندگان را برای بازدید این مکان جذب کند، شود.


جدول زمانی

آخرین مهلت ثبت نام: 11 فروردین 1396

اعلام برندگان: 4 اردیبهشت 1396


سایت مسابقه

000


جوایز

نفر اول: حدود 6 میلیون+تقدیرنامه

نفردوم: حدود 3.5 میلیون+تقدیرنامه

نفر سوم: حدود 2.4 میلیون+تقدیرنامه

و 10 کار قابل تقدیر

برندگان و کارهای قابل تقدیر در سایت ما و چندین مجله و وبسایت معماری نمایش داده خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۴۷ +۰۰:۰۰۲۵ دی ۱۳۹۵|دسته‌ها: مسابقات|برچسب‌ها: , , , |