پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

مرکز هنری راکلند

Rockland Center for the Arts

West Nyack, NY, 2000-2004

مرکز هنری راکلند، واقع در وست نایاک در نیویورک، برنامه‌های فرهنگی گوناگونی شامل نمایشگاه، کنسرت، فعالیت‌هایی برای کودکان، کلاسهای هنری، سخنرانی و گردهمایی برای اهالی محلات نزدیک خود برگزار می‌کند. این مرکز که در سال ۱۹۴۸ به وسیله‌ی چهره‌های برجسته‌ای مانند هلن هِیز، مکسویل آندرسن، کورت وِیل و لوت لنیا تأسیس شده است، به منظور گسترش افق‌ها و فعالیت‌های خود و تبدیل شدن به مرکز فرهنگی مهمی در منطقه، دفتر معماری حریری و حریری را از میان فهرست منتخب ۳۷ شرکت معماری سرشناس برگزید و خواستار طرح جامعی شد شامل ساختمان جدیدی برای موزه‌ی هنرهای زیبا با فضاهای نمایشگاهی متنوع، کارگاه‌های تکمیلی جدید، الحاق و نوسازی مدرسه‌ی موجود، و یک باغ نمایش مجسمه.

طرح جامع پیشنهادی، محوطه‌ی ۱۰ هکتاری پروژه را به فضایی پارک مانند تبدیل می‌کند. ساختمان موزه‌ی جدید نه فقط یک ورودی تازه به شمار می‌آید، بلکه احساسی ژرف و خوشایند از این ورود به بیننده القا می‌کند. این احساس و مشاهده و برداشت نو از مرکز، از طریق دو ساختمان انحنادار جدید به وجود می‌آید که در حکم سیمایی تازه برای کل مجتمع هستند. آنها همانند دو دست، بینندگان را در بر می‌گیرند و آنان را به درون هدایت می‌کنند و مقصدی پرکشش برای اهالی، مسافران و توریست‌های منطقه‌ی دره‌ی هادسن به شمار می‌آیند.

این «مقصد فرهنگی» که با دو حجم انحنادار تماشایی و «باغ مجسمه»ی اندیشه برانگیز خود مشخص می‌شود، تابلوی دیجیتالی را به نمایش می‌گذارد که در یکی از این دو حجم کار گذاشته شده است. این سیستم نمایش LED حاوی نشانه‌ی مرکز، شرح فعالیت‌های روزانه، اخبار و اعلانهای هنری است. دو حجم به وسیله‌ی خلاء و حفره‌ی شفافی به هم متصل شده‌اند که به عنوان فضای ورودی جدید و منطقه‌ی پذیرش انجام وظیفه می‌کند و به همه‌ی گالریها و مدرسه‌ی پشت خود دسترسی دارد. گستره‌ی ۲۶۰۰۰ فوت مربعی نخستین موزه‌ی هنرهای زیبای ناحیه‌ی راکلند را در خود جای می‌دهد. موزه از یک گالری محلی، گالری هنر دیجیتال، و ۵۰۰۰ فوت مربع فضا برای نمایشگاه‌های موقت و سیار تشکیل می‌شود.

علاوه بر آن، ساختمان جدید فضای چند منظوره‌ای برای هنرهای نمایشی و گردهمایی‌ها خواهد داشت که می‌تواند به فضاهایی برای ملاقاتها و جلسات اداری نیز تبدیل شود. این فضا به یک آمفی تئاتر فضای باز راه دارد که می‌تواند برای کنسرتها و برنامه‌های تابستانی مورد استفاده قرار گیرد. گالریها و فضاهای گردهمایی مجهز به فروشگاه، کافه با محوطه‌های درونی و بیرونی، و فضاهای گوناگون برای نصب و نمایش آثار و پخش فیلم و اجرای هنرهای دیجیتال هستند. مدرسه‌ی موجود و کارگاه‌های هنری، نوسازی خواهند شد و مرکز کامپیوتر و کارگاه‌های سرامیک و مجسمه سازی و جواهرکاری به آنها اضافه می‌شوند.

در انتهای مسیر ماشین‌رو و در پشت ساختمان جدید پارکینگ محوطه سازی شده‌ای برای ۱۰۰ اتومبیل پیش‌بینی شده است. این پارکینگ امکان دسترسی مستقیم بازدیدکنندگان را به «باغ مجسمه»ی پشتی و گذرگاه‌های لابه‌لای ساختمانها (که به پارک دولتی مجاور می‌پیوندند) فراهم می‌آورد.

معماری مرکز جدید، پویایی این مؤسسه را به خوبی به نمایش می‌گذارد و محلی برای پرورش هنرمندان فراهم می‌آورد تا در آن مهارت‌های خود را ارتقا بخشند، آثارشان را به اجرا و نمایش درآورند، آموزش دهند، آموزش ببینند، کار کنند، دست به نوآوری بزنند، و آفریده‌های خود را در محیطی الهام بخش و پویا در معرض دید همگان بگذارند.