فرهنگسرای نیاوران میزبان نمایشگاه آثار و طرحهای شرکت gmp آلمان در ایران و جهان

نمایشگاه بین المللی معماری دفتر مهندسین مشاور gmp آلمان در تهران
نمایشگاه بین المللی در گردش: طراحی با گفت و شنود

 

تاریخ: ۵ تا ۲۷ مهرماه ۱۳۹۷
مکان: فرهنگسرای نیاوران به آدرس تهران، خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران، خیابان فرهنگسرا


این نمایشگاه معماری اولین بار در هوشی مین ویتنام برگزار شد و از آن روز تاکنون در دو قاره به نمایش درآمده است، از جمله در شهر سانتیاگو در شیلی، ریو دربرزیل و پکن در چین.

افتتاحیه نمایشگاه در قالب برنامه «رویارویی‌های آلمانی ـ ایرانی» سفارت آلمان در ایران انجام خواهد. همزمان با افتتاحیه نمایشگاه، یک همایش معماری با سخنرانانی متفاوت از جمله پرفسور دکتر فولگوین مارگ، موسس دفتر مهندسین مشاور gmp برگزار خواهد شد.

معماری خوب از راه گفت و شنود میان طراح، سازنده و بهرهبردار به وجود میآید، و پذیرای مسولیت اجتماعی میباشد. تنها در صورت طرح پرسشهای درست برای یک پروژه ساختمانی و پیداکردن پاسخ مناسب برای آنها میتوان پروژه را به بهترین شکل اجرا کرد. این پرسشها عموما پرسشهایی غیر معمولی بوده، گاهی بسیار ساده جلوه میکنند، و غالباً به نظر می رسد که می خواهند ناممکن را ممکن سازند.

نمایشگاه «طراحی با گفت و شنود: معماری فون گرکان، مارگ و شرکا» با به نمایش گذاشتن نمونه هایی از آثار بین المللی مهندسین مشاور فون گرکان، مارگ و شرکا(gmp) نمایش پاسخهای معمارانه است به پرسش های خاص فرآیند طراحی؛ پاسخهایی که از راه گفت و شنود زاده میشوند.

از زمان آغاز به کار این دفتر معماری در سال ۱۹۶۵ میلادی، تاکنون سه شریک، یک شریک برای چین و یازده “شریک وابسته” به این گروه معماری اضافه شده است. یش از پانصد کارمند در ۱۱ شهر در دفاتر شرکت جی ام پی در داخل و خارج آلمان مشغول به کار هستند. در بیش از ۵ دهه کار پیوسته و فشرده، ساختمانهای متعددی درسراسر جهان به وجود آمدهاند که نام جی ام پی را برای یک معماری پایدار و آشکار، که حاصل یک گفتمان محلی است، مطرح میکنند. دیدگاه معماری این شرکت بر گرفته از معیارهای ویترو و شامل دوام، کاربری و زیبایی میباشد. تنها وقتی می توان یک معماری را سزاوار نام با دوام به معنای پایدار دانست که هماهنگ با شرایط اقلیمی محلی و با به کارگیری مصالح مناسب، هم چون پوستهای برای جای دادن تنوع بشری، و در حد امکان آشکار و گویا، طراحی بشود.

gmp در بیش از ۳۸۰ مسابقه معماری ملی و بینالمللی مقام اول را کسب کرده و نیز دارای تعداد بیشماری جایزه برای معماری ویژه میباشد. بیش از ۴۱۰ ساختمان درسراسر جهان با طراحی gmp ساخته شده است.

این نمایشگاه در نگارخانه فرهنگسرای نیاوران در فضایی بیش از ۵۰۰ متر مربع، جنبه های عملی و نظری کار دفتر مهندسین مشاور gmp را به نمایش میگذارد. کارهای به نمایش درآمده بازتابندهی تنوع فکری مورد نیاز در رویکرد معماری میباشند. اسکیسها و نقشه ها نمایشگر ایده طراحی مفهومی بوده، ماکتها ترکیب سه بعدی طرح راملموس نموده، و عکس ها و فیلم ها مستند ساختمانهای تکمیل شده را ارائه میدهند. تمامی متنها به دو زبان فارسی و انگلیسی میباشند.

این نمایشگاه معماری دارای دو بخش میباشد: در یک بخش پروژه های تحقق یافته gmp در سراسر جهان دسته بندی شده در سه مقوله شهرسازی، اجرا و تفسیر، پویایی وهمگانی ارائه میشوند؛ در بخش دیگر پروژه ها و طرحهایی که gmp در سالهای گذشته در ایران انجام داده، نمایش داده میشوند.

 

یکی از موضوعات کلیدی بخش ایران، ایده طرح جامع ارایه شده توسط gmp برای فرودگاه سابق قلعه مرغی میباشد که قسمت اعظم سایت آن به وسعت ۲۷۰ هکتار درقلب کلان شهر تهران از زمان تعطیلی بیاستفاده است. ایده طرح جامع gmp کاربری پارکی برای تمامی ساکنین کلان شهر تهران را، همانند یک باغ ایرانی از دیدگاه شهرسازی، مطرح کرده است. در چارچوب طرح جامع پیشنهادی gmp، برای اولین بار طرحهای تهیه شده توسط شرکت کنندگان در آکادمی غیر انتفاعی فرهنگ معماری(aac) و بنیاد معماری میرمیران به نمایش گذاشته میشوند. آکادمی یاد شده توسط مهندسین مشاور فون گرکان، مارگ و شرکا (gmp) در هامبورگ تاسیس شده است. دوره معماری «باغ شهر تهران» (Tehran City Garden) با همکاری این دو بنیاد در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ در هامبورگ برگزار شد که در آن ۲۰ دانشجوی معماری درپنج گروه چهار نفره متشکل از دو عضو ایرانی و دو عضو بینالمللی، مرکز تعاملات اجتماعی شهر ـ مجموعه ای متشکل از مرکز فرهنگی، کتابخانه، سالنهای سینمایی وبازار را برای بخش فرهنگ و ادب پروژه طراحی کردند. در آغاز این دوره یک سفر شش روزه مطالعاتی در ایران انجام شد. در این سفر شرکت کنندگان امکان بازدید وبررسی ساختمان های پراهمیت تاریخی و مدرن در تهران و اصفهان را داشتند. پس از بازگشت در طول سه هفته به مدیریت پرفسور دکتر فولگوین مارگ و مهندس هوبرتنینهف در آتلیه های آکادمی فرهنگ معماری aac هامبورگ در پردیس Campus Rainvilleterrasse طرح هایی که در نمایشگاه حاضر ارائه میشوند، به وجود آمدند.

دیگر موضوع کلیدی بخش ایران ایده «ساختار آینده: تهران» است که در آن پروژههای ساخته شده و چشم اندازهای gmp برای ایران ـ تهران نشان داده می شوند. نمایشگاه بینالمللی جدید تهران «نمایشگاه شهر آفتاب»، بر اساس طرح پرفسور دکتر فولگوین مارگ و هوبرت نینهف به همراه مارکوس فیسترر در سالهای گذشته نیز در این برنامه نمایش داده می شوند.

 

۱۳۹۷-۴-۳۰ ۰۲:۰۲:۵۷ +۰۴:۳۰ ۳۰ تیر ۱۳۹۷|رویدادهای معماری ایران دسته بندی ها|