فرانک گه‌ری هتل مارکس دِ ریسکال، اِلتسیِگو (آلاوا)

Frank Gehry

(Hotel Marqués de Riscal, Elciego (Álava

موزه‌ی گوگنهایم در بیلبائو نقش کاتالیزوری را در زندگی بخشیدن به دره‌ی رود نِرویون و گنجانده شدن مرکز ایالت ویزکایا در نقشه‌ی فرهنگی اروپا بازی کرد. اینک فقط ۱۲۵ کیلومتر آن طرفتر از موزه، آتشفشان دیگری از فولاد و تیتانیوم، افق‌های جدیدی برای آینده‌ی شهر التسیگو می‌گشاید. ارتفاع ۳۵ متری ساختمان از برج ناقوس کلیسای ناحیه بلندتر نشد تا هویت این شهر کوچک کشاورزی حفظ شود، ولی با این حال، صدها توریست از هم اکنون سکوت این منطقه‌ی آرام را شکسته‌اند.

این آتشفشـــان فولاد و تیتانیوم که همچون جامی به افتخار ارتباط میان سنت و تجـــدد در شهر کوچک اِلتسیِگو برافـــراشته شده است، به محض تکمیل شدن تبدیل به پایگاهی توریستی و فرهنگی شد.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  اصول طراحی هتل ( طرح کلی)

ساختمان جدید بر فراز تاکستان‌هایی برافراشته شده است و فرم و حالت‌های درختان مو و شاخه‌های  پیچیده‌ی آنها را در ذهن تداعی می‌سازد. سازه‌ی آن، همانند ریشه‌ی درخت، هشت متر در زمین فـــرو می‌رود و از زیرزمینی آغاز می‌شود که تجهیزاتی برای به عمل آوردن انگور را در خود جای داده است. از آنجا سه تکیه‌

گاه عظیم ۵/۱۶ متری پس از گذشتن از حجم تراز ورودی، به طبقه‌ی اول می‌رسند و آنجا به همراه ستون‌های اریبِ نگه دارنده‌ی سایبان‌ها، وزن یک تاوه‌ی بتنی ضخیم ۵/۱ متری را تحمل می‌کنند. از این سطح، یک رشته تیر فلزی با مقطع نازک که پشت دیوارهای پرپیچ وخمی پنهان شده‌اند، بقیه‌ی تاوه‌های طبقات را نگه می‌دارند. محیط بی قاعده‌ی طبقات (که هرچه بالاتر می‌روند، مســـاحتشان کمتر می‌شود) به حجم کلی ساختمان شکل و شمایل هرم واری می‌دهد.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  طراحی داخلی از میامی تا هوستون / فلوریدا (بخش ۴)

اسکلت فــــلزی در نمای خارجی نیز در قالب سایبان‌هایی رخ می‌نماید که علاوه بر ایجاد سایه و تنظیم و شکل دادن به دورنماها، به واسطه‌ی رنگ و پرداختشان (تیتانیوم صورتی، تیتانیوم طلایی، و فولاد ضدزنگ با پرداخت آینه‌وار) به نشانه و هویت بنا تبدیل می‌شوند. این عنــــاصر موّاج در ترکیب با خطوط راست و مستقیمی که با ماسه سنگ روشن طبیعی پوشیده شده‌اند، گفت‌وگو و ارتبــاط متقابلی میان ساختمان و محیط اطراف ایجاد می‌کنند.

ساختمان اصلی از محوطه‌ی پذیرش، اتاق‌های ملاقات و گردهمایی و چهارده اتاق خواب مهمان تشکیل شده است. بقیه‌ی امکانات و تسهیلات در یک ساختمان الحاقی قرار گرفته‌اند که با گذشتن از راهرو سرپوشیده‌ی تماشایی و پرجلوه‌ای می‌توان وارد آن شد.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  نگاهی تصویری به خانه‌های کاشان

 1.  سقف ضدآب
 2. سایبان
 3. صفحه‌ی تیتانیوم ۲×۱ متری
 4. تیرچه‌ی افقی فولادی شیروانی
 5. پروفیل Tشکل
 6. پانل چوب افرا
 7. شاه تیر چوبی قائم
 8. سقف کاذب چوبی
 9. پروفیل Uشکل جاسازی­شده
 10. طاق نمای گالوانیزه
 11. عایق ضدآب
 12. بالشتک چرمی
 13. نیمکت چوبی
 14. کف چوبی
 15. سقف گچی کاذب
 16. بتن