پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

فرانک لوید رایت| معمار و طراح مبلمان

بدون هیچ تردیدی فرانک لوید رایت از مهمترین معماران آمریکا در قرن بیستم است. مشخصه‌ی آثارش وحدت و انسجام آنهاست، و نیز این حقیقت که حتی کوچکترین جزئیّات هم با ظرافت و دقّتی بی‌نظیر درست در جای خود قرار گرفته‌اند. رایت هرجا امکانش وجود داشت، مبلمان ساختمان‌هایش را شخصاً طرّاحی می‌کرد و گاهی تولید قطعات مبلمان بدون تکیه ‌گاه را به کارگاه‌های تولیدی کوچک می‌سپرد. چیزی که همواره برایش اهمیّت داشت این بود که کنترل پروژه‌هایش را به طور کامل در دست داشته باشد. وجه تمایز مبلمان او سادگی و استفاده از اشکال اصلی هندسی است، که هماهنگ با زیباشناسیِ صنعتی زمان خود طرّاحی شدند؛ اگر چه تنها شمار معدودی از آنها به تولید انبوه رسید.

رایت از اوان کودکی برای حرفه‌ی معماری تحت تعلیم قرار گرفت. او در اواخر دهه‌ی1880 ، بعد از به پایان رسیدن تحصیلاتش، به دفتر معماری لوئی سالیوان در شیکاگو ملحق شد. وی از سال 1893 فعّالیّت معماری‌اش را به صورت مستقل آغاز کرد. رایت طرّاحی بسیاری از قطعات مبلمان خود را بعد از تحویل قرن بیستم انجام داد، یعنی حدودا همزمان با تکمیل بنای خانه‌هایی مانند خانه‌ی خودش در تالیه‌سین، ؤیسکانسین. رایت سطح روی دسته‌های کاناپه‌ی Robie را برای ایجاد سطوحی کاربردی افزایش داد. صندلیِ Midway  که امتیاز تولید آن اکنون در اختیار Cassin است( ساختاری مفتولی بر مبنای مثلث و دایره دارد، که جلوه‌ی صنعتی لوله‌های فولادی را تلطیف می‌کند. هتل ایمپریال  در توکیو، که در اوایل دهه‌ی1920 تکمیل شد،به لحاظ هنری شاهکار بود و به مبلمان، چراغ‌ها،ظروف غذاخوری و قالیچه‌های از طرّاحی رایت مزیّن شده بود.صندلی‌های این هتل، ترکیبی استادانه از مربع‌ها،مثلث‌ها و شش ضلعی‌های منتظم است؛این ترکیب در رپرتوار هندسی او در سالهای بعد نیز تکرار شده است.

یکی از شناخته شده‌ترین پروژه‌های رایت طیفی از مبلمان اداری است که در اوایل دهه‌ی  1930 برای ساختمان اداری جانسن ؤکس در رِیسین، ؤیسکانسین طرّاحی کرد. این مبلمان اداری از اولین مجموعه‌هایی بود که آگاهانه و بر اساس نیازها و مقتضیات کارمندان طرّاحی می‌شد.صندلیِ Johnson Wax ، با چرخک‌ها و دسته‌های راحتش، بسیار مورد استقبال تایپست‌های تندنویس قرار گرفت. میزی که همراه آن طرّاحی شد تشکیل شده از یک محفظه‌ی نگهداری با امکان دسترسی آسان و همچنین طبقاتی که یکی بر روی دیگری آویخته شده؛ قاب آلومینیمی آن به رنگ قرمز گرم در آمدند تا با رنگ چوب گردو هماهنگی پیدا کند. اگر چه رایت به واسطه‌ی معماری‌اش شهرت زیادی به هم رسانده بود، ولی آثاری که به عنوان طرّاح خلق کرد تا قبل از مرگش در اواسط دهه‌ی 1950 ، یعنی قبل از اینکه مجلّه‌ای با عنوان House Beautiful  طراحی‌های او را “کشف کند “، ناشناخته مانده بود.

1867تولّد در ریچلند سنتر ؤیسکانسین

1885 تحصیل در رشته‌ی مهندسی در دانشگاه ؤیسکانسین

1884 نقل مکان به شیکاگو

1888 آغاز به کار در استودیوی معماری آدلر و سالیوان در شیکاگو )تا سال 1893 (

1893 آغاز فعّالیّت مستقل

1901 انتشار طرح اوّلین <<خانه‌ی‌ مرغزار >>

1911 تالیه سین، خانه‌ی خودش در سپرینگ گرین،ؤیسکانسین

1922 هتل ایمپریال، توکیو، ژاپن

1932 انجمنی خود کفا از معماران و نوآموزان تحت عنوان(انجمن تالیه سین) را در ؤیسکانسین پایه گذاری می‌کند

1937 خانه‌ی آبشار، بِر ران، پنسیلوانیا

1938 تالیه سین ؤِست، خانه‌ی خودش در سْکاتس دِیل، آریزونا

1939 ساختمان اداری جانسن ؤَکس، رِیسین، ؤیسکانسین؛انتشار کتاب معماریِ ارگانیک

1943 طرّاحی موزه‌ی گوگنهایم، نیویورک )تکمیل در سال (1959

1959 مرگ در فینیکس، آریزونا

محصولات

1899میزِ  Husser

1904 صندلی اداریِ  Swivel

1906 کاناپه‌ی Robie 3 ؛ میزهای عسلیِ Robie 2

1907 صندلی‌های Coonley

1908 میزِ Meyer May ؛ صندلیِ Robie 1

1912 بوفه‌ی Aurora

1914 صندلیِ Midway 2 ؛ میزِ Midway 3

1917 میزِ Allen

1921 مجموعه‌ی مبلمان برای هتل ایمپریال، توکیو

1925 مجموعه‌ی مبلمان Taliesin

1936 میزِ Johnson Wax 1 ؛ میز تحریرِ Johnson Wax 2

1937 صندلیِ دسته‌دار بشکه‌ای (Barrel)

1939 میزِ عسلیِ Lewis

امتیاز تولید برخی از این اقلام اکنون در اختیا   Cassina است.

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۳۶ +۰۰:۰۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶|دسته‌ها: پروژه‌های معماری داخلی|برچسب‌ها: , , |