فراخوان جذب سرمایه گذاران توسعه فضاهای فرهنگی در شمال شرق تهران/جلوگیری از صدور پروانه ساخت برای ۱۶ پرونده برج باغ

به گزارش هنر معماری آنلاین و به نقل از شهرنوشت شهردار منطقه ۴ با اشاره به اینکه این منطقه برای برخورداری از امکانات فرهنگی، سینمایی، ورزشی و حتی بهداشتی نیاز به حضور موثر سرمایه گذاران بخش خصوصی دارد، گفت: هم اکنون فرصت های ناب سرمایه گذاری فراهم شده است و آمادگی داریم تسهیلات لازم در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد تا فرصت های نهفته در منطقه به بار نشیند.

سید علیرضا حسینی شهردار منطقه ۴ در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت، در خصوص تراکم جمعیت در این منطقه اظهار کرد: منطقه ۴ با ۶۲ میلیون متر مربع، وسیع ترین منطقه پایتخت است، اما هر محله شرایط ویژه خود را دارد که نیازمند برنامه های خاص است.
وی با بیان اینکه منطقه ۴ حدود ۷۷ هکتار فضای سبز دارد، افزود: وقتی وارد محلات می شویم بوستان های محلی کم است و محلات فضای سبز کافی ندارند. در صورتی که در شیان، لویزان و تلو تجمع فضای سبز را داریم.
شهردار منطقه ۴ با اشاره به اینکه حدود ۷ هکتار از بافت منطقه فرسوده تلقی می شود، تصریح کرد: با وجود اینکه منطقه بسیاری از شرایط بافت فرسوده را دارد، اما بافت فرسوده تلقی نمی شود. بافت فرسوده بیشتر در شمیران نو و خاک سفید است. یکی از موارد بافت فرسوده بحث ریزدانگی و نفوذ ناپذیری است که در این منطقه به دلیل عریض بودن معابر مشمول بافت فرسوده نمی شود و متقاضیان از بسته های تشویقی برخوردار نمی شوند.
بهسازی باغ پرندگان برای تردد سالمندان و معلولان
حسینی از پایان عملیات عمرانی فاز دوم باغ پرندگان خبر داد و گفت: کلنگ احداث فاز ۲ باغ پرندگان در سال ۹۵ به زمین زده شد و در حال حاضر عملیات عمرانی آن به پایان رسیده است.
وی ادامه داد: در باغ پرندگان تردد برای سالمندان و افراد کم توان جسمی مشکل بود که در فاز ۲ مجموعه باغ پرندگان ۵۰۰ متر مربع معبر و رمپ برای تردد ایمن آنان اجرا شده است.
شهردار منطقه ۴ احداث یکی از بزرگ ترین آبشارهای تهران به نام «باغ جهان نما» شامل ماکت، برج ها و اماکن مشهور دنیا، احداث مسجد در فضایی به مساحت ۲۰۰ متر مربع، احداث باغ گل و گیاه و کاشت بیش از ۸۰ گونه گیاه را از دیگر اقدامات در فاز ۲ باغ پرندگان عنوان کرد.
حسینی مناسب سازی ترافیکی در ۲۲ معبر شمال شرق تهران را در راستای کاهش حجم ترافیک عنوان کرد و گفت: در نیمه دوم سال گذشته اصلاح هندسی ۱۲ هزار متر مربع در ۲۲ معبر شریانی محلی و بزرگراهی اجرا شد.
وی در خصوص برخورد با ساخت و ساز و زمین خواری در منطقه خاطر نشان کرد: با راه اندازی اکیپ های ویژه بازرسی و نظارت های شبانه روزی از هر گونه اقدام غیر قانونی در محدوده ۸۳ کیلومتر مربعی حریم منطقه جلوگیری می شود و به طور قطع می گویم در مدت یک سال گذشته هیچ ساخت و سازی در حریم انجام نشده است.
به گفته شهردار منطقه ۴ برای حفظ باغات و جلوگیری از قطع درختان پس از ابلاغیه لغو مصوبه برج باغ ها توسط شورای اسلامی شهر تهران از صدور پروانه ساخت برای ۱۶ پرونده برج باغ جلوگیری شده است. برخی از این پرونده ها از سال ۹۰ در منطقه تشکیل شده اند و تا مرحله صدور پروانه نیز پیش رفته بودند که متوقف شدند.
احداث بزرگ ترین مرکز معاینه فنی کشور با ۱۰ خط
حسینی افزود: با امضای تفاهم نامه ای میان شهرداری منطقه ۴ و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران عملیات اجرایی احداث بزرگ ترین مرکز معاینه فنی کشور با داشتن ۱۰ خط و پیشرفته ترین و به روزترین تجهیزات معاینه فنی در محله حکیمیه احداث می شود.
شهردار منطقه ۴ با اشاره به اینکه این منطقه برای برخورداری از امکانات فرهنگی، سینمایی، ورزشی و حتی بهداشتی نیاز به حضور موثر سرمایه گذاران بخش خصوصی دارد، گفت: هم اکنون فرصت های ناب سرمایه گذاری فراهم شده است و آمادگی داریم تسهیلات لازم در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد تا فرصت های نهفته در منطقه به بار نشیند.
وی افزود: البته نخستین پردیس سینمایی هروی سنتر با سه سالن سینمایی و ظرفیت ۳۵۵ صندلی نخستین طرح مشارکتی منطقه بوده که این مجموعه با ظرفیت ۲۰۰ صندلی در سالن فرهنگ، ۸۵ صندلی در سالن هنر و ۷۰ صندلی در سالن اندیشه آماده خدمات رسانی است.
بیش از ۴۰۰ مدرسه فرسوده در منطقه ۴
شهردار منطقه ۴ در خصوص آسیب های اجتماعی تصریح کرد: در این منطقه اختلاف طبقاتی از نظر مالی، فرهنگی و قومیتی حاکم است. کیفیت زندگی در یک محله تا ۲۸ درصد مثبت و در محله ای دیگر تا ۲۲ درصد منفی است. برخی از محلات مثل گلشن و شمیران نو فاقد سند بوده و احداثات غیر قانونی و غیر اصولی زیادی در آن ها انجام شده است.
حسینی ادامه داد: بیش از ۴۰۰ مدرسه داریم که به دلیل فرسودگی جای نگرانی دارند. مهاجرت از شرق کشور به این منطقه زیاد است که شورای اجتماعی استانداری و وزارت کشور باید این مسئله را بررسی کنند؛ چرا که مهاجرت با خود آسیب های زیادی به همراه دارد.
شهرداری باید شهر را بدون هزینه نگهداری کند
وی با تاکید بر اینکه یکی از مسائلی که شهرداری باید به آن بپردازد نگهداشت شهر بدون هزینه است، گفت: ما عادت کرده ایم شهر را با هزینه نگهداری کنیم. در صورتی که در بسیاری از موارد می توانیم هزینه ها را کم یا حذف کنیم. به عنوان مثال می توانیم برخی از پارک ها را به پیمانکاران بدهیم تا هم خدمات بهتری به مردم ارائه دهند و هم شهرداری کمتر هزینه کند. در شادستان تابستان امسال ۷۵ روز برنامه داشتیم و یک ریال هم هزینه نکردیم و در نظرسنجی نهایی ۹۵ درصد از شهروندان از برنامه ها رضایت داشتند.

۱۳۹۷/۸/۲۵ ،۰۴:۵۰:۵۶ +۰۰:۰۰۲۵ آبان ۱۳۹۷|دسته‌ها: رویدادهای معماری ایران|