پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

طول و عرض جغرافیایی دقیق پروژه‌ات را به ما بگو، شاید به بازدیدش آمدیم زیرا تو فینالیست آقاخان شده‌ای! به بهانه‌ی ایمیل‌هایی که از ژنو، دفتر مرکزی جایزه‌ی آقاخان کم کم می‌رسند

اختصاصی وبسایت خبری انتقادی هنرمعماری آنلاین | علیرضا عظیمی حسن آبادی (پژوهشگر دکترای معماری)


پس از اینکه آخرین مهلت ارسال مدارک برای حضور در جایزه‌ی آقاخان به پایان رسید و البته در کنار و به موازات آن، برخی پیشنهاددهندگان ایرانی(nominators) که اغلب از منتخبین و فینالیست‌های دوره‌های قبلی این جایزه بودند آثاری را ارسال نمودند، حالا کم کم پاسخ‌هایی از ژنو، مقر جایزه‌ی آقاخان به گوش می‌رسد.

ظاهرا چندین پروژه فینالیست شده‌اند و مسئولین آقاخان با ارسال ایمیل‌هایی به دفاتر ایرانی، برای دریافت اطلاعات بیشتر از آنها دعوت نموده‌اند. این نتیجه دور از انتظار نبود. معماری ما در حال رشد است، هرچند با زد و خورد فراوان که ذات هر سیستم رو به پیشرفتی است.

بزرگترین مزیت جایزه‌ای که لیلا عراقیان با پل طبیعت سه سال پیش کسب نمود، خودباوری‌ای بود که به نسل خود تزریق کرد. تا قبل از آن آقاخان برای جوانان معمار ایرانی، کمی غیرقابل دسترسی بود. آقاخان جایزه‌ای بود که نادر اردلان و کامران دیبا قبل انقلاب برده بودند…حداقل در پس ذهن نسل نوی معماران ایرانی.

یک نکته‌ی جالب ایمیل مسئولین آقاخان این است که از دفاتر دقیقا طول و عرض جغرافیایی پروژه بر حسب امکانات گوگل مپ را خواسته‌اند. این به دلیل قواعد انتخاب آثار در آقاخان است که قطعا پروژه را مورد بازدید داوران یا نمایندگانی از آنان قرار می‌دهد. اسم آنها را گذاشته‌اند بازدیدکنندگان سایت(site visitors) و قطعا بیش از دو نفر هستند با تخصص‌های مختلف. به جز بازدید، از پروژه و کابران فیلم‌برداری می‌کنند و گزارشی برای داوران اصلی تهیه و با خود می‌برند. آقاخان هیچ پروژه‌ای را بدون بازدید میدانی برنده نمی‌کند و اساسا کاری که کمتر از یکسال از اشغال و اقامت در آن نگذشته باشد حق ورود به جایزه را ندارد. آقاخان هر سه سال یکبار برگزار می‌شود.

ناگفته نماند آقاخان در ایمیل خود به فینالیست‌ها تأکید کرده که فینالیست‌ها نباید، فینالیست شدن خود را رسانه‌ای نمایند و این کاملا طبیعی است. سکوتی که می‌بینید آرامش قبل از طوفان است…دل در دل بچه‌ها نیست، چه اونهایی که فینالیست شدند و چه اونهایی که کاندید شده‌اند اما هنوز ایمیلی دریافت نکرده‌اند. ممکن است ایمیلی در روزهای آتی نیز ارسال شود… بنابراین ما نیز از کنار این موضوع می‌گذریم و به انتظار دی ماه می‌نشینیم. زمانی که نخستین جلسه‌ی هیأت داوران اصلی آقاخان تشکیل می‌شود.

آخرین نکته یادآوری این موضوع است که آیا آقاخان با پروژه‌های برنده‌ی ایرانی معتبرتر نیست؟ قطعا هست! ایران بزرگترین کشور خاورمیانه است و یکی از قدرت‌های جهان اسلام. آقاخان بدون برنده‌ی ایرانی کمی دور از حقیقت خود خواهد بود. امیدواریم بچه‌ها با فرصت‌هایی که کارفرمایان حداقلی به آنها می‌دهند، کارها را بیشتر و بیشتر به سمت استانداردهای جهانی بکشند و بیشتر و بیشتر برنده‌ی رقابت‌ها باشند… هرچند زد و خورد و رقابت در عین رفاقت ادامه خواهد داشت!

۱۳۹۷/۱۰/۱۳ ،۱۲:۵۶:۴۶ +۰۰:۰۰۱۸ آبان ۱۳۹۷|دسته‌ها: نقد و نظریه, نگاه سردبیر|برچسب‌ها: |