طرّاحی یک آپارتمــــان | ایمان امین لاری

نام پروژه: منزل روحاللّهی ۲

طرّاح پروژه: ایمان امین‌لاری

مدیر پروژه: ایمان امین‌لاری

همکار طرّاحی: امیررضا صادقی

مجری: امیررضا صادقی

متراژ: ۱۳۰ متر مربّع

مکان: اصفهان

تاریخ اجرا: مهر تا شهریور ۱۳۸۸

مهمترین عاملی که در طرّاحی یک معماری در نظر گرفته می‌شود، نیازِ فیزیکی و فیزیولوژیکی آن به «حفظِ تعادل» است. از این روست که انسان به طور آگاهانه در ارزیابی‌های دیداری خود، بیش از هر عامل دیگری به وجود تعادل و توازن توجّه می‌کند و ضرورت ایجاد تعادل، احجام و سطوح ساده و خالص را در می‌یابد.

در این پروژه، کوشش شده است برای رسیدن به خلوص در فضا از رنگ‌های خنثا شامل سفید، خاکستری و مشکی استفاده شود؛ این رنگها علاوه بر خلوص، امکان دیگری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و این ویژگی ممتاز «انعطاف پذیری فضا» است، که امکان تغییرات مکرّر در طول زمان را برای کاربر به راحتی فراهم می‌آورد. در حالی که تغییرات متوالی شخصی کاربر هیچ صدمه‌ی بصری به کلیّت فضا وارد نمی‌کند این همان مفهوم «پایداری» در فضاست.

یکی از عوامل انعطاف پذیری فضا نورپردازی است. پردازشِ نور به صورت مهار شده و غیر مستقیم در تعامل با رنگ جداره‌ها به عنوان متریال ثانویه، خطوط ساده و حجم‌های جعبه گونه‌ی فضا را می‌آرایند و حسّ مکانی را نیز تغییر می‌دهد.

پلان قبل از بازسازی

پلان بعد از بازسازی

رنگ کلیّت بستر فضا، سفید است و تغییر بافت سطوح، تبدیل فضایی به فضایی دیگر را القاء می‌کند. با انتخاب آگاهانه‌ای از کلاژ رنگ در فضا، برای رسیدن به تضاد استفاده شده است و عمق، این تضاد را همچون لکه‌ای تیره رنگ بر بستر سفید سطوح تداعی می‌کند.

دیگر عاملِ تأثیرگذار و مهم در طرّاحی داخلی، انتخاب آگاهانه‌ی مبلمان است. طرّاحی هنگامی هویّت اصلی خود را پیدا می‌کند که مبلمان با تنوّع رنگ و بافت در جایگاه تعریف شده خود قرار می‌گیرد. تشخیص مبلمانِ مناسب ارتباطی تنگاتنگ با رنگ و بافتِ کف دارد. در این پروژه، کف به عنوان بستری خنثا برای نمایش مبلمان و حتی کُلـیّت طرح ایفای نقش می‌کند. سقفِ کاذب به عنوان ابزاری برای ایجاد تناسبات انسانی به کار رفته و انعکاس در سقف کاذب ابعاد فضا را گسترش داده است.

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۸:۲۹ +۰۳:۳۰ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶|پروژه‌های معماری داخلی دسته بندی ها|برچسب ها: , |
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی