طرح های برتر بخش طراحی داخلی مسابقه ی هنر معماری اثری از مهندسین مشاور صفامنش و همکاران ( کامران صفامنش)

یکی از سه طرح برتر در بخش معماری داخلی

اولین مسابقه ی معماری داخلی هنرمعماری


تولید جواهرات غیر از ارزش های مادی آن تجربه‌ای است از تولید هنری و  فرهنگی بشری که تولیدات اصل و بدل آن مجموعه ای از بی نظیرترین خلاقیت‌های بشری را در خود دارد و فضای نمایش آن نیز می‌تواند تولید خلاقانه باشد.

     در طرح و اجرای ساختمان کارگاه و نمایشگاه جواهر سازی مانی در تهران موضوع ذیل مورد نظر قرار گرفت:

طراحی یک فضای خالص و بدون تزئین برای نمایش جواهرات تزئینی

  • ایده اصلی طرح این بود که تصور کنیم فرد ناظر وارد یک قطعه سنگ جواهر ‌شود و در ورود یک فضای تخیلی که هزاران نور و انعکاس و برق جواهرات در آن با هم ترکیب شده را تجربه کند و در این راستا “نور” عنصر اصلی و شکل دهنده فضا شد و ایده اصلی طرح نیز براساس نور و انعکاس مکرر نور شکل گرفت. حتی یکسان بودن نمای خارجی و داخلی طرح نیز بر همین راستای تجربه ورود و خروج از یک پوسته همانند و مشابه است که بر تجربه عبور از یک پوسته تاکید می‌کند و همچنین انعکاس یکسان نمای بیرون در درون فضا به درک بیشتری از این انتقال مکانی کمک می‌کند.
  • بدین ترتیب در این طرح انعکاس‌های متعدد ابعاد فضا را تغییر داده و تجربه دیدن مکرر اشیاء و شخص ناظر ابعاد زمان را تغییر میدهد و در نتیجه تجربه یک فضای کوچک ۶۰ مترمربعی در طبقه همکف به تجربه فضای بزرگ‌تری تبدیل می‌شود و حرکت مارپیچ به طرف مرکز نیز زمان طی راه و حرکت را طولانی میکند.

در واقع ورود به فضای شیشه و آینه مانند ورود به یک جعبه آینه جواهرنشان است که در ضمن تقلیدی از کاربرد شیشه و آینه‌کاری در اشیاء و فضاهای پرارزش ایرانی است که در این طرح به سادگی مورد استفاده قرار گرفته است.

  • طرح از نظر ساخت و تکنیک ساخت هم نوآوری‌های دارد و دارای جزئیاتی است که از نظر تکنیک ساخت برای اولین بار صورت گرفته از جمله طراحی قطعات مثل ویترین‌های بدون قفل و لولا و در ضمن کاملاً امن و همچنین قابلیت جدا شدن قطعات نصب شده از هم و استفاده نکردن اتصالات ثابت و تکنیک کاربرد جدید از مصالح مثل شیشه و آینه و نحوه جدید ترکیب و اتصال آنها.

**‌ طراح و سازنده این فضا از کاربرد رنگ‌ها و پتینه‌های جلف در داخل فضا و  نمای خارجی آن و همچنین استفاده از مبلمان غیر مأنوس و عامیانه که بعد از پایان ساخت اصلی طرح صورت پذیرفته است و به حاصل کار لطمه جدی وارد ساخته ابراز تأسف میکند.

 

 

کارگاه جواهر سازی مانی

طراح پروژه: کامران صفامنش

اجرا: مهندسین مشاور صفامنش و همکاران

مکان: تهران، ساختمان اسکان، خیابان ولیعصر

مساحت: ۸۰ متر مربع

تاریخ تکمیل پروژه: ۱۳۸۱