پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

طرح برگزیده دومین مسابقه ی معماری داخلی در بخش طراحی مبلمان اثری ازصدرا بوشهری (گروه طراحی یوب)

گاو نام میزی است که در سال ۱۳۸۹ به ســـفارش مدیر جوان یکی از شــــرکتهای معــماری داخلی، طــراحی گردید، نام گاو به دلیل فرمهای ارگانیــک الـــهام گرفته از طبیــعت و ترکیب رنگ پیشنــهادی طراح انتخاب شد و بمرور زمان جا افتاد. ظاهر این میز ممکن است فرمالیســتی به نظر بیاید و این در حالیســت که دو کانــسپت اصلی طـراحی های قبلی طراح گاو، توجه بی پایان به عملکرد از یکسو و تلاش در جهت خلوص و سادگی از سوی دیگر می باشد. اما کاملا مشـــخص است که هیچـــکدام از عناصر و قطعات و جزییات این میز، صرفا تزیینی نیست و عملکرد و وظیفه روشنی را بر عهده دارد، فرم میز حاصــل ترکیب میز کار با الحاق کنفـــرانس و الحاق فایل است که با جهتــگیری خاصی در نظر گرفته شده تا فضای کافی برای عبور و مرور ایجاد شود و استفــاده از الحـــاقها آسان باشد. میز گاو مخـصوص مدیرانی است که خود کارشناس هم هستند و لازم است گاهی دوش به دوش هــمکاران خود دست به قلم شده، طراحی کنند یا گزارشــی را با هم بررسی کنند، برای اینچنــین افــرادی داشتن یک الحاق در کنار میز الزامی و بسیار مفید است. اما این الحاق باید بگونه ای باشد که در دســترس باشد و با وجود اینــکه الحاق است، اســتفاده از آن دلپـذیر باشد که در گاو اینگونه است. یعنی الحاق با یک زاویه مناســب هم از میز اصلی جداست و هم با آن براحتی کار می کند. طراح این میز را به هیچ عنوان برای مدیران ارشد پیشنهاد نمی کند؛ گاو میزی بسیار با انرژی است و سنگینی و ابهت لازم برای استفاده مدیران رده بالا را ندارد ولی در عوض، پویایی و شادابی میز مخصوص جوانترهاست و می تواند حال و هوای خوبی به فضای کار این قشر بدهد.

گاو یک میز اسپرت است و به همین دلیل هم مناسب جوانترهاست، بطور مثال جلوی میز عمــدا باز گذاشــته شده و صفحه روبرو یا body تا زمین نیامده، ممکن است در ابتدا ناراحت کننده باشد ولی بی حکمت نیست، این اتفاق از یک سو، مــدیران را مجبور به مــرتب بودن می کند چرا که در کتــابهای آموزش مدیریت گفــته می شود “مدیری که روزی سه بار کفشش واکس نخورد، مدیر نیست ! و از سوی دیگر سبــب امتداد یافتــن مصالح کف اتاق مثل سنــگ، پارکــت یا موکت در فضای زیر میز شده، پرسپــکتیوهای زیباتری در فضا به وجود می آورد. گاو یک میز دو رنگ است، یکی از ترکیب رنگهای پیشــنهادی طراح در تصاویر آمده و ترکیب رنگ پیشنهادی دیگر برای این میز سفید و ســـیاه طرحدار است. سطح جلوی میز که body نامــگذاری شده می تواند با چرم یا پوسـت گاو پوشــانده شد و البتــه پوســتـی که طرح زیاد نداشـته باشد و صرفا از نزدیک پوست بودنش دیده شود، چرا که به عقیده طراح ، محـــصول باید از هر فاصله جزیــیات جدیدی برای رو کردن داشته باشد، فرم کلی از دور دیده شود، ظرافتهای اجرا در مرحله بعد خودنمایی کند و بافت مصالح با لمس کردن درک شود. تاکید بر استفاده از پوست گاو ساده با این پیش فرض است که سادگی طرح پوست و سایه میز بر این قطعه سبب شود تا دیرتر و دیرتر این بافت رو شود و آن زمانی است که مهمان کنار میز بر مبل می نشیند و ناگهان متوجه آن می شود.

گـاو محصــولی از خانواده مبلمان صفحه ای است و به هیچ عنوان از قواعـد این بازی عــدول نکرده است، پیچیدگی زیادی ندارد و با وجود ظاهر فرمالیستیش هویتی عملکردی دارد و در عین حال دارای خلوصی است که همواره مورد نظر طراح کمینه گرای آن بوده است. گاو بدلیــل کم بودن تعداد قـطعات و طــراحی علمی و سـازه مسـتحکم، براحتی قابلیـت تولید انبود را دارد، اما بدلیل اینکه تقریبا کلیه قطـعات تشکیل دهنده پایه و بدنه های آن منحـنی است، جهت دســـتیابی به محصولی با کیفیت مناسب، تولید آن صـــرفا با کمک دســـتگاههای cnc  قابل انجام اســـت، دیگر نکته اینکه، علاوه بر صقحات منحنی، تمامی اتــصالات با زاویه ای غیر از ۹۰ درجه طــراحی شــده و اجرای صــحیح این اتصالات نیز، نیازمــند ابزار دقیــق تـــولید می باشد. نکــته جالـب توجه این اســــت که تا بحال استفاده کنندگان میز گاو همگی از داشـتن این میز راضی هسـتند و به آسانی و روانی کار کردن پشت گاو تاکــید دارند ولی این دلیلی کافی برای رد سلایق مختلف نیست و ممکن است رضایت همه افراد را جلب نکند اما آنچه مسلم است قرارگیری این میز در محیطهای طراحی شده می تواند جلوه مناسبی به فضای کار دهد، بطور مثال در تصاویر ارائه شده، گاو با کمد transparent که محصول دیگری از همین طراح است در فضا چیده شده و هماهنگی و آراستگی دلپذیری پیدا کرده است. در ضمن میز قهوه گاو هم طراحی شده که در تصاویر سه بعدی دیده می شود، ولی گاو میز کنفرانس ندارد.

 

 

 

میزگاو

طـــــــــراح: صدرا بوشــــــــهری (مدیر گروه طــراحان یوب)

تاریخ طراحـی: بـــــــــــــــــهار ۱۳۸۹

آدرس:خیـــابان دکتر بهشــتی، نرســیده به چـــهاراه تـــــختی، کاشــــی ۱۹۱، طـــــبقه ۴، واحــــــد ۹

تلفن: ۸۸۷۵۵۶۵۶-۸۸۷۵۵۶۹۰ – ۸۸۵۲۵۶۳۷

نمابر : ۸۸۵۲۵۶۳۶

ایمیل: sadraboushehri@gmail.com

 

۱۳۹۷/۴/۳۱ ،۰۱:۴۵:۳۹ +۰۰:۰۰۳۱ تیر ۱۳۹۷|دسته‌ها: طراحی صنعتی, مسابقات|برچسب‌ها: , |