طراحی ساختمان کنفرانس و جلسات هیوندا توسط دفتر طراحی گنسلر

موقعیت: سئول

مساحت: ۶۲۵۰ فوت­ مربع (۵۸۰ متر­مربع)

پس از اجرای بیش از ۲۰ پروژه­ ی متفاوت در دهه­ ی اخیر، مدیر طراحی دفتر گنسلر، فیلیپ پَره، و مدیرعامل خدمات Hyundai Capital، تِد چانگ، به دور هم جمع شدند تا در مورد اجرای یک پروژه ­ی جدید بحث و تبادل نظر نمایند. پره می­ گوید: «ارتباط ما با آقای چانگ تا آنجایی تکامل یافته که او برای ما بیشتر از آنکه یک مشتری باشد، یک حامی و دوست است.» اولین پروژه­ ی آنها ساختمان مرکزی  Hyundai Capitalآمریکا، در ایروین کالیفرنیا بوده و همکاری اخیرشان نیز، مرکز کنفرانس سئول در کره­ ی جنوبی می ­باشد.

زمانی که پره برای اولین بار در ساختمان اولیه­ ی دو طبقه با ۵۸۰ متربع زیربنا قرار گرفت، حس بودن در سالن اجتماع یک دبیرستان قدیمی را داشت؛ چیزی که اصلاً برای شرکتی با آن نام تجاری مناسب نبود. بنابراین اولین هدف او تبدیل یک بنای کسل­ کننده، به یک مرکز فعال، دیدنی، جذاب و همانطور که خود می­ گوید «ایجاد تجربه ­­ی بودن در یک فضای بدون مرز» بوده است و نتیجه ­ی امر، بخشی به صورت تئاتر و بخشی به صورت نور و فضا و یک اینستالیشن به سبک James Turrell و Robert Irwin است که توانسته یکی از پروژه­ های موفق این گروه شده و در بخش ساختمان­ های اداری کوچک بتواند جوایز بسیاری را کسب نماید.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  استقبال قوی از استدلال ضعیف | هنرمعماری آنلاین

gensler_hyundai_capital_services_card_company_conference_center_seoul_south_korea_auditorium

او در این طراحی داخلی از تقابل نور و تاریکی کمک گرفته است. دهانه ­هایی که در گچ و رویه ­ی بنا به کار گرفته شده، نه تنها سیستم ­های تهویه و گرمایش و سرمایش را در خود جای داده، بلکه محل نصب LEDهایی شده که به سحرآمیز شدن حس فضاها کمک می ­نماید. موکت زغالی­ ­رنگ پانچ شده برای دیوار اتاق کنفرانس، باعث تعیین مرزهایی برای این فضا شده و استفاده از رنگ­های خاکستری در کنار آن، به فضا حجم می­دهد.

gensler_hyundai_capital_services_card_company_conference_center_seoul_south_korea_theater

صحنه ­ی نمایش بسیار مینیمالیست است، به نحوی که تنها به صورت انتزاعی مرزبندی شده است. در روبروی صحنه و استیج، ردیف­ های صندلی محل کنفرانس ­های متعدد این دفتر را به وجود می ­آورد و در کفسازی از اپوکسی سفید رنگ سفید استفاده شده است. به جز این ردیف­ های صندلی، نیمکت­ هایی به شکل پنهان در سازه ­ای سیاه رنگ قرار گرفته ­اند که کل دیوار را پوشش داده و قابل استفاده در مواقع نیاز می­­ باشند که علاوه بر این کارایی، برای جایگیری ابزار و ودستگاه­ های مورد نیاز سمعی و بصری سالن نیز مناسب می­ باشد.

بیشتر بخوانید، بیشتر آگاه باشید!  کنفرانس بین المللی دیزاین (تعامل بین طراحی صنعتی و معماری داخلی) ۱۳۹۶

gensler_hyundai_capital_services_card_company_conference_center_seoul_south_korea_led_lighting

پالت سیاه، سفید و نورانی برند هیوندا به خوبی در طراحی داخلی این بنا تفسیر شده و توسط پره به کار گرفته شده است. در واقع نوع نگاه طراح و استعداد و توانایی وی در طراحی، و همچنین پروژه ­هایی که او کار می­ کند، از رموز اصلی این دفتر در پیروزی در مسابقات مختلف و بین­ المللی می­ باشد و این پروژه نیز بی شک یکی از همین پروژه ­هاست.

thumbs_gensler-hyundai-04-chairsandtables.jpg.770x0_q95