سرنوشت مبهم مسابقه‌ی ملی میدان اصلی شهر اراک(میدان شهدا)

با اعلام ادغام چند معاونت در شهرداری اراک به نظر می‌رسد سرنوشت مسابقه‌ی ملی میدان اصلی این شهر در سایه‌ای از ابهام قرار گرفته است. این نخستین بار نیست که این مسابقه جامعه‌ی معماری را دچار نگرانی کرده است. نخستین بار تمدید مهلت ارسال آثار به میزان ۱۵ روز باعث دل‌آزردگی برخی گردید. به هر حال این تمدیدها برای حرفه‌ای های معماری پسندیده نیست. اما این بار موضوع نگران‌کننده‌تر از سلیقه است.

اعلامیه‌ی برگزارکننده‌ی این مسابقه که در کانال تلگرامی رویداد منتشر شده است به شرح زیر است:

قابل توجه کلیه شرکت کنندگان در فراخوان ملی مسابقه طراحی طراحی یادمان و محوطه میدان اصلی شهر اراک (شهدا) با عنایت به دستورالعمل سازمان شهرداری ها و دهیاری ها کشور و تغییر ساختار سازمان های تابعه شهرداری ها و ادغام سازمان های زیباسازی و پارک ها و فضای سبز و تاسیس سازمانی جدید تحت عنوان سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری در شهرداری اراک و همچنین تغییر مدیریت ها و شرح وظایف با عرض پوزش از کلیه شرکت کنندگان محترم به اطلاع می رساند به منظور برگزاری مطلوب این مسابقه ملی و طی هماهنگی به عمل آمده با دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی جلسه اول داوری مسابقه مذکور حداکثر با یک ماه تا خیر برگزار می شود .

قابل توجه کلیه شرکت کنندگان در فراخوان ملی مسابقه طراحی طراحی یادمان و محوطه میدان اصلی شهر اراک (شهدا)
به اطلاع می رساند با توجه به استقبال پر شور معماران ، هنرمندان ، شهرسازان و متخصصین شهری از برگزاری فراخوان ملی مسابقه طراحی طراحی یادمان و محوطه میدان اصلی شهر اراک (شهدا) و ارسال حدود ۴۰۰ طرح به دبیرخانه این فراخوان از سراسر کشور به اطلاع می رساند با توجه به حجم بالای آثار ارسالی پس از ثبت تمامی آثار در دبیرخانه پیام تاییدیه برای هریک از شرکت کنندگان و سرگروه تیم ها ارسال می گردد و با توجه به تاخیر پیش آمده در برگزاری جلسه داوری این اطمینان به همه شرکت کنندگان داده خواهد شد که به منظور جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی و آسیب ، کلیه آثار از امروز تا روز برگزاری جلسه داوری در مکان مناسبی قرنطینه و نگهداری می گردد .

در انتها ذکر دو نکته خالی از لطف نیست. نخست سکوت مجامعی که در انتشار اطلاعیه برای قضاوت دیگر مسابقات استعداد زیادی دارند و دیگری صدور اعلامیه در یک کانال تلگرامی.آیا این در شان ۴۰۰ گروه شرکت کننده است؟ هرچند ادغام معاونت‌ها دستوری از بالا بوده است اما اینجا نفس اطلاع‌رسانی و احترام متقابل معمار و کارفرما مخدوش شده است. به هر تقدیر برای این مسابقه برای آرزوی موفقیت می‎‌کنیم زیرا اعتقاد داریم هر مسابقه‌ی قدمی مهم در راه اعتلای ایران عزیز است.

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۰۰ +۰۰:۰۰۳۰ تیر ۱۳۹۶|دسته‌ها: رویدادهای معماری ایران|برچسب‌ها: , |