پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

رد صلاحیت پروژه‌ی آلامبرای آلوارو سیزا | هنرمعماری آنلاین

در سال ۲۰۱۱ مسابقه‌ای بین‌المللی مبنی بر طراحی ورودی جدید و مرکز گردشگری در کوشک تاریخی آلامبرای گرانادا برگزار شد و در آن، معمار پرتغالی، آلوارو سیزا و  معمار اسپانیایی، خوئان دومینگو سانتو (Juan Domingo Santos) موفق به کنار زدن رقیبان خود شده بودند.

SONY DSC

محوطه‌ی تاریخی آلامبرا، اسپانیا

برنامه‌ریزی شده بود که تا سال ۲۰۱۴ مدارک اجرایی مربوطه فراهم و نمایشگاهی از آثار، اتودهای اولیه، مصاحبه‌ها و سایر مدارک در شهرهای گوناگون برگزار گردد که البته همه‌چیز نیز مطابق با برنامه انجام گرفته بود، اما اوایل سال جاری، داوران مسابقه از معماران خواستند تا در پروپوزال طرح خود تجدیدنظر نموده و آن را کاملاً اصلاح نمایند. در واقع آنها با این تصمیم خود طرح این معماران را که سیزا از آن به عنوان «پروژه‌ی زندگی‌اش» یاد کرده بود، رد کردند.

alvaro-siza-alhambra-project-rejected-architecture-news-cultural_dezeen_2364_col_0

طرح ارائه شده توسط سیزا و دومینگو

در این تصمیمِ هیئت مدیره‌ی پروژه‌ی آلامبرا که از گزارش اخیر شورای بین‌المللی آثار و سایت‌های تاریخی (ICOMOS) تبعیت می‌کند، از طرح سیزا با عنوان طرحی «مهاجم» نام برده شده که تأثیرات منفی‌ای را بر روی ارزش‌های تاریخی این میراث گرانبهای جهانی می‌گذارد. البته سیزا و همکارش این گزارش را نگران‌کننده دانسته و متذکر شده‌اند که هیئت داوران، یکی از ویژگی‌های ستودنی طرح را حساسیتش به بافت تاریخی ذکر کرده بوده‌اند. آنان به روزنامه‌ی اسپانیایی El País گفته‌اند که «ما عمیقاً در مورد معیار بی‌اساس دولت اندلس که موجب فلج ماندن پروژه‌ی تاریخی آلامبرا و سایت تاریخی گراندا شده نگرانیم … چطور ممکن است که این پروژه یکپارچه نباشد و یا به لنداسکیپ و سایت هجوم برده باشد، زمانی که هیئت داوران یکی از ویژگی‌های مثبت این کار را توجه به یکپارچگی در شرایط حساس موضوع می‌دانست؟ … ما از خودمان می‌پرسیم که چه دلایلی ممکن است نظر داوران را نسبت به طرحی که باعث جلب همگیشان شده بود، تغییر دهد.»

Alvaro-Siza-presents-new-entrance-for-the-Alhambra_dezeen_5_1000

alvaro-siza-alhambra-project-rejected-architecture-news-cultural_dezeen_2364_col_1

طرح ارائه شده توسط این معمارانِ بنام اینگونه سازماندهی شده بود که به جای وضعیت فعلی ورودی با سیستم دو مرحله‌ای، دروازه‌ای غوطه‌ور داشته باشد تا بتواند روزانه بیش از ۸۰۰۰ بازدیدکننده را بدون معطلی و فوت وقت، از خود عبور دهد. این دروازه‌ی جدید، قبل از آنکه گردشگران را به فضاهای اصلی، میدان و تالار کنفرانس برساند، آنان از میان فضاهای تاریک و روشن طراحی شده در اطراف حیاط عبور می‌داد و به این طریق، آنان را برای بازدید از این بنای ۱۰۰۰ ساله‌ی شمال آفریقایی آماده می‌نمود. سیزا درباره‌ی طراحیشان گفته بود که «هر پروژه‌ای یک چالش می‌باشد، اما این طرح یک افسانه است.»

در واقع اکنون همگان در انتظار تصمیمات بعدی مسئولین پروژه برای آینده‌ی این سایت تاریخی و ثبت شده در یونسکو هستند تا ببینند چه آینده‌ای برای آن رقم زده خواهد شد.

alhambra