پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

دیگر ورزشگاه‌های المپیک پکن ۲۰۰۸

اُلمپیک گـرین

معماری از ساسـاکی و شرکا

در ژوئیه ۲۰۰۱، پکن برنده‌ی حقِّ میزبانی مسابقات المپیک ۲۰۰۸ شد، و بلافاصله مقدّمات برگزاری آن را فراهم کرد. خیلی زود، کمیته‌ی برنامه‌ریزی اُلمپیکِ چین، دفتر معماری ساساکی و شرکا، که در بوستون و سان فرانسیسکو مستقر است را از بین ۹۴ طرح المپیک گرین، برگزید. این سایت اصلی بازی‌هاست که در ۸ کیلومتری شمال شهر ممنوعه قرار دارد. ساساکی کار خود را به این صورت دید که ابتدا باید چارچوبی بسازد؛ ولی نه فقط برای بازی‌های المپیک، بلکه برای ادغام سایت ۱۱,۰۰۰ هکتاری با شهر، به‌مثابه یک کُل. این شرکت، برنامه‌ی ساخت خود را اینگونه پیش‌بینی کرد که فضاهای سبز شرق و غرب سایت را با خطوطی به هم متّصل سازد و ارتباطی قوی را بین مناطق خصوصی و عمومی برقرار سازد. همچنین، شبکه‌ی خیابان‌های شهر را تا سایت المپیک گسترش داد، و امور جدید و قدیم را در هم تنید. طرح ساساکی از سه المان اصلی تشکیل شده است: یک پارک جنگلی در شمال؛ یک محور مورّب که امکانات ورزشی موجود در سایت، که برای بازی‌های آسیایی ۱۹۸۵ ساخته شده، را به ساختمان‌های ورزشی جدید مرتبط می‌کند؛ یک محور فرهنگی که جادّه‌ی سلطنتی باستانی، که از میدان تیانانمِن شروع شده و از میان شهر ممنوع می‌گذرد، را امتداد می‌دهد. سایت المپیک گرین حدود نیمی از ۳۱ ورزشگاهی که بنا بود در بازی‌ها استفاده شود را در خود جای داده است، امّا هیچ یک از آن‌ها مستقیماً روی محور فرهنگی قرار نگرفته‌اند. چنان که رئیس ساساکی، دنیس پی‌یِپرْز (Pieprz) توضیح می‌دهد: «ما تصمیم گرفتیم مردم را در وسط فضای سبز قرار دهیم، برای همین محور اصلی را برعکس کردیم و از ساختمان‌های بزرگِ آیکونیک بهره گرفتیم تا آن فضای عمومی را قاب بگیریم.» برنامه‌ی ساساکی دو ساختمان آیکونیک ــ استادیوم ملّی و مرکز ملّی شنا ــ را در دو سمت این محور قرار داده است. یک خطِّ جدید مترو نیز با چند ایستگاه در سایت المپیک گرین در تابستان همان سال ساخته شد. با اینکه ساساکی در معماری چشم‌انداز دخیل نبود، ولی به گفته‌ی پی‌یِپرْز، یک کانال و یک تفرّجگاه که به شکل دُمِ یک اژدها طرّاحی شده بودند باقی ماند، که «به‌شکل سمبلیکْ پارک جنگلی، ناحیه‌ی مرکزی، و سایت بازی‌ها آسیایی را به هم متّصل می‌کرد.»

زمین تیراندازی

معماری از بلیگ‌فولِر‌نیلد به همراه چاینا کانستراکشن دیزاین اینترنشنال

این ورزشگاه که به مساحت ۸۶۴۰ متر مربّع و به طور موقّت ساخته شده سه زمین تیراندازی را در خود جای داده است: یکی برای مسابقات مقدّماتی و دو تای دیگر برای مسابقات اصلی. در این پروژه صندلی برای جمعاً ۵,۳۸۴ نفر را در نظر گرفته شده است؛ طرفداران این رشته‌ی ورزشی در جایگاهی به ارتفاع ۱۵ متر می‌نشینند ــ این بیشترین شیب در میان همه‌ی ورزشگاه‌های المپیک است. بعد از اتمام مسابقات، قاب‌های پیش‌ساخته، و نیز متریال‌های دیگرِ به کار رفته، بازیافت خواهند شد.

مرکز تنیس

معماری از بلیگ‌فولِر‌نیلد به همراه شرکت بین‌المللی طرّاحی ساخت‌وساز چین

مرکز تنیس المپیک به مساحت ۲۶,۵۰۰ متر مربّع در سایتی به مساحت ۱۷ هکتار در سمت غرب یک تپّه‌ی مصنوعی در پارک جنگلی المپیک قرار گرفته. این ورزشگاه ۱۰ زمین تنیس دارد؛ ۱۷,۴۰۰ تماشاچی در چهار سکّو در آن جای می‌گیرند. معماران سه سازه شامل سه زمین اصلی را به شکل ۱۲ وجهی ساختند که به شکل نمادین ۱۲ گلبرگ نیلوفر را نمایش می‌دهد؛ این گُل، در فرهنگ چین نمادی باستانی به شمار می‌رود. تمامی فاضلاب این مرکز بعد از تصفیه و بازیافتْ برای مصارف آبیاری استفاده می‌شود. سلّول‌های خورشیدی آب مصرفی مرکز را گرم می‌کنند. دیگر راه‌حل‌های سبز شامل سیستم گرمایش زمینی (geothermal heat system) و تهویه‌ی طبیعی در همه‌ی زمین‌ها می‌شود.

سالن بسکتبـــال

معماری از مؤسّسه‌ی تحقیقات معماری پکن

این سالن بسکتبال، که گنجایش ۱۸,۰۰۰ تماشاچی را دارد، در غرب شهر ممنوعه واقع شده که چهار طبقه روی زمین و سه طبقه زیر زمین دارد. معماران فضای بیرونی را از پوششی از آلیاژ آلومینیوم پوشانده‌اند. ساختمان مجهّز است به پانل‌های خورشیدی و سیستم بازیافت آب باران. بنا به گفته‌ی گو یونگوی، که یکی از معماران BARI است، هواداران این ورزش از نشستن روی صندلی‌های بسیار راحت روکش‌دار و سیستم نمایش ال‌ای‌دی که مطابق با استانداردهای اِن‌بی‌اِی ساخته شده، لذّت خواهند برد.

مرکز اجلاس و نمایشگاه

معماری از آراِم‌جِی‌اِم

این مجموعه‌ی ۲۷۰ هزار متر مربّعی مرکز خبرگزاری بین‌المللی را در خود جای داده است. بیش از ۲۱,۰۰۰ خبرنگار و عکّاسْ خبرهای المپیک بیست و نهم را از استادیوهای این ساختمان مخابره کرده‌اند. این ساختمان برای برگزاری مسابقات شمشیربازی و تیراندازی با اسلحه نیز مورد استفاده قرار گرفت. بعد از بازی‌ها، ابعاد اتاق‌ها تغییر داده شد تا برای مرکز اجلاس و نمایشگاه‌های چین استفاده شود.

استادیوم ملّی سرپوشیده

معماری از شرکت گلوکْنِردرای آرشیتکتور اوند شْتِتِه باؤ با مسئولیّت محدود، با همکاری مؤسّسه‌ی تحقیقات معماری پکن

درست در شمال مکعب آبی، استادیوم سرپوشیده‌ی ملّیْ میزبان مسابقات ژیمناستیک، ترامپولین و هندبال در بازی‌های المپیک، و بعد از آن بازی‌های بسکتبال با ؤیلچِر مسابقات پارااُلمپیک بود. مساحت استادیوم ۸۷۳,۰۰۰ متر مربّع است و گنجایش ۱۸,۰۰۰ تماشاچی را دارد. معمارانْ این ساختمان را طوری طرّاحی کرده‌اند که یادآور یک بادبزنِ چینیِ باز شده باشد، و آن را دیوارنماهای های‌ـ‌تک که با ۱۹,۰۰۰ متر مربّع شیشه با نشر گرمایی پایین (low-E glass) در برابر ۱,۱۲۴ پانل فوتوونولتاییکِ مولّدِ انرژی، پوشانده‌اند. هزینه‌ی ساخت این بنا حدود ۱۲۵ میلیون دلار بوده است.

پارک آبی المپیک شون‌ـیی

معماری از بلیگ‌فولِر‌نیلد به همراه ای‌دی‌اِی‌دابلیو

ساختمان در قسمت شمالی پکن، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی پکن قرار گرفته است. تمامی مسابقات قایقرانی و کایاک بازی‌های المپیک در اینجا انجام شده است. این بنا با مساحت ۳۱۹۰۰ متر مربّع بزرگترین سایت المپیک بوده است؛ ۱,۲۰۰ صندلی دائم دارد، و ۱۵,۸۰۰ صندلی موقّت، و جایگاه ایستاده برای ۱۰,۰۰۰ نفر هوادار این ورزش.

زمین هاکــی

معماری از بلیگ‌فولِر‌نیلد با همکاری شرکت بین‌المللی طرّاحی ساخت‌وساز چین

این ورزشگاه نیز، که مانند زمین تیراندازی به‌شکل موقّت ساخته شده، ۱۵,۵۰۰ متر مربّع مساحت دارد و از دو زمین اصلی و ۱۴ مرکز فرعی تشکیل شده است. زمینِ A ، که در انتهای غربی سایت واقع شده، توان پذیرایی از ۱۲,۰۰۰ تماشاچی را دارد، که در آخرین دور رقابت‌ها استفاده شد. و زمین B هم که در انتهای شرقی قرار گرفته، ۵,۰۰۰ صندلی دارد و برای بازی‌های مقدّماتی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از مسابقات، سایت مسابقات تیراندازی و هاکی به پارک جنگلی المپیک منضم خواهند شد.

⇓برای دیدن تصاویر بر روی دکمه زیر کلیک کنید⇓

۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۱۰:۲۸:۱۰ +۰۰:۰۰۱۰ تیر ۱۳۹۶|دسته‌ها: آموزش|برچسب‌ها: , , , , |