ده نکته جالب در مورد جایزه دورفمن رویال آکادمی که علیرضا تغابنی بدست آورد!

اختصاصی هنرمعماری آنلاین، علیرضا عظیمی حسن آبادی (پژوهشگر دکترای معماری)


 

۱) رویال آکادمی یک مؤسسه خصوصی پیرامون هنر با ۲۵۰سال قدمت است اما امسال نخستین سالی است که در باب معماری هم فعالیت می‌کند.

 

۲)این مؤسسه دو جایزه‌ی معماری(جایزه‌ی معماری رویال آکادمی و جایزه‌ی دورفمن رویال آکادمی) و یک برنامه تحت عنوان هفته جوایز معماری برنامه ریزی نموده است که در آن مجموعه‌ای از برنامه‌ها، سخنرانی‌ها، کلاس‌ها و ورکشاپ‌ها برگزار می‌شوند.

 

۳) جایزه‌ی معماری رویال آکادمی را ایتسوکه هاسگاوا از ژاپن کسب نموده است. این جایزه انتخابی و محصول تحقیقات برگزارکننده است.

 

۴)جایزه‌ای که تغابنی کسب نمود، جایزه‌ی دورفمن رویال آکادمی بود. حامی این جایزه لرد دورفمن، کارآفرین انگلیسی و مالک صرافی بین‌المللی تراولکس است. تغابنی از بین پنج فینالیست برنده شد.

 

۵)انتخاب فینالیست‌ها ظاهرا براساس مطالعات و تحقیقات برگزارکننده یا پیشنهاد داوران بوده است. در بین فینالیست‌ها نام گوو هاسگاوا از ژاپن(شریک سابق ایتسوکه هاسگاوا- کسی که جایزه معماری رویال آکادمی را کسب نموده بود) به چشم می‌خورد.

 

۶) در بین داوران، نام محسن مصطفوی – رئیس ایرانی هاروارد به چشم میخورد. همچنین ریچارد راجرز در بین داوران بوده است.

 

۷) در بین دیگر داوران نام یک ژورنالیست(رازیا اقبال – مجری بی بی سی) و یک منتقد هنری(کنراد شوکراس – مجسمه ساز) نیز مشهود است.

 

۸) جالب است که سه داور در لحظات پایانی به این تیم داوران اضافه شدند!

 

۹) کلیه فینالیستها دیشب در برابر داوران و عموم مردم که قبلا بلیت برنامه را تهیه کرده بودند از ایده‌ها و آثار خود دفاع نمودند.

 

۱۰) برنده‌ی نهایی همان دیشب، پس از مشورت داوران معرفی و گواهی او به وی اعطا شد. اما برنامه با سخنرانی دیگران و مدعوین به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

۱۳۹۷/۸/۱۶ ،۰۸:۴۸:۳۷ +۰۰:۰۰۱۲ تیر ۱۳۹۷|دسته‌ها: نگاه سردبیر|برچسب‌ها: , , |