پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

دفتر معماری حریری – حریری (بخش دوم)

HARIRI&HARIRI ARCHITECTURE

JUAN VALDEZ-FLAGSHIP

مقدمه

دفتر معماری حریری و حریری یکی از شرکت‌های پیشرو طراحی معماری در جهان است که به مدیریت دو خواهر ایرانی، گیسو حریری و مژگان حریری، در شهر نیویورک فعالیت می‌کند و تا کنون طرح‌‎های موفق و فابل توجهی را در سطح بین المللی به انجام رسانده است. پروژه‌های خواهران حریری تاکنون ۱۶ جایزه‌ی معماری را برای آنان به ارمغان آورده و در ۴۵ نمایشگاه در کشورهای مختلف به نمایش درآمده‌اند. چندی پیش طرح ارائه شده‎‌ی آنان برای دهکده‌ی المپیک ۲۰۱۲ به دریافت جایزه نائل آمد و طرح دیگرشان به عنوان یکی از فینالیست‌های جایزه‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری طرح جامع دهکده‌ی سنت مارک در تورنتو برگزیده شد.

در «هنر معماری» شماره‌ی ششم (دوره‌ی جدید) تعدادی از پروژه‌های معماری و طراحی داخلی انجام شده به وسیله‌ی این شرکت معرفی شد که به طراحی خانه‌های مسکونی اختصاص داشتند. در این شماره تعداد دیگری از پروژه‌های دفتر معماری حریری و حریری ارائه می‌شوند که فضاهایی با کاربری‌های تجاری، هنری و پژوهشی را در برمی‌گیرند.

فروشگاه اصلی خوان والدس در نیویورک، پروژه‌ی بسیار دشواری بود، نه به علت آنکه نخستین شعبه‌ی اصلی در آمریکا به شمار می‌آمد، بلکه دشواری اصلی در ایجاد محیطی نهفته بود که باید به شکلی معمارانه میان پرورش دهندگان قهوه در کلمبیا و مصرف کنندگان این محصول در آمریکا «پیوند» ایجاد می‎‌کرد. پروژه در شالوده و اساس خود می‌بایست نمایانگر اشتراک و تداخل دو فرهنگ می‌شد: فرهنگ کلمبیا و آمریکا، روح خوان والدس در برابر نسل نامشخص مصرف کنندگان، طبیعت در برابر فناوری.

طراحان سه حالت قهوه (جامد، پودر، مایع) را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که شکل مایع آن، رایحه‌ای گذرا دارد که در عین حال بی‌کران است و تأثیری مستقیم و دیرپا بر حس بویایی و حس مکان شناسی ما بر جا می‌گذارد… بدین شکل مکان‌های بسیاری در یاد ما زنده می‌شوند.

مجموعه‌ای از مصالح معماری مکمل، بازتاب دهنده‌ی حالات و خصوصیات مختلف قهوه از قبیل خاص و منحصر به فرد بودن، گرما، پیوند با زمین، فراغت از بند زمان، و مرز نشناختن هستند.

نمای رو به خیابان با صفحه‌ای از فولاد ضدزنگ که در تمام طول ساختمان کشیده شده و تصویر آبستره‌ی خوان والدس بر آن نقش بسته است، «پیوند» معمارانه‌ای میان کلمبیا و نیویورک ایجاد می‌کند. این صفحه هویتی منسجم به قهوه فروشی خوان والدس و تمام ساختمان به عنوان یک کل واحد می‌بخشد.

نمای سطح خیابان فروشگاه شامل یک «صفحه‌ی تاخورده» است که از شکل دانه‌ی قهوه الهام پذیرفته و از چوب ساج رنگ قهوه ساخته شده است. این حجم همچون تنظیم کننده‌ی فضاها در داخل فروشگاه نیز حضور می‌یابد و موجب ایجاد یکپارچگی کافه، کالاها، و کل قهوه فروشی می‌شود.

بخش خدماتی (تصویر بالا)

رویه‌ی پیشخوان: کاشی‌های سنگی کلمبیایی مالک

کاشی‌ها: موزاییک گلَس

قفسه بندی: شیشه‌ی کانال

سالن(تصویربالا)

دیوار مایع: استایرن و اورتین هاردنر

بخش نمایش کالا: شبکه‌ی چوبی مالک و شیشه‌ی ماسه پاشی شده

کف: کاشی‌های سنگی کلمبیایی مالک

سقف: صفحه‌ی گچی رنگ شده

هنگام ورود به فروشگاه با «دیوار مایع» نرم و شناوری روبه‌رو می‌شوید که در تمام طول فضا امتداد می‌یابد و کل محوطه‌ی بزرگ انتهای قهوه فروشی را در برمی‌گیرد و در لبه‌ی آن نیز مکان‌هایی برای نشستن «تراشیده» شده‌اند. «دیوار مایع» نمایانگر سیالیت و رایحه‌ی قهوه است و تأثیری ماندگار بر بینندگان می‌گذارد.

نقشه‌ی ایزومتریک یک دیوار مایع

معماری

دفتر معماری حریری و حریری (نیویورک) + معماران RIR (بوگوتا، کلمبیا)

گروه طراحی

دفتر معماری حریری و حریری: گیسو حریری (مدیر)، مژگان حریری (مدیر)، مارکوس رندلر (معمار پروژه)، تیه‌ری پفیستر (معمار پروژه)

معماران RIR: خوان کارلوس روخاس (مدیر)

مشاوران

نورپردازی: شرکت طراحی نور         (Horton Lees Brodgen)

مشاوران مهندسی: شرکت IPگروپ (تأسیسات)، شرکت رابرت سیلمن (سازه)

مشاور آشپزخانه: شرکت «ملاحظات استراتژیک قهوه»

مشاور سمعی – بصری: شرکت e-home

کارفرما: اتحادیه‌ی ملی پرورش دهندگان قهوه‌ی کلمبیا

پیمانکار: ریشتر راتنر

عکسها: پل وارکول

مساحت کل: اندازه‌ی خالص کافه ۲۱۰۰ فوت مربع است (شامل دستشویی‌ها، انبار و غیره، و بدون احتساب دالان آسانسور). گنجایش سالن حدود ۴۵ صندلی است.

  1. ورودی اصلی
  2. سکوی برآمده‌ی چوبی
  3. بخش خدماتی
  4. سالن
  5. دستشویی
  6. انبار
  7.  ورودی جداگانه / لابی طبقات بالاتر