داستان مسابقه‌ی «معماری‌های در حال ظهور» ۱۳۹۵-۸-۲۷ ۰۵:۱۸:۰۷ +۰۳:۳۰

فصل نخست: فضاهای شهری


فلسفه­‌ی وجودی

برنامه‌ریزی سیاست است. معماری برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزیِ ایده، برنامه‌ریزی پروژه، برنامه‌ریزیِ اجراء. بدون برنامه‌ریزی، تصویر دکترین و حرکت استراتژیک امکان‌پذیر نیست. معماری معاصر ایران دکترین ندارد، زیرا برنامه‌ریز و برنامه‌ریزی ندارد! معماری معاصر ایران، هدف مدون، روش مدون، کارگذار مدون و نهایتاً اجرای مدونی ندارد که حرکت کند، چندبعدی‌ و سینوسی‌ای را در پیش گرفته است. هدف از این برنامه، تمرین برنامه‌ریزی و تفکر استراتژیک است.

اگر تصوری از آینده نداشته باشیم، چگونه امروز معماری می‌کنیم؟ معماری های در حال ظهور ، یک مسابقه‌ی مفهومی است که به صورت فصلی برگزار می‌گردد و مخاطبین آن، مجموعه‌ی معماران حرفه‌ای، دانشجویان و علاقه‌مندان به این هنر و توابع فکری آن می‌باشند. در این رویداد، ممکن است یک پروژه‌ی اجرا شده، یا یک طرح کشیده شده، یک کانسپت و حتی یک متن به پژوهش و رقابت گذاشته شود. کدام طرح، آیینه‌ی بهتر و شفاف‌تری از آینده ارائه می‌دهند؟ ده سال دیگر ما کجا هستیم چه کرده‌ایم؟ مهم‌تر آنکه چگونه و بر اساس چه استدلالی اینگونه ادعا شده است؟ استدلال طراح یا طراحان آن چیست؟ چرا و بر چه اساسی، نقدی بر معماری معاصر وارد شده، و از کدام دریچه‌ی فلسفی و نظریه‌پردازانه‌ای، این افق ترسیم شده است؟ اینها مواد و معیارهای قضاوت این رویداد هستند.

وبسایت هنر معماری آنلاین(AOAonline)، به عنوان بازوی دیجیتال گروه فرارسانه‌ای هنر معماری(AOA hypermedia) مأمور شده است تا این مسائل را به چالش کشیده و با برگزاری این رویداد، موج‌های متوالی لازمه را تبیین و به بررسی و جهت‌دهی جریان معماری اقدام نماید. در این بین، ما از نظرات کارشناسان و استادان فن بهره برده و می‌کوشیم هر فصل، به آینده، بیش از پیش نزدیک گردیم! این نخستین بار در ایران است که یک وبسایت یک رویداد ملی تعریف می‌کند و این بار دیگر بر ارزش‌های حرکت گروهی و رشد سازمانی تأکید می‌کند.


تاریخ‌­های کلیدی

رویداد براساس نظر کمیته­ی برگزاری در گام نخست شامل ارسال آثار توسط معماران و طراحان محترم است که براساس ضوابط و قوانین مشخص انجام خواهد پذیرفت. در گام بعدی، برگزارکنندگان با همکاری داوران، برندگان را مشخص نموده و در طی همکاری‌ای که انجام پذیرفته است، امکان ایراد سخنرانی و طرح و معرفی ایده یا پروژه در محافل عمومی مهیا خواهد شد. در نهایت به پاس تقدیر از برگزیدگان، علاوه بر فرصت سخنرانی، پوشش رسانه‌ای لازم از ایشان صورت خواهد پذیرفت تا فرصت بسط ایده‌ی خود را داشته باشند. شرکت در این رویداد در هیچ مرحله‌ای هزینه‌ای نداشته و کاملاً رایگان است. شرکت‌کنندگان محترم به جز خلاقیت و رعایت روش ارسال آثار، محدودیت دیگری ندارند.

اعلام فراخوان فصل نخست، پاییز ۱۳۹۵: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵، همزمان با روز ملی خبرنگار و مصادف با هفتادمین سالگرد تولد ژورنالیسم معماری در ایران.

آخرین مهلت اعلام کاندیداتوری و ارسال آثار: ۱۹ آبان ۱۳۹۵.

اعلام نتایج داوری کمیته­: ۲۶ آبان ۱۳۹۵.

ایراد سخنرانی: آذر ۱۳۹۵.

پوشش رسانه‌ای: زمستان ۱۳۹۵.

نکته‌: ناگفته پیداست که فصل بعدی این رویداد همزمان با فصل پاییز برای زمستان ۱۳۹۵ برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی خواهد گردید و این رویه‌ همچنان ادامه خواهد داشت.


داوران فصل نخست

کوروش حاجی‌زاده (دکترای معماری)

علیرضا اسدی (دکترای آینده‌پژوهی)

نماینده‌ی مؤسسه‌ی هنر معماری قرن(برگزار کننده) – گروه فرارسانه‌ای هنر معماری


شرایط شرکت

تکمیل فرم ثبت نام(قابل دانلود از وبسایت هنر معماری آنلاین به آدرس: www.AOAonline.ir) و ارسال آن همراه با  لوح فشرده اثر با رعایت شرایط مربوطه

نکته‌: لوح فشرده(CD یا DVD) حداکثر شامل هفت شیت A3 خواهد بود که به شرح و تبیین اثر شما می‌پردازد. می‌توانید در کنار این هفت شیت، سه صفحه‌ی A4 ورد(Word) فارسی نیز به نگارش مبانی نظری و ارایه‌ی نمودار و آمار و ارقام کار خود اختصاص دهید. همگی این اسناد به انضمام عکس‌های دارای کیفیت بالای آثار باید در لوح فشرده رایت گردند. از صحت رایت لوح فشرده مطمئن شوید.

نکته: توجه کنید که محصول نهایی لزوماً نباید یک فرم باشد. این یک مسابقه‌ی مفهومی برای تمرین نقد وضع موجود  و تبیین اندیشه و موقعیت ما در ده سال آینده است.


جوایز

نفر نخست: ایراد سخنرانی و تندیس ویژه‌ی رویداد به انضمام لوح تقدیر و نشر و معرفی اثر در رسانه‌های هنر معماری

نفرات دوم و سوم: لوح تقدیر و  نشر و معرفی اثر در رسانه‌های هنر معماری


پرسش‌ها و ارتباطات

برای طرح هرگونه سوأل یا انتقاد می‌توانید از راه‌های زیر اقدام نمایید:

Instagram: Honare_Memari

www.AOAonline.ir

AOAholding@Gmail.com

۰۲۱۸۸۳۴۲۹۶۰-۶۱