پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین زین بعد بر روی آدرس زیر به روز رسانی خواهد شد.

خبر اختصاصی هنرمعماری آنلاین: اعلام نتایج مسابقه محدود باغ اردیبهشت

سه شنبه سوم مهرماه مراسم اختتامیه و اعلام نتایج مسابقه محدوده باغ اردیبهشت شیراز توسط مدرسه شهر و معماری آنی ما با همکاری اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز در سالن سرای سخن واقع در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و با حضور اساتید و دانشجویان معماری و شهرسازی برگزار شد.
این مسابقه در جهت تلاش برای اثربخشی آموزه های معماران و فراگیری آن ها که در بستر شهری است با شرکت پنج گروه معماری به پایان رسید.
در ابتدای مراسم اختتامیه محسن کمالی سروستانی دبیر مسابقه، ضمن تشکر از داوران مسابقه و مدیر اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز، هدف از برگزاری این‌مسابقه را تجسم و عملکردگرایی دانست که بدون همکاری مدیران شهرداری ممکن نبود. وی در خصوص برنامه زمانبندی پروژه اشاره کرد‌:
در تاریخ ۱/۶/۹۷ طبق نامه ی رسمی از ۵تیم معماری (آرت گیدورا، پایاپیرنگ، این بوم، افرندسازه، شار) دعوت به عمل آمد که در تاریخ ۵/۶/۹۷ هر ۵تیم دعوت شده از سوی مدرسه ی معماری آنی ما، به صورت رسمی اعلام آمادگی کردند. پس از آن و به منظور آشنایی بیشتر تیم های معماری و هیات داوران، با خواست و نیاز کارفرما در خصوص احیای پروژه، در تاریخ ۶/۱۵ /۹۷ جلسه توجیحی با حضور هیات داوران و کارفرما وبا همراهی یکی دونفر از اعضای هر تیم برگزار شد. تاریخ اولیه مهلت ارسال آثار ۱۷/۶/۹۷ اعلام شد وسپس بنا به درخواست تیم های شرکت کننده، این تاریخ تا ۲۴ شهریور ماه تمدید شد. در مجموع آثار هر۵ تیم معماری، در تاریخ ۲۷/۶/۹۷ با حضور اعضای هیات داوران مسابقه وحضور و همراهی مشاور مسابقه و همچنین نماینده کارفرما، داوری شدند و پس از بررسی های لازم نفرات اول تا سوم مسابقه مشخص شدند.
پس از آن آقای یوسف افرینی مدیر اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز، ضمن تشکر از برگزار کنندگان مسابقه باغ اردیبهشت، طی سخنانی هدف از برگزاری این مسابقه معماری در باغ اردیبهشت را تبدیل این باغ به کارگاهی برای آموزش خاتم شیراز به بهبود یافتگان آسیب های اجتماعی و کودکان‌ کار عنوان کرد. اینگونه بهبود یافتگان مواد مخدر پس از ترک اعتیاد رها نمیشوند و با حضور در این مجموعه ضمن کسب عزت نفس، از آن ها صیانت می شود. ضمن اینکه فنون ساخت خاتم شیراز نیز به فراموشی سپرده نمی شود و در آینده برای این عزیزان نیز درآمدزا خواهد بود.
در ادامه مراسم، سه داور مسابقه، آقایان علی سوداگران، آرش بصیرت و کیوان قرائی نژاد به بیان نظرات خود پرداختند؛ سوداگران گفت: با وجود هزینه کمی که برای مسابقه در نظر گرفته شده بود، اما کارهای با کیفیتی انجام شد در حدی که ارایه برخی کارها از سطح مسابقه بالاتر بودند. وی گفت با توجه به اینکه حق الزحمه و جایزه نقدی برای برندگان مسابقه در نظر گرفته نشده است، معتقدم باید اجرای مسابقه به گروه های برتر واگذار شود‌. بصیرت نیز ضمن تایید سخنان سوداگران گفت با توجه به زمان کم، کارهای ارائه شده به مسابقه را دارای کیفیتی متوسط رو به بالا دانست و از تعامل بین داوران تشکر کرد. در آخر قرائی نژاد ابراز امیدواری کرد پروژه برنده با همکاری کارفرما به مرحله اجرا برسد.
در انتهای مراسم از گروه های برتر که در ادامه به آن ها اشاره می شود، تقدیر و تشکر به عمل آمد.

باغ اردیبهشت حدفاصل محدوده فرهنگ شهر و قصرالدشت از دسته باغات قصرالدشت شیراز است که برای این مسابقه در نظر گرفته شده است.

 

رتبه ی اول: گروه معماری پایا پیرنگ

مدیر گروه:آقای اشکان قشقایی

اعضای گروه طراحی:سمانه متقی پیشه، اشکان قشقایی، پویا رنجبر.

همکاران طراحی:رسول فتح الهی، پریسا حسینی، ایمان پورابراهیم، محمد هژبریان

پاسخی است متعارف و البته هوشمندانه به مسائل اصلی پروژه که در عمل طرح ارائه شده را به یک پروژه ی شدنی بدل کرده است. پاسخ نسبتا مناسب به برنامه های مدنظر کارفرما، تدوین راه کارهای اجرایی که به نظر می رسد احتمال دارد بتواند پاسخی باشد برای محدودیت های مالی تدوین شده از سوی کارفرما، تبدیل سایت پروژه به یک لنداسکیپ فعال در قالب مداخله حداقلی، انتخاب صحیح ورودی و تولید یک محور فعال که اصلی ترین سامانه کارکردی پروژه را در ارتباط با باغ به وجود می اورد و به موازات تولید یک فضای بیرونی اینتراکتیو و رویداد محور، یک فضای داخلی کنش مند نیز تولید می کند که ارتباط این دو به خلق محوری منجر می شود که در پروژه های رقیب اینگونه سالم محقق نشده اند، محوری که ترجمه ای ساده و روان از حوزه عمومی ارائه می دهد. 
استفاده حداکثری از تمامی سطوح و لایه های فضای داخلی و در عین حال امکان مندی تحقق پاسخ های نسبتا مناسب و منعطف و متنوع محیطی به رفتارهای متنوع کاربران در کنار ارائه نسبتا قابل قبول چه در محتوا و چه در گرافیک از وجوه ممیزه این طرح می باشند که موجب می شود ان را در فاصله ای نسبتا مشخص با دیگر طرحها قرار دهد.

 

رتبه دوم:گروه معماری شار

مدیرگروه:آقای احمد قدسی منش

اعضای گروه: مریم ناظم البکا، پریسا پناهی، سمانه زارع، ساغر مرادی، عالیه جاشوپور، نازنین فرح، رضا فتحی، افشین زارع، امیرعلی غفاری، سید محمد رضا احمدی 

این طرح در بسیاری از جهات شباهت های قابل مشاهده ای با طرح برگزیده دارد؛ نحوه برخورد با فرم و ورودی مجموعه و سامان دهی خطی داخلی طرح و البته ایجاد شکاف در قالب کلی مجموعه و تلاش برای به حداکثر رساندن کنش های قابل تحقق متنوع در فضای داخلی از این جمله اند. 
انچه اما به طرح اسیب می رساند از یک سو عدم تولید محور صحیح ارتباطی میان فضای داخلی و باغ است و از سوی دیگر تلاش گروه طراحی برای به حداکثر رساندن مداخله و تدقیق یک نظام عملکردی متقن و سفت و سخت برای رفتارهای محیطی کاربران در داخل و البته به حداکثر رساندن طراحی فضای بیرونی تا سرحدات ممکن است، تلاش که در عمل ابعاد رفتاری پروژه را تغییر می دهد. از نکات بارز این طرح می توان به تلاش برای متشخص ساختن نمای مجموعه اشاره کرد، تلاشی که یا در طرح های دیگر گروه ها مشاهده نمی شود یا نتوانسته است به این مرز نسبتا قابل دفاع برسد.

 

رتبه سوم:گروه معماری این بوم

سرگروه:سامان زارع

اعضای گروه:رامین کاظم زاده شیرازی، شهناز ابراهیمی

جذابترین طرح ارائه شده برای این مسابقه. پاسخی تقریبا دور، نشدنی، ولی نامتعارف و البته هوشمندانه که مرزهای مواجه با این پروژه در میان دیگر طرح های شرکت داده شده را تغییر داده و با ارائه مطلوبش در ان سوی طیف اثار طراحی شده قرار می گیرد. طرح که برخلاف دیگر طرح ها به شدت پر و مصالح محور است سعی کرده در قالب رویکردی آلترناتیو نسبت به فضا، فضای داخلی را پر کند و از این طریق به تنوعی از درون و بیرون و البته روی سطوح حجمی تولید شده برسد که در دیگر طرح های ارائه شده دیده نمی شود. طرح که با کم کردن از بیرون و تهی سازی از درون به تنوعی از حجم های بر مرزیِ منقسم تولید کننده یک محور تهی درونی رسیده با حفظ ساختار سازه ای سوله ی موجود، نوعی از نیمه تمام بودن را در پروژه نهادینه ساخته که وقتی در کنار برخورد حد اقلی و بی تفاوت با باغ می گذاریمش به نوعی از زوال پذیری آیرونیک دست می یابیم که علی رغم حمله به دستورالعمل اراده شده از سوی کارفرمای پروژه تلاش می کند لذت طراحی را به حداکثر رساند، که این بازه البته اموزنده ترین شناسه این طرح است.

داوران: آقایان آرش بصیرت، علی سوداگران، کیوان قرائی نژاد

دبیر مسابقه: آقای محسن کمالی سروستانی

مشاور مسابقه: سرکار خانم مهشید معتمد 

 

بیانیه ی هیئت داوران

رتبه ی اول: گروه معماری پایا پیرنگ

رتبه دوم:گروه معماری شار

رتبه سوم:گروه معماری این بوم

 تصاویر داوری و مراسم

۱۳۹۷/۷/۱۵ ،۰۳:۱۷:۳۹ +۰۰:۰۰۱۴ مهر ۱۳۹۷|دسته‌ها: رویدادهای معماری ایران, مسابقات|برچسب‌ها: , , |