خانه‌ی کیوج لانگ آیلند/ نیویورک، امریکا

The Quogue Residence

Long Island, New York, USA

نمای بیرونی جلویی: سقف دوشیب کمرشکن، ایوانها، پنجره‌های نقش لوزی، ستونها و سقف هشت گوش یادآور دیگر خانه‌های سبک شینگل سنتی منطقه هستند.

این خانه یک اقامتگاه جمعی تابستانی از نوع بناهای سبک شینگل اوایل قرن بیستم است. مکان پروژه در ابتدا عبارت از یک خانه‌‍ی متروکه بود که در پشت قطعه زمین دراز و هموار چهارگوشی (که در قسمت جلو پر از علف و گیاه بود) قرار داشت. پس از تخریب خانه‌ی متروکه و هرس گیاهان زائد معلوم شد که مکان پروژه می‌تواند بسیار دنج و آفتابگیر باشد. خانه‌ی جدید در بخش جلویی زمین بنا شد و بدین شکل فضای کافی برای یک حیاط پشتی وسیع، انبار بزرگی برای وسایل باغبانی، استخر و اتاقک مجاور آن به وجود آمد.

نمای بیرونی پشتی: سقف دو شیب کمرشکن شامل یک ایوان و یک بالکن فوقانی در کنار اتاق خواب صاحبخانه است.

کارفرمایان (خانواده‌ای با بچه‌های کوچک) در این خانه‌ی تابستانی به دنبال طرحی بودند که برای پذیرایی از مهمانان پرشمار آنان مناسب بوده و به استخر و باغهای بیرون دسترسی داشته باشد. اتاق خواب‌هایی برای بچه‌ها و مهمانان الزامی بود، ولی کارفرمایان در عین حال خواستار خانه‌ای بزرگ و بی دروپیکر نبودند. خانه با حدود ۶۱۳ متر مربع مساحت، دارای ۵ اتاق خواب است و اتاق خواب ششمی هم در برج آن طراحی شده است.

ایوان بزرگ و سراسری در پشت خانه به اتاق خانوادگی، آشپزخانه و اتاق نشیمن راه دارد. این امر ارتباط مستقیم بین محیط‌های بیرون و درون را در تابستان ممکن می‌سازد. می‌توان ایوان توری دار مجهز به شومینه را در پاییز و بهار با انداختن شیشه به اتاقی گرمتر تبدیل کرد. ایوان جلویی در سمت راست به ورودی رسمی و در سمت چپ به ورودی غیررسمی و یک کفش کن بزرگ منتهی می‌شود.

اتاق نشیمن دارای پنجره‌های هواکش با نقش و نگارهای لوزی شکل است که راستای دید اتاق را پایین می‌آورند و به گستردگی دید.

آشپزخانه و اتاق خانوادگی مجاور آن به حیاط پشتی و محوطه‌ی استخر مشرف هستند که مرکز اصلی تجمع ساکنان خانه به شمار می‌آیند. آشپزخانه‌ی دلباز شامل یک محوطه‌ی سفارشی ساز برای صبحانه و صندلی‌های بلند است. رویه‌ی همه‌ی کابینتها از چوب گیلاس است، جز قسمتهای مجاور ظرفشویی که از سنگ لوح سبز ساخته شده‌اند.

کتابخانه در بخش هشت گوش بنــا واقع شده است.

خواسته‌ی کارفرمایان خانه‌ای بود با حال و هوای بناهای سبک شینگل، که در عین حال تقلید خانه‌های اوایل قرن بیستم موجود در منطقه نباشد. خانه به گونه‌ای طراحی و با جزئیات پرشمار تجهیز شد که می‌توان آن را یک ساختمان سبک شینگل قرن بیست و یکمی به شمار آورد که حس و حالی از گذشته را نیز در خود دارد.

نمای بنا با توفالهای سرو آلاسکایی پوشیده شده، قاعده‌ی آن آجری است، پنجره‌های وادار چوبی و کف چوب صنوبر دارد و برای رویه‌ی کابینت‌های آشپزخانه، کتابخانه‌ی تخته پوش و روکش و نرده‌های پلکان از چوب گیلاس استفاده شده است. این خانه که پر از گوشه‌های دنج و راحت است، محیطی گرم و جذاب برای ساکنان خود فراهم می‌آورد.

اتاق خانوادگی در مجاورت آشپزخانه: فضایی با ارتفاع مفید دوبرابر، زوارآلات تخته‌ای پهن، پنجره‌های هواکش و شومینه‌ی ساخته شده از سنگ لوح.

با تقسیـم فضای آشپزخانه، در پیش آمـدگی کنار پنجره، گوشه‌ای برای صرف صبحانه به وجود آمد.

پلکان بالایی: تخته‌های طاق دار سقفی و قرنیزآلات ماهون مشخصه‌های پاگرد طبقه‌ی دوم هستند.

آشپزخـــانه از دیوارهای تخته‌ای، کابینت‌هـای سفارشی و یک جزیره‌ی چندمنظوره تشکیل شده است.

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۵۱ +۰۳:۳۰ ۱۵ مرداد ۱۳۹۶|پروژه‌های معماری داخلی دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , , , , |