خانه‌ی لاک پشت جزیره‌ی مرجانی ماناسوتا، فلوریدا، امریکا

The Turtle House

Manasota Key, Florida, USA

استعاره‌ای پیراسته و نمادین از جان پناه لاک پشت

خواسته‌ی اولیه‌ی کارفرمایان، خانه‌ای ساحلی به سبک سنتی برای استراحت در تعطیلات بود. حضور یک موتورسیکلت هارلی داویدسن در اتاق نشیمن و سرنخ‌های پرشماری از این دست، از شیوه‌ی زندگی نه چندان متعارف حکایت داشتند. ایده‌ی «خانه‌ی لاک پشت» مستقیماً از ویژگی‌های خود جزیره‌ی ماناسوتا سرچشمه می‌گیرد که پناهگاه امنی برای لاک پشت‌های دریایی به شمار می‌آید.

شرایط آب‌وهوایی سایت اقتضا می‌کرد که بنا در برابر آفتاب سوزان، طوفان‌های شدید، بادهای تند و امواج بلند مقاوم باشد. به همین دلیل، سازه روی شمع‌های بتنی برپا شد که به اندازه‌ی ارتفاع خود ساختمان در زمین فرو رفته بودند. دوازده در، دسترسی به ایوان‌های پرسایه‌ی گرداگرد سه وجه ساختمان را ممکن می‌سازند.

نما از خلیج مکزیک. خانه در شنزاری طبیعی جا خوش کرده است.

ایوانها امکان استفاده از محیط آرام و دوری جستن از گرما و درخشش طاقت فرسای خورشید را فراهم می‌آورند. یکی دیگر از ویژگی‌های آب‌وهوایی این ناحیه از امریکا، ریزش بارانهای سیل آساست. شیارهای پیوسته در لبه‌های بام، که به خوبی از چشم پنهان شده‌اند، آب باران را جمع می‌کنند. پله‌ها و آسانسور در وجه شمالی پلان مربع قرار گرفته‌اند. این استراتژی امکان استفاده‌ی فضاهای نشیمن از طلوع و غروبهای زیبا و اشراف به مناظر جنوب جزیره را فراهم می‌آورد.

سازه‌ی مقدماتی این خانه‌ی متقارن و زیبا، از دالها و ستون‌هایی از بتن درجا تشکیل می‌شود که بر روی شمع‌های کوبیده‌ی بتنی پیش ساخته سوار شده‌اند. پیشپ آمدگیهای دالها، محوطه‌های باز و عرشه‌های ساختمان را تشکیل می‌دهند. سازه‌ی سقف، دارای اسکلت چوبی و یک شاه تیر قوس دار بتنی مرکزی است. روکار بیرونی شامل گچ رنگ نخورده و در مورد سقف، فولاد رنگی است.

سطوح بزرگ شیشه‌ای چشم اندازهایی را به دریا و مناظر طبیعی پیرامون خانه فراهم می‌سازند.

مسائل محیطی به شکلهای گوناگون در طراحی این خانه‌ی ساحلی لحاظ شده‌اند. دو سیستم پمپ گرما که جداگانه کار گذاشته شده‌اند (یکی در طبقه‌ی پایین و دیگری برای دو طبقه‌ی بالایی) گرما و سرمای خانه را تنظیم می‌کنند. شیشه‌ها از جنس عایق و ضدتابش هستند و میزان جذب گرما را کاهش می‌دهند. به واسطه‌ی موقعیت خانه که نزدیک محل گذاری لاک پشت‌هاست، نورهای ساطع از خانه باید طوری پوشانده شوند که لاک پشتها آن را با مهتاب اشتباه نگیرند. مهتاب راهنمای لاک پشت‌هایی است که از تخم بیرون می‌آیند و باید به سوی ساحل و دریا بخزند.

دیوار خمیده‌ی داخلی، فضای رفت‌وآمد را از فضای باز نشیمن جدا می‌کند.

پیش آمدگیهای طبقات بالایی هم حفاظی برای ساختمان ایجاد می‌کنند و هم فضاهایی بیرونی پدید می‌آورند که در آنها می‌توان از نسیم و چشم اندازهای خلیج لذت برد. طراحی باز و گشوده، امکان استفاده از نور طبیعی، تهویه‌ی متقابل و دوطرفه را فراهم می‌سازد و ساکنان می‌توانند در سراسر سال از زندگی توأم در درون و بیرون از خانه سود ببرند.

آشپزخانه‌ی بزرگ با کابینت‌های چوب افرا که رویه‌هایی از گرانیت سیاه دارند، گویای تعادل و میانه روی معماری خانه هستند.

در دید از خلیج مکزیک به نظر می‌رسد خانه در شنزاری طبیعی جا گرفته است. این یکی از تدابیر حفاظتی خانه در برابر ناملایمات جوّی است. شکل خمیده‌ی سقف و فضاهای امن و محافظت شده‌ی درونی، یادآور لاک لاک پشت هستند. نورپردازی ثابت، تقلیدی از شکل تخم لاک پشت است. همه‌ی این ویژگی‌های طراحی، بر اهمیت هماهنگی فضای معماری با محیط طبیعی تأکید می‌ورزد.

مناظر بازتابی خلیج مکزیک در دستشویی اصلی، بر وضوح و شفافیت فضا می‌افزاید.

۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۷:۵۱ +۰۳:۳۰ ۱۵ مرداد ۱۳۹۶|پروژه‌های معماری داخلی دسته بندی ها|برچسب ها: , , , , , , , , , |